Sezon na szczepienia grypowe rozpoczęty!

Kategoria: Zdrowie

Zaszczep się przeciwko grypie! Dyrekcja Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Hajnówce informuje, że we wrześniu rozpoczyna się sezon szczepień przeciwgrypowych.

Szczepienia osób zainteresowanych wykonywane będą w gabinetach zabiegowych Przychodni Rejonowej Nr 1 i Przychodni Rejonowej Nr 2 oraz gabinetach szczepiennych Gminnych Ośrodków Zdrowia. Koszt jednostkowy szczepienia wraz z iniekcją wynosi 30 zł. Zakłady pracy i instytucje zainteresowane grupowym szczepieniem swoich pracowników są proszone o sporządzenie stosownych wykazów (z podaniem imienia i nazwiska pracownika, numeru PESEL oraz adresu zamieszkania) i przekazanie ich do najbliższego punktu szczepiennego.  Wszelkie informacje na ten temat uzyskać można pod numerem tel. (85) 682 91 73 (pielęgniarka koordynująca program szczepień).       

            Pamiętajmy, że z grypą nie ma żartów. Choroba ta trapi ludzkość od zarania dziejów (po raz pierwszy została opisana przez ojca medycyny Hipokratesa), a zaświadczenie o jej zabójczej skuteczności wystawiła historia – w zasadzie jeśli jakaś choroba mogłaby odebrać dżumie historyczny tytuł masowego zabójcy, to była by to szerząca się w latach 1918-1919  pandemia grypy – a dokładnie jej odmiana zwana hiszpanką.  Oczywiście przyczyny tak tragicznej skuteczności choroby z początku XX w., gdy większość znanych obecnie metod leczenia czekało dopiero na odkrycie, nijak mają się do nowoczesnego XXI w. Ale faktem jest, że grypa ma zabójczo duży potencjał i pomimo rozwoju medycyny nie udało się jej okiełznać na tyle, by straciła swoją śmiercionośną moc. To niebezpieczna choroba – atakuje nagle, zaś  objawy ogólne mogą wskazywać na przeziębienie. Nie lekceważmy ich -  powikłania narażają na hospitalizację a nawet ryzyko śmierci – zagrożenie dotyczą w szczególności osób  cierpiących na przewlekłe choroby układu krążenia i oddechowego, chorych na cukrzycę oraz osób powyżej 50. lat. Ale grypy można uniknąć – wystarczy się zaszczepić i wspierać układ odpornościowy - już proste czynności takie jak mycie rąk czy zasłanianie twarzy przy kichaniu lub kaszlu pozwalają chronić siebie i innych. Zadbaj o siebie i swoich bliskich.

Katarzyna Miszczuk