Informacje
Data opublikowania: 2018-03-13
Do 20 maja 2018 stowarzyszenia zwykłe mają czas dokonać wpisu do ewidencji
Stowarzyszenia zwykłe założone i działające na podstawie przepisów obowiązujących przed nowelizacją ustawy czyli przed dniem 20 maja 2016r. są obowiązane dokonać wpisu do nowej ewidencji stowarzyszeń zwykłych w terminie 24 miesięcy od dnia wejścia w życie nowelizacji, ostateczny więc termin na uzyskanie wpisu upływa z dniem 20 maja 2018r.
Stowarzyszenie zwykłe (powstałe przed 20 maja 2016r.), które w wyznaczonym terminie do dnia 20 maja 2018r. nie uzyska wpisu do ww. ewidencji, zostanie rozwiązane z mocy prawa na podstawie przepisu przejściowego art.10 ustawy z dnia 25 września 2015 r. o zmianie ustawy – Prawo o stowarzyszeniach oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2015r. poz. 1923). Art. 10. ww. ustawy stanowi bowiem, iż w terminie 24 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy, stowarzyszenia zwykłe działające na podstawie przepisów dotychczasowych są obowiązane dokonać wpisu do ewidencji, o której mowa w art. 40 ust. 5 ustawy zmienianej w art. 1. Brak wpisu skutkuje rozwiązaniem stowarzyszenia zwykłego z mocy prawa. Do dnia dokonania wpisu do ewidencji, o którym mowa w ust. 1, stowarzyszenia zwykłe działają na podstawie przepisów dotychczasowych. Nie będzie miało znaczenia ani to, że stowarzyszenie prężnie działa, ani to, że założono je np. 20 lat temu. Ustawa określa jasno: brak wpisu równa się rozwiązaniem stowarzyszenia z mocy prawa.
Jak dostosować stowarzyszenie zwykłe założone przed 20 maja 2016r. do nowych przepisów zawartych w rozdziale 6 znowelizowanej ustawy- Prawo o stowarzyszeniach?
1. Regulamin stowarzyszenia zwykłego
Stowarzyszenie zwykłe działa na podstawie uchwalonego przez siebie regulaminu. Regulamin zgodny z nowymi przepisami wynika z art. 40 ust. 2 ww. ustawy i powinien określać w szczególności:
• nazwę stowarzyszenia
• cel lub cele i środki działania
• teren działania i siedzibę
• przedstawiciela reprezentującego stowarzyszenie albo zarząd
• zasady dokonywania zmian regulaminu działalności
• sposób nabycia i utraty członkostwa
• sposób rozwiązania stowarzyszenia zwykłego.
Do dnia 20 maja 2016r. zapisy regulaminów nie musiały zawierać takich informacji jak np. zasady zmiany regulaminu sposobu nabycia i utraty członkostwa czy też sposobu rozwiązania stowarzyszenia zwykłego. Po nowelizacji jest to obowiązkowe. Działające stowarzyszenia muszą sprawdzić, czy w regulaminie są takie zapisy. Jeśli w regulaminie stowarzyszenia zwykłego nie ma wszystkich wymaganych ustawowo zapisów – należy je wprowadzić. Dodatkowo w regulaminie powinny znaleźć się informacje o możliwych środkach na działalność, jeżeli stowarzyszenie chce z nich korzystać. Zgodnie z art. 42 ust. 2 i 3 ww. ustawy środki na działalność stowarzyszenia zwykłego mogą pochodzić nie tylko ze składek członkowskich (jak dotychczas) ale także darowizn, spadków, zapisów, dochodów z majątku stowarzyszenia, ofiarności publicznej (zbiórek publicznych) oraz z dotacji. Jeżeli stowarzyszenie chce pozyskać dochody z tych źródeł, musi to zapisać w regulaminie.
2. Przedstawiciel albo zarząd stowarzyszenia zwykłego
Stowarzyszenie zwykłe może być zarządzane, reprezentowane przez przedstawiciela (tak jak dotychczas) albo przez zarząd.
Jeśli stowarzyszenie zwykłe chce zamiast przedstawiciela powołać zarząd, to w regulaminie muszą się znaleźć odpowiednie zapisy (art. 40 ust. 3):
• tryb wyboru i uzupełniania składu zarządu
• kompetencje zarządu
• warunki ważności uchwał zarządu
• sposób reprezentowania stowarzyszenia zwykłego, w szczególności zaciągania
zobowiązań majątkowych.
3. Komisja rewizyjna
Stowarzyszenie zwykłe może powołać komisję rewizyjną (art. 40 ust. 4). Komisja rewizyjna w stowarzyszeniu zwykłym jest organem nieobowiązkowym. Jeśli stowarzyszenie zwykłe się na to zdecyduje, to w regulaminie muszą się znaleźć zapisy:
• o trybie wyboru i uzupełniania składu
• oraz kompetencjach tego organu.
Aby wypełnić ustawowy obowiązek wpisu stowarzyszenia zwykłego do nowej ewidencji, dotychczasowy przedstawiciel stowarzyszenia powinien zwołać zebranie członków aby podjąć uchwałę o zmianie regulaminu bądź o potwierdzeniu dotychczasowego. Jeśli stowarzyszenie zwykłe zdecydowało się na zarząd – należy także podjąć uchwałę o wyborze zarządu. Jeśli stowarzyszenie zwykłe pozostaje przy przedstawicielu i będzie to nowa osoba – należy podjąć uchwałę o wyborze przedstawiciela.
Stowarzyszenie zwykłe może być nadal reprezentowane przez przedstawiciela działającego do tej pory, ale taką informacje należy zapisać w protokole zebrania członków. Jeśli stowarzyszenie zwykłe zdecydowało się powołać organ kontroli wewnętrznej (komisję rewizyjną)– należy podjąć uchwałę o wyborze komisji rewizyjnej. Z zebrania członków stowarzyszenia zwykłego należy sporządzić protokół. Protokół oraz uchwały podpisuje przewodniczący/ca zebrania oraz protokolant/ka. Przewodniczący i protokolant są wybierani na początku zebrania.
Źródło: ngo.pl

Postanowienie o wszczęciu postępowania scaleniowego gruntów obiektu "Ekiaszuki i inne"
Postanowienie z dnia 6 grudnia 2018 o wszczęciu postępowania scaleniowego gruntów obiektu "Ekiaszuki i inne" Link do załącznika pdf

NOWA STRONA POWIATU HAJNOWSKIEGO
Ta strona jest archiwalna. Nowa strona samorządu powiatu to: https://samorzad.gov.pl/web/powiat-hajnowski

Zawiadomienie o XX sesji Rady Powiatu Hajnowskiego
Zawiadamiam, iż dnia 24 czerwca 2021r. (czwartek) o godz. 13:00 w sali kolumnowej Hajnowskiego Domu Kultury w Hajnówce odbędzie się XX sesja Rady Powiatu Hajnowskiego z następującym porządkiem obrad: Otwarcie XX sesji Rady Powiatu Hajnowskiego. Przedstawienie porządku obrad sesji. Przyjęcie protokołu z XIX sesji Rady Powiatu.

Powiat rozwija turystykę aktywną
58 372,00 zł na realizację projektu Szlakiem bioróżnorodności Regionu Puszczy Białowieskiej i Doliny Narwi" Nowa atrakcja na turystycznej mapie regionu.

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Hajnówce konsultantem powiatowym w projekcie Podlaski Kompas Pracy
Celem projektu jest: merytoryczne wzmocnienie rozwoju poradnictwa edukacyjno-zawodowego przy jednoczesnej współpracy z pracodawcami w 33 szkołach zawodowych województwa podlaskiego przez stworzenie Podlaskiej Sieci Doradztwa Zawodowego

Punkt Powszechny Szczepień wznawia działanie
Od 07 czerwca 2021 r. Punkt Szczepień Powszechnych przy Szkole Podstawowej Nr. 1 w Hajnówce wznowi działalność celem podania drugiej dawki szczepionki.

