Mammografia w marcu

Do powiatu hajnowskiego przyjedzie mammobus. Możliwość skorzystania z bezpłatnej mammografii  będą miały panie  w wieku 50 - 69 lat (pełne roczniki 1952-1971). By wziąć udział w badaniu, nie trzeba mieć skierowania od lekarza. Wystarczy zadzwonić i się zarejestrować, zaś samo badanie zajmie najwyżej kilka minut. Wystarczy tylko kilka minut, by zadbać o swoją przyszłość.

Badanie refundowane jest kobietom co 2 lata przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Nie jest wymagane skierowanie lekarskie. Wszystkie Panie zainteresowane badaniem powinny się uprzednio zarejestrować (do rejestracji telefonicznej należy przygotować numer telefonu i PESEL).

Badania będą wykonywane w dniach:

Rejestracja na badanie odbywa się telefonicznie pod numerami:

(85) 676-03-32 lub (85) 676-13-22, od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 17.00

Do rejestracji niezbędny będzie nr PESEL pacjentki.

Rejestracja telefoniczna na badanie: 58-767-34-44.

Przed przystąpieniem do badania Panie wypełniają ankiety, które zawierają informacje pozwalające na dokonanie pełniejszej oceny zdjęć przez lekarzy.

Panie, które nie mieszczą się w powyższej grupie wiekowej mogą wykonać badanie mammograficzne za opłatą.

Mammografia polega na zrobieniu 4 zdjęć rentgenowskich – dwóch projekcji każdej piersi. Badania nie należy się obawiać, ponieważ promieniowanie jest nie większe niż przy RTG zęba. Dlatego też, drogie Panie, nie zwlekajcie z decyzją - te kilka minut może zaważyć o „zdrowej” przyszłości. Wykonanie mammografii pozwala na wykrycie wczesnego stadium choroby - wtedy, kiedy nie są one wyczuwalne przez kobietę lub lekarza, co  zwiększa szansę całkowitego wyleczenia. Gorąco zachęcamy do badania mieszkanki powiatu hajnowskiego. Tym bardziej, że statystyki są nieubłagalne – rak piersi jest w Polsce na pierwszej pozycji u kobiet, jeśli chodzi o zachorowalność i na drugiej, biorąc pod uwagę umieralność. Choć rozwojowi choroby nie sposób zapobiec, możemy jednak skutecznie zareagować – wystarczy regularnie się badać i wykonać badanie mammograficzne. Zachęcamy do badania.

Katarzyna Miszczuk

grafika poglądowa: różowa wstążka symbol walki z rakiem piersi