Kraina Otwartych Okiennic z nowymi tablicami

Na zlecenie Starostwa Powiatowego w Hajnówce, dzięki uprzejmości wójta gminy Narew dokonano zmiany dwóch tablic promujących Krainę Otwartych Okiennic. Nowe tablice informujące o wyjątkowej atrakcji znajdują się przy drodze wojewódzkiej 685 w gminie Narew,  przed wjazdami do Krainy - od strony Hajnówki i Białegostoku.

Kraina Otwartych Okiennic – turystyczna perła regionu

Kraina Otwartych Okiennic to wizytówka regionu. Obejmuje trzy miejscowości o unikatowej architekturze: Puchły, Soce i Trześcianka – a każda z nich to skarbnica legend i kulturowego piękna. Kraina ulokowana w dolinie Narwi, nad rzekami Rudnia i Małynka, to perła architektury podlaskiej wsi. Wsie oparły się wpływowi czasu, zachowując zabytkowy układ przestrzenny oraz tradycyjną architekturę – drewniane domy charakteryzują się bogatą ornamentyką, nawiązującą do zdobnictwa stosowanego w rosyjskiej architekturze ludowej. Specyfiką zabudowań jest bogata dekoracja snycerska w formie barwnych okiennic, nad- i podokienników, narożników oraz dekoracyjnego oszalowania elewacji i szczytów. W zdobnictwie dominują motywy geometryczno-roślinne, które często pomalowane są na inny, kontrastowy kolor. Bogate zdobienia podkreślały niegdyś zamożność rodziny oraz miały ją chronić przed nieszczęściami. Przykładowo, najpopularniejszy motyw zdobnictwa szczytów – kształt wschodzącego słońca miał bronić dom od wpływu złych mocy. Przemierzając szlak możemy przez chwilę poczuć się jak dawni rzemieślnicy – z tą różnicą, że współcześnie możemy rzeźbić w cieście. W Puchłach odbywają ciekawe warsztaty zdobienia pierników, a motywem przewodnim są kolorowe okiennice.

Ale krajobraz kulturowy „Krainy Otwartych Okiennic” to nie tylko architektura domów i zagród. Piękne cerkwie i krzyże wotywne wtopione w krajobraz pól, łąk i lasów przypominają o tradycji tutejszych mieszkańców. Nad wsią Trześcianka górują kopuły cerkwi pw. Archanioła Michała z 1867 r. Z kolei miejscowość Puchły to ośrodek kultu maryjnego. Wedle przekazów w Puchłach miało miejsce dwukrotne objawienie Matki Boskiej– w miejscu cudownych objawień stoi dziś cerkiew pw. Opieki Matki Bożej z cudowną ikoną Bogurodzicy (XVIII w.). Kult puchłowskiej ikony istniał już w XVI w., a przekazy o jej uzdrowicielskiej mocy pochodzą z 1646 r.  Wielowiekową historię liczy sobie także wieś Soce - miejscowość debiutuje na kartach historii w 1541 r. (to data pierwszej wzmianki w dokumentach). We wsi znajduje się drewniana kapliczka z XX w. z wykonanym przez mieszkańców prostym ikonostasem i wysokim krzyżem z rzeźbą. Ale uwaga! Jeśli zdecydujemy się zjechać z głównej drogi, na trasie Puchły – Soce uważajmy na zjawę złego szlachcica – ponoć jego duch po dziś dzień błąka się po okolicy, pokutując za prześladowania poddanych. Kraina Otwartych Okiennic pozostała miejscem pełnym tradycji i legend…

Inne inicjatywy turystyczne

Tablice informujące o tym niezwykłym miejscu na mapie regionu zostały wykonane na zlecenie Starostwa Powiatowego w Hajnówce. Ale to nie jedyne przedsięwzięcie wspierające turystykę w regionie podejmowane przez Starostwo Powiatowe we ścisłej współpracy z Lokalną Organizacją Turystyczną „Region Puszczy Białowieskiej”.  Na przełomie 2017/2018 w regionie Puszczy Białowieskiej powiat gościł dziennikarzy z kraju i za granicą ( m.in. z Japonii, Włoch i Hiszpanii) – efektem wizyt były serie artkułów promujących region, dostępnych w internecie.  Na tym nie koniec – trwają prace mające na celu promocję marki regionu Puszczy Białowieskiej. W ramach tego przygotowywane są produkty turystyczne – w ścisłej współpracy z branżą turystyczną, ponadto powstaje platforma internetowa do zarządzania ruchem turystycznym. Odświeżona strona internetowa o turystyce w regionie wystartuje już we wrześniu.

Równolegle trwają prace nad wydawnictwami – w przygotowaniu pozostaje folder Turystyka Aktywna w Regionie Puszczy Białowieskiej, Katalog produktów turystycznych oraz folder wizerunkowy marki. Tymczasem turyści oraz internauci mogą zapoznać się z atrakcjami turystycznymi w Informatorze turystycznym oraz ciekawostkami przyrodniczymi Puszczy Białowieskiej w najnowszej publikacji Starostwa „Puszcza Białowieska w czterech porach roku”. Wszystkie wydawnictwa promujące walory regionu Puszczy Białowieskiej pojadą na targi turystyczne do Nadarzyna i Warszawy – już w październiku i listopadzie.

Wszystkie działania promocyjne są realizowane dzięki wsparciu finansowemu Starostwa Powiatowego w Hajnówce, Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Urzędu Marszałkowskiego.

Katarzyna Miszczuk

tablica przed i po pracy