Spektakl Błogosławieństwo ziemi – norweskiego Visjoner Teater, 24.08.2017

Kategoria: Kultura

Kiedy: 24.08.2017, godz. 19.30

Gdzie:  Teatr w Teremiskach, Teremiski 30

Serdecznie zapraszamy na spektakl norweskiego teatru Visjoner Teater pt. „Błogosławieństwo ziemi” (norw. „Markens grøde”) na podstawie wybitnego dzieła Knuta Hamsuna, za który autor dostał nagrodę Nobla w 1920 roku. Spektakl powstał z myślą o wystawianiu go w stodołach. W latach 2006 – 2015 zobaczyło go około 25 000 widzów w stodołach na terenie całej Norwegii, często w bardzo odległych jej zakątkach.

Adaptacja i reżyseria Yngve Sundvora kładzie nacisk na proste wartości takie jak skromność – trzeba zasiać nasiona, zanim będzie można zbierać plony i napełniać stodołę. Ta metafora odnosi się też do wspólnego życia obojga bohaterów, Isaka i Inger, ich miłości do siebie nawzajem, nad którą stale trzeba czuwać, wiedząc, że nic nie rośnie, jeśli nie zainwestuje się w to czasu i wysiłku.
„Błogosławieństwo ziemi”, arcydzieło norweskiej literatury, to opowieść o pionierskim Isaku, poszukującym własnego kraju na północy, i kobiecie Inger, idącej ku niemu przez góry. Razem tworzą życie, budując gospodarstwo i rodzinę Sellanrå. Na okładce polskiego wydania czytamy: „Ten niezwykły poemat prozą, wyrażający zachwyt dla tajemnic życia i natury, wyrósł z poczucia zagrożenia cywilizacją i wydarzeniami historycznymi. Mimo to jest dziełem pełnym optymizmu i nadziei: ucieczki od poczucia bezsensu i zwątpienia Hamsun radzi szukać w powrocie do korzeni człowieczeństwa, w odkrywaniu wciąż na nowo łączności z prawami przyrody i całym wszechświatem. Organiczne zespolenie z absolutem nadaje surowym i prostym bohaterom powieści wymiar poetycki i uniwersalny” (Świat Literacki 2005).

Aktorzy: Gard B. Eidsvold oraz Juni Dahr
Adaptacja i reżyseria: Yngve Sundvor
Muzyka: Lars Horntveth i Tore Brunborg
Producent: Marianne Roland
Światła: Frank Tangen

Kontkat

Adres urzędu

Herb Powiatu Starostwo Powiatowe w Hajnówce

ikonka adresuul. Aleksego Zina 1,

 17-200 Hajnówka

telefon ikonka  Telefon: +48 85 682 27 18

 Faks: +48 85 682 42 20

email:

sekretariat@powiat.hajnowka.pl

Administrator strony email:

redakcja@powiat.hajnowka.pl

obraz imitujący zegar  Godziny pracy:

 poniedziałek - piątek: 7:30 - 15:30

Zapowiedzi

plakat

wykrzyknik.gif

 W najbliższy weekend:

 

Wiosenne dekoracje na okno – 23.02

Kino Cinema Lumiere – 26.02

 

                     Więcej zapowiedzi