Informacje
Data opublikowania: 2015-07-05
KOMUNIKAT O ZAGROŻENIU UPRAW ROŚLIN Plantacjom pszenicy jarej zagraża septorioza plew pszenicy
KOMUNIKAT O ZAGROŻENIU UPRAW ROŚLIN
Województwo: podlaskie
Powiat: hajnowski
Agrofag: Septorioza plew pszenicy
Roślina: Pszenica jara
Data publikacji komunikatu: 25.06.2015
Plantacjom pszenicy jarej zagraża septorioza plew pszenicy.
Decyzję o sposobie i terminie zwalczania septoriozy plew pszeniczna na pszenicy jarej należy podjąć po przeprowadzeniu obserwacji.
Pierwsze objawy choroby można obserwować już na siewkach. Wiosną porażane są najpierw dolne liście roślin. Następnie patogen przenosi się na górne liście, dokłosie i kłos, poraża ziarniaki. Choroba występuje w większym nasileniu po łagodnej zimie i wilgotnych latach o zwiększonej ilości opadów. Warunkiem wystąpienia silnego zakażenia jest utrzymanie się zwilżenia liści przez okres 3-6 godzin przy temperaturze 20-24 o C. W korzystnych warunkach okres inkubacji (wylęgania się) choroby wynosi 7-14 dni.
Czynnikami zwiększającymi ryzyko porażenia są:
- zainfekowane ziarno
- deszczowa pogoda wczesnym latem (od początku kłoszenia do końca kwitnienia)
- obecność zainfekowanych resztek pożniwnych
- uprawa odmian o niskiej słomie
- Zabiegi przy użyciu środków ochrony roślin wykonuje się zapobiegawczo lub interwencyjnie .
Po stwierdzeniu objawów chorobę zwalcza się:
w fazie krzewienia, gdy występuje silne porażenie liści
pod koniec strzelania w źdźbło lub na początku kłoszenia, jeżeli objawy porażenia wystąpiły na górnych liściach (5-10% liści z plamami) i utrzymuje się duża wilgotność.
Przy braku porażenia górnych liści, zabieg wykonuje się wtedy, gdy na kłosach występują pierwsze objawy choroby. W warunkach sprzyjających rozwojowi choroby zalecany termin zabiegu można wydłużyć do fazy dojrzałości mlecznej ziarna. Termin wykonania zabiegu musi uwzględniać karencję środka.
Zaleca się wykonywać zabiegi środkami ochrony roślin z uwzględnieniem stosowania w pierwszej kolejności metod biologicznych, agrotechnicznych i hodowlanych.
Zgodnie z ustawą o środkach ochrony roślin:
1) Środki ochrony roślin mogą być stosowane jeżeli zostały dopuszczone do obrotu i stosowania.
2) Środki ochrony roślin należy stosować w taki sposób, aby nie stwarzać zagrożenia dla zdrowia ludzi, zwierząt oraz dla środowiska, w tym przeciwdziałać zniesieniu środków ochrony roślin na obszary i obiekty niebędące celem zabiegu z zastosowaniem tych środków oraz planować stosowanie środków ochrony roślin z uwzględnieniem okresu, w którym ludzie będą przebywać na obszarze objętym zabiegiem.
3) Środki ochrony roślin stosuje się sprzętem sprawnym technicznie.
4) Zabieg z zastosowaniem środków ochrony roślin przeznaczonych dla użytkowników profesjonalnych może być wykonywany przez osoby przeszkolone, zgodnie z art. 41 w/w ustawy.
5) Profesjonalni użytkownicy środków ochrony roślin są zobowiązani do prowadzenia dokumentacji dotyczącej stosowanych przez nich środków ochrony roślin i przechowywania jej przez co najmniej 3 lata.
UWAGA:
Informacje o środkach ochrony roślin dopuszczonych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi do obrotu i stosowania w Polsce są dostępne pod adresem:
http://www.minrol.gov.pl > Informacje branżowe > Produkcja roślinna > Ochrona roślin
Irena Koc – Kierownik Oddziału

Postanowienie o wszczęciu postępowania scaleniowego gruntów obiektu "Ekiaszuki i inne"
Postanowienie z dnia 6 grudnia 2018 o wszczęciu postępowania scaleniowego gruntów obiektu "Ekiaszuki i inne" Link do załącznika pdf

NOWA STRONA POWIATU HAJNOWSKIEGO
Ta strona jest archiwalna. Nowa strona samorządu powiatu to: https://samorzad.gov.pl/web/powiat-hajnowski

Zawiadomienie o XX sesji Rady Powiatu Hajnowskiego
Zawiadamiam, iż dnia 24 czerwca 2021r. (czwartek) o godz. 13:00 w sali kolumnowej Hajnowskiego Domu Kultury w Hajnówce odbędzie się XX sesja Rady Powiatu Hajnowskiego z następującym porządkiem obrad: Otwarcie XX sesji Rady Powiatu Hajnowskiego. Przedstawienie porządku obrad sesji. Przyjęcie protokołu z XIX sesji Rady Powiatu.

Powiat rozwija turystykę aktywną
58 372,00 zł na realizację projektu Szlakiem bioróżnorodności Regionu Puszczy Białowieskiej i Doliny Narwi" Nowa atrakcja na turystycznej mapie regionu.

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Hajnówce konsultantem powiatowym w projekcie Podlaski Kompas Pracy
Celem projektu jest: merytoryczne wzmocnienie rozwoju poradnictwa edukacyjno-zawodowego przy jednoczesnej współpracy z pracodawcami w 33 szkołach zawodowych województwa podlaskiego przez stworzenie Podlaskiej Sieci Doradztwa Zawodowego

Punkt Powszechny Szczepień wznawia działanie
Od 07 czerwca 2021 r. Punkt Szczepień Powszechnych przy Szkole Podstawowej Nr. 1 w Hajnówce wznowi działalność celem podania drugiej dawki szczepionki.

