Na biegówkach przez Puszczę Białowieską

Kategoria: Sport

 Czapy śniegu okrywające nagie konary drzew oraz srebrne gwiazdki  na zielonych gałązkach świerków mienią się w styczniowym słońcu - Puszcza Białowieska zimą jest piękna. Pozornie zaciszna, otulona srerno - białym kocem śniegu, tętni życiem – świadczą o tym ślady mieszkańców lasu na śniegu oraz puste paśniki. Piękne puszczańskie krajobrazy zachęcają do wyjścia z domu. Bo najzimniejsza pora roku sprzyja aktywności – to czas, by odświeżyć zakurzone sanki, zorganizować kulig, lub po prostu wybrać się na spacer – pieszo, nordic walking, ale przede wszystkim na nartach. Puszcza Białowieska to idealne miejsce do uprawniania lekkich sportów zimowych, zalecanych wszystkim bez względu na wiek czy kondycję. Takie np. biegówki – zmarzluchów rozgrzeją, sportowcom pomogą podtrzymać kondycję, zaś dbającym o linię – zrzucić zbędne kilogramy.  Do tego szuranie nartami ma wiele korzyści dla zdrowia, a przy odrobinie szczęścia podczas spaceru natkniemy się na Jego Puszczańską Mość  Żubra – czego chcieć więcej?

Spacer na nartach biegowych ma same zalety. Do biegu angażujemy ponad 85% mięśni (m.in. mięśni brzucha, mięśni ud, mięśni ramion i mięśni grzbietu). Angaż tak wielu partii mięśniowych powoduje zwiększenie zapotrzebowania na energię, a to oznacza, że kalorie uciekają w „hurtowych ilościach”. I to przy niewielkim wysiłku, bowiem poruszając się w średnim tempie na biegówkach spalimy dwa razy więcej energii niż podczas szybkiego marszu! Wszystkim dbającym o linię mamy jedną radę – chcesz schudnąć? Wzuwaj biegówki. Zwłaszcza, że biegając na nartach wzmacniamy nie tylko ciało, ale także zdrowie – ruch zapobiega chorobom układu krążenia, osteoporozie, cukrzycy oraz pomaga utrzymać prawidłową masę ciała. Tak więc nawet jeśli następnego dnia po biegu będą bolały nas „wszystkie mięsnie” łącznie z tymi, o których do tej pory nie mieliśmy pojęcia (:D), warto podjąć wyzwanie.

Narciarstwo biegowe uprawiane amatorsko to jeden z najzdrowszych i najmniej urazowych sportów. Szuranie na nartach po puszczy lub parku nie wymaga specjalnego przygotowania fizycznego, mogą go uprawiać osoby o różnej sprawności ruchowej i stopniu wytrenowania. A szlaki piesze i nordic walking oplatające Puszczę Białowieską zachęcają do spędzenia popołudnia na nartach – sprawdź ich przebieg w folderach wydanych przez Starostwo Powiatowe. Ponadto w Białowieży, w urokliwym Parku Pałacowym funkcjonuje ścieżka narciarska z prawdziwego zdarzenia – to blisko 10 km przygody, spinającej walory przyrodnicze i kulturowe. Problemu nie stanowi również wypożyczenie sprzętu – można to zrobić w np. wypożyczalni przy Urzędzie Gminy w Białowieży (więcej adresów wypożyczalni sprzętu tu). Wszystkim fanom aktywności polecamy także kije nordic walking. Ale to temat na kolejny tekst, tak więc „do kolejnego przeczytania” :).

Katarzyna Miszczuk

trasa w BPN

Kontkat

Adres urzędu

Herb Powiatu Starostwo Powiatowe w Hajnówce

ikonka adresuul. Aleksego Zina 1,

 17-200 Hajnówka

telefon ikonka  Telefon: +48 85 682 27 18

 Faks: +48 85 682 42 20

email:

sekretariat@powiat.hajnowka.pl

Administrator strony email:

redakcja@powiat.hajnowka.pl

obraz imitujący zegar  Godziny pracy:

 poniedziałek - piątek: 7:30 - 15:30

Zapowiedzi

plakat

wykrzyknik.gif

 W najbliższy weekend:

 

Piosenka Białoruska 2018 – 11.02.2018

KINO CINEMA LUMIERE w Hajnówce, 12.02.2018

 

                     Więcej zapowiedzi