Eksperci wybrali Najlepsze Produkty Turystyczne Województwa Podlaskiego w roku 2017”. Na podium Festiwal z Wiejskiego Podwórza w Czeremsze

Kategoria: Kultura

Na początku października br. roku odbyło się posiedzenie Kapituły Konkursu na Najlepszy Produkt Turystyczny 2017 – Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej. Eksperci wyróżnili 11 produktów. Cztery z nich zgłoszono do etapu ogólnopolskiego.

Festiwal Wielu Kultur i Narodów "Z wiejskiego podwórza" (I miejsce), Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu (II miejsce) i Wigierski Park Narodowy przyjazny turystom aktywnym (III miejsce; ten produkt wystartuje także w głosowaniu internautów), to trzy produkty nagrodzone Certyfikatem Prezesa Podlaskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. Kapituła wybrała też kandydata do Złotego Certyfikatu POT – Szlak Tatarski. Zgodnie z regulaminem konkursu, już niedługo wspólnie zawalczą o tytuł na etapie ogólnopolskim. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 27 października, a uroczysta Gala Wręczenia Certyfikatów POT 24 listopada 2017 roku w Warszawie.

W tym roku konkurs odbywa się już po raz piętnasty. Jego celem jest wybranie najbardziej atrakcyjnych, nowatorskich i przyjaznych turystom produktów turystycznych. Organizatorzy chcą docenić pracę na rzecz rozwoju turystyki i promować nowe miejsca, wydarzenia i projekty. Zwycięski produkt otrzyma Złoty Certyfikat POT oraz przygotowaną przez Polską Organizację Turystyczną kampanię promocyjną o równowartości 100 000 złotych.

Etap regionalny w województwie podlaskim koordynuje Podlaska Regionalna Organizacja Turystyczna. Rekrutacja do konkursu trwała od 10 lipca do 18 września 2017 roku. Do etapu regionalnego zgłoszono 36 propozycji produktów turystycznych.

Lista nagrodzonych produktów:

Certyfikat Prezesa PROT

1. Festiwal Wielu Kultur i Narodów "Z wiejskiego podwórza" (zgłoszono do etapu ogólnopolskiego);
  2. Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu (zgłoszono do etapu ogólnopolskiego);
  3. Wigierski Park Narodowy przyjazny turystom aktywnym (zgłoszono do etapu ogólnopolskiego);

Wyróżnienie Prezesa PROT

4. Folk on the Street;

1. Puchar Polski Nordic Walking 2017 – Wielki Finał w Krainie Puszczy i Żubra;
  2. Międzynarodowy Festiwal Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej;
  3. Podlaskie Śniadanie Mistrzów;
  4. Białowieskie Drezyny;
  5. Festiwal Rock na Bagnie;
  6. Kładka edukacyjna i infrastruktura turystyczna w Waniewie.

*Kandydat do Złotego Certyfikatu POT – Szlak Tatarski* (zgłoszono do etapu ogólnopolskiego).

W ubiegłej edycji konkursu Certyfikaty Podlaskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej otrzymali: Suwalski Park Krajobrazowy, WOSiR Szelment oraz XXI Mistrzostwa Polski w Pływaniu na Byle Czym „Co ma pływać nie utonie” w Augustowie z Polskim Radiem Białystok. Województwo podlaskie razem z czterema pozostałymi województwami Polski Wschodniej odebrało też Certyfikat POT – Green Velo - Wschodni Szlak Rowerowy.

za: wrotapodlasia.pl