Poznaliśmy laureatów powiatowego konkursu „Czy palenie szkodzi?”

Kategoria: Informacje prasowe

laureaciPalenie papierosów to zmora ok. 9 mln Polaków – czyli blisko 20% populacji. Niestety, problem ten dotyczy także ludzi młodych - w 2009r. co czwarta (25,5%)  młoda osoba w wieku 15- 29 lat przyznała, że  paliła papierosy (Zdrowie dzieci i młodzieży w Polsce w 2009 r., stat.gus.pl).

Po papierosy sięgamy na imprezie, w chwili słabości, pod wpływem stresu naiwnie wierząc w ich działania odprężające. A tymczasem nikotyna i inne substancje smoliste zawarte w tytoniu posiadają właściwości silnie uzależniające, niszczące zdrowie i życie – co 6 sekund na świecie umiera jedna osoba w wyniku chorób spowodowanych paleniem. Ponadto, papierosy są głównym winowajcą odpowiedzialnym  za  90% przypadków zachorowania na raka płuc. A lista nowotworów, którym sprzyja palenie jest długa – rak piersi, rak jelita grubego, rak krtani… Palacze ryzykują nie tylko swoje zdrowie, ale także otoczenia – bierne palenie jest równie szkodliwe co czynne.

Szkodliwość papierosów przy jednocześnie ich dużej dostępności oraz obserwacja zjawiska młodych palaczy sprawia, że każda inicjatywa promująca zdrowy styl życia, wolny od nikotyny, jest cenna. W ramach profilaktyki antynikotynowej, Starostwo Powiatowe w Hajnówce wspólnie z Powiatową Stacją Sanitarno – Epidemiologiczną w Hajnówce zorganizowało powiatowy konkurs „ Czy palenie szkodzi?”. Konkurs adresowany był do szkół gimnazjalnych  w Powiecie Hajnowskim, do udziału w konkursie zgłosiło  się 6 szkół gimnazjalnych z powiatu hajnowskiego. W eliminacjach szkolnych uczestniczyło 342 uczniów, w powiatowych 18 uczniów. Uczniowie rozwiązywali test składający się z 33 pytań zamkniętych i 3 otwartych. Finalistkami zostały:

    I miejsce    Anna Kosidło z Zespołu Szkół Nr 1 w Hajnówce 

    II miejsce    Sylwia Nikołajuk z Zespołu Szkół w Czyżach

    III miejsce   Zofia Lasota z Zespołu Szkół Nr 1 w Hajnówce

Zwyciężczynie otrzymały nagrody ufundowane przez Starostę Hajnowskiego. Jednakże najważniejszą nagrodą  jest wiedza –  na etapie przygotowań do konkursu młodzi ludzie zapoznali się z ogromem szkodliwości, jakie wyrządza palenie nie tylko dla portfeli ale przede wszystkim zdrowia a nawet życia. Poczęstunek uczestnikom konkursu zapewniono z funduszy PSSE

Katarzyna Miszczuk

w trakcie pisania testu

w trakcie pisania testu

w trakcie pisania testu

w trakcie pisania testu

w trakcie pisania testu

laureaci

Kontkat

Adres urzędu

Herb Powiatu Starostwo Powiatowe w Hajnówce

ikonka adresuul. Aleksego Zina 1,

 17-200 Hajnówka

telefon ikonka  Telefon: +48 85 682 27 18

 Faks: +48 85 682 42 20

email:

sekretariat@powiat.hajnowka.pl

Administrator strony email:

redakcja@powiat.hajnowka.pl

obraz imitujący zegar  Godziny pracy:

 poniedziałek - piątek: 7:30 - 15:30

Zapowiedzi

Zapraszamy na ferie w regionie

plakat

wykrzyknik.gif

 W najbliższy weekend:

 

KONCERT NOWOROCZNY, 20.01.2018

Spacer tematyczny "Skrzydlata zima", 20.01.2018

 

 

                     Więcej zapowiedzi