Ponad tysiąc turystów przewiozła w długi majowy weekend kolejka leśna w Puszczy Białowieskiej

Kategoria: Informacje prasowe

kolejka wąskotorowaPrzejazdy kolejką wąskotorową organizują leśnicy z Nadleśnictwa Hajnówka. Kolejka wozi turystów jedenastokilometrowym odcinkiem Puszczy Białowieskiej/przez 11 kilometrowy odcinek Puszczy Białowieskiej z miejscowości Hajnówka do uroczyska Topiło. Na końcu trasy turyści mogą zorganizować sobie piknik w urokliwym miejscu nad stawem, a podczas przejazdu robić zdjęcia i podziwiać uroki Puszczy. Cała wyprawa zajmuje około 3 godz.

Przed wyjazdem z Hajnówki turyści mogą zostawić samochody na  przestronnym parkingu, a mając czas do wyjazdu zapoznać się z interesującym skansenem obok dworca kolejki. Warto też wiedzieć, że staw w Topile powstał specjalnie w celu zatapiania drewna (stąd nazwa uroczyska) zabezpieczając je w ten sposób przed owadami i wysychaniem. Obecnie jest to miejsce wypoczynku i wędkowania.

W latach 90. ubiegłego wieku, z inicjatywy leśników uruchomiono co tygodniowe kursy do Topiła – głownie dla wędkarzy. Dzisiaj jest to jedna z większych, atrakcji turystycznych i edukacyjnych w tej części Polski.

Grupy zorganizowane turystów mogą skorzystać z podróży kolejką przez cały rok, natomiast osoby indywidualne leśnicy zapraszają w okresie wakacyjnym oraz podczas tzw. długich weekendów. Bilet normalny za przejazd wąskotorówką kosztuje 30 złotych, natomiast dzieci i młodzież od 5 do 19 roku życia, oraz osoby niepełnosprawne, a także seniorzy uprawnieni są do zakupu biletu ulgowego w cenie 20 zł. Dzieci do 4 roku życia podróżują kolejką bezpłatnie

Regularne kursy kolejki rozpoczną się od 13 maja do 24 czerwca w każdą sobotę w godzinach 10.00 – 14.00. Od 1 lipca do 31 sierpnia, w każdy wtorek, czwartek, sobotę i niedzielę w godzinach od 10.00 do 14.00, natomiast od 2 września do 30 września, w każdy czwartek i sobotę w tych samych godzinach.

Dziewięć odnowionych, 30 osobowych wagoników ciągniętych przez lokomotywę, jeździ po niedawno wyremontowanym torowisku. W 2016 roku, ze środków Lasów Państwowych, Nadleśnictwo Hajnówka wyremontowało tabor kolejki wąskotorowej i podbudowę torowiska na odcinku 3,5 km wymieniając m.in. ok. 5 tys. podkładów z mocowaniami. Z pierwotnej konstrukcji kolejowego szlaku pozostały szyny, położone 100 lat temu podczas budowy torowisk kolejki wąskotorowej w Puszczy Białowieskiej. Całość remontu kosztowała ponad 1,5 miliona złotych.

Informacje o kursowaniu kolejki wąskotorowej w Puszczy Białowieskiej, można znaleźć na stronie: http://www.powiat.hajnowka.pl/ctrpb/kolejki

źródło: RDLP w Białymstoku

Poznaj historię kolejki w Puszczy: Powiat niezwykły: kolejką wąskotorową przez puszczę

 

Kontkat

Adres urzędu

Herb Powiatu Starostwo Powiatowe w Hajnówce

ikonka adresuul. Aleksego Zina 1,

 17-200 Hajnówka

telefon ikonka  Telefon: +48 85 682 27 18

 Faks: +48 85 682 42 20

email:

sekretariat@powiat.hajnowka.pl

Administrator strony email:

redakcja@powiat.hajnowka.pl

obraz imitujący zegar  Godziny pracy:

 poniedziałek - piątek: 7:30 - 15:30

Zapowiedzi

Zapraszamy na ferie w regionie

plakat

wykrzyknik.gif

 W najbliższy weekend:

 

KONCERT NOWOROCZNY, 20.01.2018

Spacer tematyczny "Skrzydlata zima", 20.01.2018

 

 

                     Więcej zapowiedzi