Informacje
Data opublikowania: 2016-06-01
Członkowie Koła Terenowego Polskiego Związku Niewidomych w Hajnówce na Majówce Szlakiem Tatarskim
Podlasie, region, w którym mieszkamy, od wieków jest miejscem współistnienia wielu kultur, religii i tradycji.
28 maja 2016 roku, 30-osobowa grupa osób niewidomych i słabowidzących z hajnowskiego stowarzyszenia, wraz z opiekunami, odbyła podróż wzdłuż malowniczego krajobrazu Puszczy Knyszyńskiej. Na początku trasy był Supraśl, nazywany często perłą tej kniei. Nasz przewodnik, pan Ryszard, rodowity mieszkaniec Supraśla, zgłębił historię miasteczka założonego przez mnichów w 1500 roku i wielu związanych z nim ciekawostek. Poznaliśmy takie zabytki jak: pobazyliański Zespół Klasztorny Zwiastowania Najświętszej Marii Panny, katakumby, Kościół pw. św. Trójcy, czy przepięknie zdobiony z zewnątrz Pałac Buchholtzów (obecnie Liceum Plastyczne), dźwigający jeszcze do niedawna największe w Polsce gniazdo bocianie. Poza tym widzieliśmy miejsca i obiekty upodobane sobie przez polskiego reżysera, Jacka Bromskiego, gdzie kręcone były sceny do znanej trylogii fabularnej „ U pana Boga …”. Niewątpliwą i zaskakującą atrakcją okazała się także parada pojazdów militarnych ulicami Supraśla, organizowana w ramach VI Podlaskiego Pikniku Militarnego „Misja Wschód”. W dalszej kolejności zwiedzaliśmy Muzeum Ikon, poznając proces ich powstawania, wiążący się z długą i skomplikowaną pracą ikonopisarza. Każda z przedstawionych sal muzealnych wzbudzała zainteresowanie, a towarzyszący temu śpiew cerkiewny i specjalnie zaaranżowane oświetlenie wprowadzały w jeszcze bardziej wyjątkowy nastrój.
Opuściliśmy na pewien czas uzdrowiskowy zakątek, zmierzając w kierunku miejscowości Poczopek, gdzie znajduje się leśny ogród „Silvarium” z licznymi atrakcjami przyrodniczymi. Wzdłuż leśnych ścieżek rośnie i jest opisanych blisko 100 ziół z obszaru Puszczy Knyszyńskiej, są też utrwalone tropy zwierząt, a w galerii „Na skraju puszcz” można było obserwować np. szklany ul pszczeli, czy posłuchać przepięknego koncertu zięby. W zachwyt wprawił uczestników także fenologiczny zegar słoneczny czy park megalitów tzw. „Wędrujące skały”.
Gdy uczestnicy, w kręgu mocy nabrali energii i sił witalnych na dalszą część wyprawy, dotarli do Kruszynian – bardzo istotnego przystanku na szlaku tatarskim. Największą atrakcją był oczywiście zabytkowy, najstarszy w Polsce meczet tatarski ozdobiony dwoma wieżyczkami wykończonymi półksiężycami. Opiekun meczetu, Dżemil, opowiedział historię meczetu, i Tatarów na Podlasiu, o zwyczajach i obyczajach tatarskich, prawach i obowiązkach muzułmanina oraz jak jest urządzone wnętrze świątyni. Zwiedziliśmy także, znajdujący się w pobliżu, cmentarz tatarski – mizar.
Mijając malownicze tereny, wzgórza i rozległe lasy Puszczy Knyszyńskiej, przez Krynki i Kopną górę powróciliśmy na obrzeża Supraśla na integracyjne ognisko połączone z pieczeniem kiełbasek. W drodze powrotnej do Hajnówki, w rozśpiewanym autobusie, planowaliśmy kolejne spotkania, które są wspaniałą okazją zarówno do poznawania nowych miejsc stając się źródłem niezapomnianych wspomnień, ale również umożliwiają wymianę doświadczeń i pokonywanie barier związanych z niepełnosprawnością.
Wycieczka została zrealizowana w ramach zadania „Niewidomi bliżej siebie” współfinansowanego przez Urząd Miasta Hajnówka, za co serdecznie dziękujemy!
Tekst: Alicja Plis
Zdjęcia: Elżbieta Tomaszuk, Mikołaj Jankowski