Delegacja z Powiatu Rundale (Łotwa) w Powiecie Hajnowskim

Kategoria: Informacje prasowe

Powiat Hajnowski uczestniczy w partnerstwach transgranicznych i międzynarodowych regionów. Od wielu lat samorząd z powodzeniem współpracuje z niemieckimi regionami Nordsee-Treene i Berlin – Lichtenberg, białoruskimi rejonami: Świsłockim, Kamienieckim i Prużańskim oraz Rejonem Kraslawa na Łotwie. Wizyta u białoruskich parterów podczas Świsłockiego kiermaszu zaowocowała nawiązaniem kontaktów z przedstawicielami powiatu Rundale z Łotwy. W dniach 12 – 13 września 2015r. delegacja w składzie: Aivars Okmanis – Przewodniczący Regionu Rundale, Ludmila Knoka – Kierownik Centrum Przedsiębiorczości, Kristine Kocina – pracownik administracji Regionu Rundale przebywała w powiecie hajnowskim. Była to pierwsza wizyta przedstawicieli tego łotewskiego regionu zarówno w naszym powiecie, jak też w kraju. Podczas dwudniowego pobytu łotewscy goście spotkali się z przedstawicielami samorządu powiatowego – Starostą Hajnowskim Mirosławem Romaniukiem, Wicestarostą Haliną Surel oraz przedstawicielami Zarządu – Joanną Kojło i Mirosławem Kulbackim. Tematyka spotkania dotyczyła wymiany doświadczeń oraz nawiązania współpracy pomiędzy Powiatami: Hajnowskim i Rundale, wpisującej się w proces integracji europejskiej. Obie strony zadeklarowały chęć kontynuowania rozmów na temat współpracy: Zarówno powiat hajnowski i przedstawiciele regionu Rundale, widzą potrzebę zacieśniania przyjaznych kontaktów w zjednoczonej Europie. Nawiązanie współpracy otwiera nowe możliwości dla społeczności obu regionów, poprzez podejmowanie wspólnych przedsięwzięć o charakterze transgranicznym – także  przy wykorzystaniu funduszy unijnych. Podsumowanie wizyty wygląda obiecująco, mam nadzieje, że w niedługim czasie naszych gości będę mógł nazwać parterami. Chciałbym złożyć serdeczne podziękowania oraz  wyrazy uznania mieszkańcom powiatu hajnowskiego za okazanie delegacji z Rundale podlaskiej gościnności oraz życzliwości – mówi Starosta Hajnowski Mirosław Romaniuk.

Podczas dwudniowego pobytu łotewska delegacja miała okazję poznać unikatową przyrodę i kulturę regionu: goście zwiedzili Białowieżę oraz Hajnówkę, wzięli również udział w imprezach kulturalno – sportowych promujących region:  w czwartej edycji Pucharu Polski Nordic Walking Hajnówka 2015, V Bulwa Fest w Lipinach oraz XII Festynie Archeologicznym w Zbuczu. Łotewscy goście byli pod wrażeniem przyrodniczo – kulturowego dziedzictwa powiatu hajnowskiego, z uznaniem wypowiadali się o popularyzacji aktywnych form spędzania wolnego czasu, jakim jest nordic walking. Obie strony zadeklarowały podjęcie współpracy partnerskiej.

Katarzyna Nikołajuk

wizyta delegacji z Łotwy