Mammobus w sierpniu

Do powiatu hajnowskiego przyjedzie mammobus. Możliwość skorzystania z bezpłatnej mammografii  będą miały panie  w wieku 50 - 69 lat. By wziąć udział w badaniu, nie trzeba mieć skierowania od lekarza. Wystarczy zadzwonić i się zarejestrować, zaś samo badanie zajmie najwyżej kilka minut. Wystarczy tylko kilka minut, by zadbać o swoją przyszłość.

Badanie w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi dla pań w wieku 50 - 69 lat jest bezpłatne (pełne roczniki 1951 – 1970), refundowane kobietom co 2 lata przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Nie jest wymagane skierowanie lekarskie. Wszystkie Panie zainteresowane badaniem powinny się uprzednio zarejestrować (do rejestracji telefonicznej należy przygotować numer telefonu i PESEL).

Badania będą wykonywane w dniach:

Panie które nie mieszczą się w powyższej grupie wiekowej mogą wykonać badanie mammograficzne za opłatą.

Uwaga! Panie przed 35 r.ż, chcące skorzystać z badania, powinny mieć skierowanie lekarskie.

Mammografia polega na zrobieniu 4 zdjęć rentgenowskich – dwóch projekcji każdej piersi. Badania nie należy się obawiać, ponieważ promieniowanie jest nie większe niż przy RTG zęba. Dlatego też, drogie Panie, nie zwlekajcie z decyzją - te kilka minut może zaważyć o „zdrowej” przyszłości. Wykonanie mammografii pozwala na wykrycie wczesnego stadium choroby - wtedy, kiedy nie są one wyczuwalne przez kobietę lub lekarza, co  zwiększa szansę całkowitego wyleczenia. Gorąco zachęcamy do badania mieszkanki powiatu hajnowskiego. Tym bardziej, że statystyki są nieubłagalne – rak piersi jest w Polsce na pierwszej pozycji u kobiet, jeśli chodzi o zachorowalność i na drugiej, biorąc pod uwagę umieralność*.  Co roku 50 Polek słyszy diagnozę a 15 umiera z powodu raka piersi**. Rak  piersi  stanowi  u  kobiet 22,2% wszystkich nowotworów złośliwych i około 14,1% zgonów z ich powodu**. Odczarowując statystyczne niuasne -  co roku 50 Polek słyszy diagnozę a 15 umiera z powodu raka piersi***. Szczególnie narażone są Panie po 50 roku życia. Choć rozwojowi choroby nie sposób zapobiec, możemy jednak skutecznie zareagować – wystarczy regularnie się badać i wykonać badanie mammograficzne. Zachęcamy do badania.

Katarzyna Miszczuk

*www.medonet.pl/zdrowie/zdrowie-dla-kazdego,rak-piersi--co-mowia-statystyki--ile-kobiet-umiera-na-raka-piersi--czy-nowotwor-piersi-jest-wyleczalny-,artykul,1722431.html

** Nowotwory złośliwe w Polsce w 2015 roku, Centrum Onkoligii –Instytut Marie Skłodowskiej-Curie, Warszawa 2017r., str. 11

***https://kobieta.onet.pl/zdrowie/rak-piersi-metody-leczenia-infografika/gpqg5nk