Narodowe Czytanie 2017 w Hajnówce

Kategoria: Informacje prasowe

„Wesele” Stanisława Wyspiańskiego czytała cała Polska podczas 6. edycji ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania. 2 września 2017 roku także hajnowianie wzięli udział w tej objętej honorowym patronatem Pary Prezydenckiej inicjatywie, którą śmiało można nazwać świętem literatury polskiej.

Pogoda w tym roku nie była dla nas łaskawa, zatem uroczystość odbyła się w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Niemniej czytający dramat Wyspiańskiego i publiczność zgromadzona na tę okoliczność poczuli się przez chwilę niczym bronowiccy goście, którzy zasiedli za weselnym stołem. Scenografia, może nie rodem z początku XX wieku, ale klimatem nawiązująca do weselnych tradycji, pięknie udekorowany i zastawiony potrawami stół, przebrana w ludowe stroje młodzież z zespołu tańca „Przepiórka”, wprowadziły obecnych na uroczystości w odpowiedni nastrój. W postaci z „Wesela” w tym roku wcielili się między innymi Burmistrz Jerzy Sirak (Dziennikarz), Mirosław Awksentiuk (Czepiec), Jolanta Stefaniuk (Radczyni), rola młodej pary przypadła w udziale Pani Agnieszce Andrejuk i Panu Adamowi Klupczyńskiemu. Nie zabrakło również młodzieży, która jak co roku włącza  się do akcji Narodowego Czytania. Zuzanna Sokołowska, Aleksander Wachowiak, a także podopieczni Specjalnego Ośrodka-Szkolno Wychowawczego Weronika Leśko i Artur Ratyński świetnie poradzili sobie z  interpretacją tekstu dzieła Wyspiańskiego.  Pieczę nad wspólnym czytaniem kilkudziesięciu scen z aktu I sprawował Pan Karol Nieciecki, wcielając się w rolę narratora.

Wspólną lekturę „Wesela” zakończyły pamiętne słowa Gospodarza (Wiesław Lickiewicz): Chłop potęgą jest i basta!, po których Dyrektor biblioteki Alla Gryc podziękowała wszystkim czytającym i publiczności, zapraszając oczywiście na weselny poczęstunek. Sobotnie, deszczowe przedpołudnie upłynęło w swojskim, weselnym klimacie. Dziękujemy współorganizatorowi uroczystości – Hajnowskiemu Domowi Kultury, który kolejny rok dba o scenografię i nagłośnienie imprezy, Pani Justynie Biryckiej i zespołowi „Przepiórka”, i wszystkim naszym czytającym, na których bezinteresowną pomoc i udział w akcji zawsze możemy liczyć.

Obsada:

NARRATOR – Karol Nieciecki

WSTĘP – Ewelina Bajko

GOSPODARZ – Wiesław Lickiewicz

PAN MŁODY – Adam Klupczyński

PANNA MŁODA – Agnieszka Andrejuk

POETA – Janusz Puch

MARYNA – Anna Bowtruczuk

RADCZYNI – Jolanta Stefaniuk

DZIENNIKARZ – Jerzy Sirak

KSIĄDZ – Edward Poniecki

ZOSIA – Jadwiga Dąbrowska

HANECZKA – Zuzanna Sokołowska

CZEPIEC – Mirosław Awksentiuk

KLIMINA – Dorota Durzyńska

ŻYD, JASIEK – Aleksander Wachowiak

KASPER –Mirosław Andrejuk

RACHEL – Krystyna Kościewicz

OJCIEC – Weronika Leśko

DZIAD – Artur Ratyński

 

 

 

Tekst Joanna Kisielewicz,

fot. Marzena Niewiadomska

dsc_0397.jpg dsc_0399.jpg dsc_0406.jpg dsc_0408.jpg  dsc_0423.jpg dsc_0477.jpg dsc_0490.jpg dsc_0494.jpg dsc_0495.jpg  dsc_0500.jpg  dsc_0494_0.jpg dsc_0490_0.jpg  dsc_0495_0.jpg  dsc_0500_0.jpg  dsc_0647.jpg  dsc_0648.jpg dsc_0754.jpg dsc_0817.jpg dsc_0830.jpg dsc_0855.jpg