Otwarto warsztaty treningowe w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym

Kategoria: Informacje prasowe

w trakcie warsztatów14 grudnia 2017r., podczas IV Międzynarodowego Forum Opiekunów i Terapeutów Osób Niepełnosprawnych w Hajnówce, Przewodniczący Rady Powiatu Lech Jan Michalak, Starosta Hajnowski Mirosław Romaniuk, Wicestarosta Jadwiga Dąbrowska, członek Zarządu Barbara Zdzisława Wasiluk oraz Dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego dokonali uroczystego otwarcia warsztatów treningowych przy SOSW w Hajnówce. Tym samym uczniowie Ośrodka zyskali możliwość praktycznej nauki samodzielności.

Budynek warsztatów treningowych został przekształcony w pomieszczenia domowe - do dyspozycji uczniów jest więc kuchnia, łazienka, pokój dzienny, pracownia artystyczna. Uczestnicy Warsztatów w trakcie zajęć uczą się przygotowywania posiłków (w tym robienia zakupów), gotowania, nakrywania do stołu, zmywania, sprzątania, dbania o wystrój wnętrza. W ramach prac ogrodniczych porządkują teren wokół budynku, pielęgnują rośliny. A że nie samą pracą człowiek żyje, jest również czas na zabawę - w trakcie warsztatów w pracowni krawieckiej uczniowie dają wyraz swoich artystycznych umiejętności tworząc przeróżne dekoracje -  wyszywane kartki świąteczne, torby, fartuszki, chodniki.  Jak podkreślają pedagodzy, uczniowie SOSW angażują się w zajęcia, odkryto nowe kulinarne talenty :).

W budynku warsztatów treningowych mieści się także oddział przysposobienia do pracy, w tym oddział  uczniów z autyzmem. Jak mówią panie Dorota i Aleksandra - wychowawczynie oddziałów przysposobienia do pracy, warsztaty treningowe to idealne miejsce do pracy. Jest tu cicho, spokojnie, a brak nadmiaru bodźców, nie dekoncertuje ucznia, przez co łatwiej z nim pracować. Potrzeba zorganizowania takich warsztatów w Hajnówce dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną zrodziła się w 2010 roku, w czasie wizyt studyjnych w USA, Niemczech, Austrii i Szwajcarii. Przeniesienie pomysłu na grunt hajnowski zaczęło być realizowane w momencie rozpoczęcia działalności Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Hajnówce. Współpraca dyrekcji SOSW z władzami Powiatu Hajnowskiego w tym kierunku, przyniosła oczekiwane rezultaty. – mówi Dyrektor SOSW Lucyna Wawreszuk. Wspólny wysiłek się opłacił. Warsztaty zostały wyremontowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (265.660 zł) oraz Powiatu Hajnowskiego (351.663 zł). Dodatkowym wsparciem finansowym było wyposażenie warsztatów przez powiat hajnowski w nowoczesne meble i pomoce dydaktyczne do pracowni kulinarnej, krawieckiej i ogrodniczej (50.000zł). Pomogli także sponsorzy - Państwo Agnieszka i Mariusz Grunwaldowie reprezentujący Bank Agrico Credit Express, mieszczący się w Hajnówce przy ul. 3 Maja 37,  sfinansowali zakup nowoczesnego sprzętu gospodarstwa domowego do pracowni kulinarnej (koszt - 10.000zł). Budynek, w którym mieszczą się warsztaty przeszedł gruntowny remont – co widać na poniższej galerii :).

Inicjatorzy nie zamierzają spoczywać na laurach - w planach Starosty Hajnowskiego i dyrekcji Ośrodka jest wyremontowanie i oddanie do użytku II etapu inwestycji-mieszkań treningowych, w których najstarsi uczniowie, od poniedziałku do piątku, będą się uczyć samodzielności przez całą dobę. Nie pozostaje nic innego, jak trzymać kciuki za pomyślną realizację.

***

Dyrekcja, nauczyciele, rodzice i uczniowie SOSW w Hajnówce serdecznie dziękują Panu Staroście Mirosławowi Romaniukowi oraz całemu Zarządowi Powiatu Hajnowskiego za zrozumienie potrzeby i dofinansowanie tej inwestycji, niezwykle potrzebnej do usamodzielninia się i uspołeczniania osób z niepełnosprawnością intelektualną.

 Katarzyna Miszczuk

Lucyna Wawreszuk

w trakcie remontu w trakcie remontu w trakcie remontu budynek warsztatów po remoncie warsztaty warsztaty warsztaty warsztaty warsztaty

Kontkat

Adres urzędu

Herb Powiatu Starostwo Powiatowe w Hajnówce

ikonka adresuul. Aleksego Zina 1,

 17-200 Hajnówka

telefon ikonka  Telefon: +48 85 682 27 18

 Faks: +48 85 682 42 20

email:

sekretariat@powiat.hajnowka.pl

Administrator strony email:

redakcja@powiat.hajnowka.pl

obraz imitujący zegar  Godziny pracy:

 poniedziałek - piątek: 7:30 - 15:30

Zapowiedzi

plakat

wykrzyknik.gif

 W najbliższy weekend:

 

Wiosenne dekoracje na okno – 23.02

Kino Cinema Lumiere – 26.02

 

                     Więcej zapowiedzi