Koncert Bożonarodzeniowy w Białowieży

Kategoria: Kultura

10 stycznia 2010 roku mieszkańcy Białowieży zgromadzili się licznie w sali kina ŻUBR na dorocznym spotkaniu, jakim od co najmniej 15 lat są Koncerty Bożonarodzeniowe. Czas upływał, zmieniały się zespoły i chóry, zmieniali księża, a wiernych widzów skupiało niezmiennie Boże Dziecię narodzone przed ponad 2000 lat w Betlejem, bo przecież ,,Bóg najbardziej potrzebuje ludzi. Bez wiary potykamy się o źdźbło słomy, z wiarą przenosimy góry. Tyle nieba mamy przecież ponad nami”. 
 
Tak też było i w tym roku – piękne słowa padające ze sceny, wzruszenie widzów i  radość wykonawców, że mogli uczestniczyć  w wielkim dziele bożonarodzeniowego misterium – to wspomnienie wspaniałego wieczoru.
 
W tegorocznym programie udział wzięli:
 
* Chór Leśników Białowieskich z koncertem kolęd.
 
* Koło teatralne Białowieskiego Ośrodka Kultury z misterium ,,Światłość pokona mrok” ( reż. E. Laprus)
 
* Grupa teatralna Domu Pomocy Społecznej w Białowieży z jasełkami ,,Gore gwiazda Jezusowi” ( reż. A. Leoniuk)
 
 
W świąteczny nastrój wprowadził widzów Chór Leśników Białowieskich  śpiewając znane i mniej znane utwory. Koncert rozpoczęła   XVII – wieczna  kolęda ,,Witaj święta Dziecino”.
 
 
 
Misterium bożonarodzeniowe ,,Światłość pokona mrok” w sposób plastyczny pokazało odwieczne ścieranie się w ludzkim świecie  dobra i zła.
 
 
 
Dzieje się tak szczególnie intensywnie w czasach nam współczesnych – stąd stwierdzenie człowieka XXI wieku, iż żyjemy w półcieniach, półtonach i szarościach. Tancerz światła odpowie na te dywagacje:  Aż przejdzie obok nas jakiś wielki dobry czyn, jakaś miłość- światło- w którym ujrzymy wszystkie barwy w całym natężeniu i zawstydzimy się naszej szarości”.
 
 
 
Tym  Światłem,  które  przynosi   na ziemię miłość, ciepłem dobroci ogrzewa nasze serca i powoduje, że dobro zwycięża zło  jest Dzieciątko Jezus.
 
Tancerz Miłości powie: Idźmy wszyscy razem w poczuciu miłości, nie zawracajmy z drogi prowadzącej ku Światłu.
 
 
 
Narrator w zakończeniu programu wypowiada słowa: Bóg nie jest  przeszkodą ani zagrożeniem. Ten kto Go przyjmuje – zwycięża  - słowa te stanowiły  myśl przewodnią wystawianego misterium.
 
 
 
Dzieci i młodzież z koła teatralnego podjęły wyzwanie pokazania na scenie współistnienia obok nas dobra i zła.
 
Jasne szaty i zapalone świece tancerzy światła rozproszyły  mroki złych myśli. Zbuntowany młody człowiek odnalazł drogę do Bożej Miłości. Młodzi aktorzy wypadli bardzo przekonująco i wywołali wzruszenie widzów.
 
 
 
Reżyseria: Elżbieta Laprus, scenografia: Krystyna Dackiewicz, oprawa medialna: Robert Kamiński.
 
 
 
W jasełkach ,,Gore gwiazda Jezusowi” w wykonaniu grupy teatralnej Domu Pomocy Społecznej w Białowieży uczestniczyło wielu wykonawców. Scenografia oraz bardzo wyraziste  stroje przydały wystąpieniu kolorytu.
 
Aktorzy wygłaszali z przejęciem kwestie, które budziły u widzów widoczne emocje. Widać było wielkie zaanga-żowanie wykonawców w wykonywanie ról. Publiczność nagrodziła wystąpienie owacją na stojąco.
 
Jasełka wyreżyserowała Pani Anna Leoniuk.
 
Całość programu zakończyło wspólne odśpiewanie kolędy.
Elżbieta Laprus
');
//-->

Kontkat

Adres urzędu

Herb Powiatu Starostwo Powiatowe w Hajnówce

ikonka adresuul. Aleksego Zina 1,

 17-200 Hajnówka

telefon ikonka  Telefon: +48 85 682 27 18

 Faks: +48 85 682 42 20

email:

sekretariat@powiat.hajnowka.pl

Administrator strony email:

redakcja@powiat.hajnowka.pl

obraz imitujący zegar  Godziny pracy:

 poniedziałek - piątek: 7:30 - 15:30

Zapowiedzi

plakat

wykrzyknik.gif

 W najbliższy weekend:

 

Wiosenne dekoracje na okno – 23.02

Kino Cinema Lumiere – 26.02

 

                     Więcej zapowiedzi