Zmiany w Nieodpłatnej Pomocy Prawnej od 2019r.

Prezydent Andrzej Duda 30 lipca 2018r. podpisał ustawę o zmianie ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej oraz niektórych innych ustaw. Cieszę się, że udało nam się wspólnie i zgodnie przygotować tę ustawę. Wierzę, że nieodpłatna pomoc prawna i pomoc obywatelom finansowana ze środków publicznych będzie realizowana lepiej  – mówił Andrzej Duda w trakcie uroczystości w Pałacu Prezydenckim.

Od 1 stycznia 2019 r. bezpłatna pomoc prawna będzie przysługiwała  osobom, które nie są w stanie ponieść kosztów za odpłatne usługi prawnicze. Warunkiem uzyskania pomocy będzie złożenie stosownego  oświadczenia. Nowelizacja przewiduje  również uruchomienie nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego.

Od dnia wejścia ustawy w życie, czyli od 1 stycznia 2019 r. uprawnionym do otrzymania bezpłatnej pomocy prawnej będzie każdy, kto nie będzie w stanie ponieść kosztów za odpłatne usługi prawnicze oraz złoży stosowne  oświadczenie. Do tej pory, od ponad dwóch lat obowiązywania ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej, katalog osób, które mogły skorzystać z bezpłatnej pomocy prawnej był katalogiem zamkniętym (są to np. bezrobotni, emeryci, renciści, czy niepełnosprawni). Nowa ustawa o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej rozszerza ten krąg na wszystkich, których nie stać na adwokata lub innego rodzaju płatną usługę prawniczą.

Główna myśl tej nowelizacji to przede wszystkim dostępność – mówił Prezydent. – To jest najistotniejsza zmiana. Pomoc będzie udzielona każdemu, kto jej potrzebuje – zaznaczył Andrzej Duda.
Jedynym warunkiem będzie złożenie oświadczenia, że nie jest się w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej. Bezpłatna pomoc świadczona będzie w punktach organizowanych przez starostwa powiatowe, a prowadzonych przez adwokatów, radców prawnych, a także przez organizacje pozarządowe.
Nowością będzie nieodpłatne poradnictwo obywatelskie. Profesjonalni doradcy pomogą potrzebującym w rozwiązaniu na przykład problemów mieszkaniowych, związanych z zadłużeniem, czy dotyczących uzyskania świadczeń społecznych.
Ponadto ustawa rozszerza dostęp do polubownych sposobów rozwiązywania sporów. Finansowana przez państwo nieodpłatna mediacja znajdzie zastosowanie zwłaszcza w sprawach rodzinnych i opieki nad dziećmi.
Ustawa kładzie też nacisk na edukację prawną. Organizacje pozarządowe otrzymają wsparcie, by mogły skutecznie przybliżać Polakom wiedzę prawną, wzmacniać świadomość przysługujących praw i popularyzować możliwości uzyskania pomocy.
Ustawa z wyjątkiem kilku przepisów wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2019 r.

Źródło: Ministerstwo Sprawiedliwości

samorzad.pap.pl

inofor.pl

ministerstwo sprawiedliwości