Cykl spotkań na Tropince- spotkanie z Bieżeństewm oraz Poezją w Puszczy, 09.09.2017

Kategoria: zaproszenie

9 września 2017 zapraszamy na pierwszą imprezę cyklu "Spotkania na Tropince". Spotkanie składać się będzie z dwóch części: poezji w Puszczy i rozmowy o bieżeństwie, czyli o zapomnianych uchodźcach.

Co nas czeka 9 września?
od 10:00 – nieoficjalne spotkanie przed Chatą Kulturalną Dworku Rousseau, Świnoroje 7 – dla wszystkich, którzy dawno się nie widzieli i chcą przed spacerem pogadać i dla tych, którzy chcą się i nas poznać! Czekamy z kawą i herbatą!
11:00 – 14:00
Poezja w Puszczy i konkurs jednego wiersza – poetycki spacer po Puszczy, o 11:00 wyruszamy sprzed Dworku Rousseau.
Na spacer po Puszczy udamy się w towarzystwie poetów: wiersze Wojciecha Brzoski, Mariusza Grzebalskiego, Filipa Zawady zabrzmią w Prastarym Lesie, który od zarania dziejów był inspiracją pisarzy, artystów, myślicieli – o ile nie próbowali “czynić go sobie poddanym”, lecz z pokorą wsłuchiwali się w jego głos. Naszą poetycką wędrówkę moderować będzie Marcin Ostrychacz. Podczas wędrówki odbędzie się I Turniej Jednego Wiersza “Wiersz dla Puszczy”. Warunkiem uczestnictwa jest osobiste zaprezentowanie utworu poetyckiego o dowolnej tematyce. Jurorami będą wywodzący się z Podlasia poeta Marcin Ostrychacz, Paweł Piszczatowski, literaturoznawca i członek Komisji Programowej Tropinki oraz Katarzyna Leszczyńska, tłumaczka, prezeska Tropinki. Przewidziane nagrody książkowe!
Ze względu na specyficzny charakter imprezy prosimy o wcześniejszy kontakt mailowy. Deklaracje uczestnictwa można składać pod adresem: mostrychasz@gmail.com

14:00 – 16:00
Powrót do Dworku, wszystkich zgłodniałych zapraszamy na risotto, kawę, herbatę

16:00
Rozstrzygniecie konkursu jednego wiersza i wręczenie nagrody w Chacie Kulturalnej

16:30 -18:00
Po południu Tomasz Sulima w rozmowie Anetą Prymaką zabierze nas w podróż śladami „uchodźców, których nie było“ Latem 1915 roku w wyniku przesuwającego się na wschód frontu I wojny światowej duża część mieszkańców Podlasia postanowiła uciekać w głąb carskiej Rosji. Gdy bieżeńcy – tak nazywały uciekinierów carskie władze – z trudem zbudowali nowe życie, wybuchła rewolucja. Bieżeńcy znowu ruszyli w drogę, teraz do odrodzonego Państwa Polskiego. Powrót przynosi kolejne „końce świata”. Z terenu Polski wyjechać mogły ponad dwa miliony osób, ale o bieżeństwie milczą podręczniki.

Na zakończenie krótka prezentacja „Atlasu uchodźczego“

Gorąco zachęcamy do udziału w Turnieju Jednego Wiersza!!!
O poetach i gościach można poczytać na naszej stronie:

a program imprezy znajdziecie tutaj: