GWIAZDA EUROWIZJI W HAJNÓWCE

Kategoria: Informacje prasowe

pamiątkowe zdjęcieDnia 6 listopada 2017 r. w Zespole Szkół z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego w Hajnówce odbył się koncert znanego, dzięki Eurowizji, białoruskiego zespołu muzycznego Naviband.

W wydarzeniu wzięli udział uczniowie wspomnianej szkoły oraz gościnnie uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 w Hajnówce i Zespołu Szkół w Dubinach. Występ zespołu Navi był wydarzeniem towarzyszącym 24 edycji Festiwalu Białoruskiej Poezji Śpiewanej i Piosenki Autorskiej "Bardauskaja Vosień 2017".

Zespół grający  w duchu indie-pop i folk-rock był reprezentantem Białorusi w 62. Konkursie Piosenki Eurowizji w 2017 roku z utworem „Historyja majho życcia”. Był to pierwszy w historii konkursu utwór wykonany w języku białoruskim. W skład zespołu założonego w 2013 roku wchodzą Arciom Łukianienka i Ksienija Żuk. Zespół ma na koncie 3 albumy: Ławi (2014), Soncam sahretyja (2014), Illuminacyja (2017).  Obecnie pracuje nad materiałem do kolejnej płyty, z piosenkami w języku białoruskim.

Koncert odbył się  w przepełnionej zaciekawioną młodzieżą auli Zespołu Szkół,  specjalnie przygotowanej na tę uroczystość. Dzięki  scenerii i oświetleniu oddającym atmosferę koncertu  stworzono  klimatyczny nastrój.  

Muzycy rozpoczęli koncert jednym z najbardziej znanych utworów „ Abdymi mianie”, co wywołało entuzjastyczną reakcję ze strony widowni. Na koncercie nie zabrakło również nieznanych publiczności piosenek, które znajdą się w nowym albumie. Tematyka utworów jest inspirowana pięknem przyrody.  W trakcie koncertu artyści dali dowód swojego doświadczenia scenicznego i wielkiej charyzmy. Z łatwością nawiązali kontakt z młodą publicznością, opowiadali o swoim udziale w konkursie Eurowizji, pytali młodzież o ich zainteresowania muzyczne. Artystom udało się zachęcić widownię do wspólnego śpiewania.

Po zakończeniu koncertu muzycy otrzymali pamiątkowy plakat festiwalu „Bardauskaja Vosień 2017” z podpisami uczniów szkoły. Po koncercie była możliwość rozmowy z artystami, zrobienia z nimi zdjęcia czy uzyskania autografu.

Muzycy udzielili również wywiadu uczniom szkoły, w którym opowiedzieli, co było inspiracją do napisania piosenki wykonanej podczas konkursu Eurowizji i wyrazili swoje zadowolenie gorącym przyjęciem publiczności podczas koncertu. Członkowie zespołu Naviband pokreślili, że są zachwyceni możliwością występu przed hajnowską młodą publicznością oraz zaznaczyli, że koncerty w Polsce są zawsze dla nich źródłem niesamowitych wrażeń.

Koncert okazał się ogromnym sukcesem, na długo pozostanie w pamięci jego uczestników, gdyż był doskonałą okazją do poznania gwiazd muzyki europejskiego formatu. Uczniowie zapowiedzieli przygotowanie reportażu z koncertu i wywiadu z muzykami.

Uczniowie  Zespołu Szkół z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego

koncert

koncert

koncert

koncert

koncert

koncert

koncert

koncert

koncert

koncert