IX edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego WERTEP zbliża się wielkimi krokami

Kategoria: Kultura

poster_-_z_poprawionym_logo.jpg

To już dziewięć lat, od kiedy Wertep wędruje i zaraża teatralną magia mieszkańców południowych krańców naszego województwa, z okolic Puszczy Białowieskiej. Ten rok będzie wyjątkowy, nie tylko ze względu na starannie dobrany repertuar, ale też dlatego, że po raz pierwszy festiwal potrwa nie dwa, a *trzy weekendy: w dniach 28-30 lipca oraz 3-6 i 12-13 sierpnia 2017.*

Do Hajnówki Wertep zawita już w niedzielę, 6 sierpnia. Jak co roku mnóstwo atrakcji znajda dla siebie najmłodsi widzowie, ale i ci, spragnieni dojrzalszych teatralnych wzruszeń powinni znaleźć coś dla siebie. Widzów z pewnością zachwycą choćby akrobatyczne popisy tancerzy
street dance z francuskiej grupy *La Cirque Jafarson*, albo wyjątkowe przedstawienie "*Mewa*" *Lwowskiego Teatru Woskresinnia z Ukrainy*. Po sukcesie, jaki odniósł plenerowy spektakl Wiśniowy Sad zrealizowany na podstawie arcydzieła Antoniego Czechowa, Teatr Woskresinnia sięga do literackiego wyznania genialnego pisarza; jednej z najbardziej wzruszających, najbardziej ujmujących biografii, którą przedstawił w dramacie Mewa (premiera w1896 r.) *Mewa* na pozór opowiada o chłopcu, którego całą seria niepowodzeń pisarskich oraz miłosnych doprowadza w konsekwencji do samobójstwa. Ale właściwie sztuka jest komedią o przemijaniu czasu, o młodości i idealizmie udaremnionych sarkastycznie przez starość i doświadczenie. U Czechowa nie ma niczego wprost. Zachowania postaci są wiotkie i niedookreślone. Motywacje działania trochę rozpuszczone w ogromie zjawisk towarzyszących ludzkim losom. Przedstawione sceny z życia wiejskiego tworzą atmosferę nostalgii za czymś pięknym. W spektaklu obserwować można ciągłe, swobodne odsłanianie się charakterów, skoordynowany rytm nastrojów, wzrastającą bliskość i uczuciowość wobec ludzi przedstawionych w sztuce pogłębione wzruszeniem zrozumienie ich świata, jakbyśmy sami uczestniczyli w ich doświadczeniu. Fajerwerki, ogień i projekcje wideo uzupełniają widowiskowość interesującej ekspresji Teatru Woskresinnia.

Spektakl zdobył Grand Prix na XXI Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym "Biała Wieża" w Brześciu. W 2010 roku Grand Prix tego Festiwalu TeatrWoskresiennie otrzymał za spektakl "Wiśniowy Sad".

- Wszystkie przedstawienia przez zaproszeniem do nas widzieliśmywcześniej na innych festiwalach, pokazach. Ale i program mogliśmy przemyśleć, dzięki otrzymywaniu trzyletniej dotacji z Ministerstwa Kultury – podkreśla Dariusz Skibiński.

6.08 (niedziela) HAJNÓWKA Miejsce: Hajnowski Dom Kultury

13.00 „Dance Macabre
<http://wertepfestival.pl/project/deborah-hunt-dance-macabre-parada-pr/>”
Deborah Hunt / PR – parada ulicami miasta (60 min., plener)

Dance macabre to nie strach, śmierć, makabryczne maski. To dźwięki,taniec i energia życia. Feeria barwnych masek, mega marionety oraz wielkie dłonie, które mogą dotknąć niespodziewanie każdego i wszędzie. Wszystko jest zaskakujące i niecodzienne, jakby nie z tego świata, ale nie przerażające. Do zabawy w tworzenie masek zaprasza artystka pochodząca z Nowej Zelandii, mieszkająca w egzotycznym Puerto Rico. Zapraszamy do parady, która przejdzie ulicami miasta i wciągnie do zabawy.

15.00 „Historia Czerwonego Kapturka
<http://wertepfestival.pl/project/teatr-barnaby-historia-czerwonego-kapturka-pl/>”
Teatr Barnaby / PL – spektakl familijny (50 min., plener)

Wszystkim znana historia małej dziewczynki, której udaje się pokonać złego wilka. Jeden aktor i wiele lalek i pacynek, które wyglądają jakby z zaczarowanej budki i zapraszają do wspólnej przygody. Przewrotne piosenki, zawrotna akcja oraz wspaniała muzyka sprawiają, że dzieci i dorośli bawią się świetnie. Czy wiemy, jakie przygody spotkają Czerwonego Kapturka? Czy będzie tak jak zawsze? Zdecydowanie będzie inaczej – skocznie, muzycznie i do śmiechu.

15.30 „Impresje z baniek mydlanych
<http://wertepfestival.pl/project/sztuka-tworzenia-impresje-z-baniek-mydlanych-pl-2/>”
Sztuka Tworzenia / PL (cyklicznie do 18:00, plener)
Działania Sztuki Tworzenia powtarzane będą kilka razy w ciągu dnia. Duet cyrkowców i animatorów kultury. Tworzą bańki, warsztaty żonglerki, które wciągają w interakcje wielopokoleniową widownię. Gigantyczne i maleńkie, pachnące i kolorowe bańki puszczają ze specjalnej siatki. Dużo zabawy i śmiechu. Pokazy, warsztaty żonglerki i tworzenia baniek pojawią się kilkakrotnie każdego dnia podczas Wertepu, po każdym spektaklu.

16.00 „Taka Pchła
<http://wertepfestival.pl/project/teatr-malutki-taka-pchla-pl/>” Teatr
Malutki / PL – spektakl familijny (50 min., plener)
„Taka Pchła” to spektakl zrealizowany w konwencji teatru przedmiotu. Jego akcja rozgrywa się w kuchni a poszczególne sceny są ilustrowane przy pomocy przedmiotów kuchennych, które stają się bohaterami opowieści i rekwizytami. Spektakl pobudza wyobraźnię dzieci, sugerując, że przy wnikliwym spojrzeniu i odrobinie wyobraźni z przedmiotów codziennego użytku można stworzyć bohaterów różnych opowieści. „Taka Pchła” jest spektaklem przepełnionym dowcipem i radosną zabawą teatralną. Adresowany jest do najmłodszych widzów, choć w zasadzie widzowie w każdym wieku bawią się na nim znakomicie.

17.00 „Tymoteusz wśród ptaków
<http://wertepfestival.pl/project/teatr-barnaby-tymoteusz-wsrod-ptakow-pl/>”
Teatr Barnaby / PL – spektakl familijny (50 min., plener)
Miś Tymoteusz z Rymcimcimowa jest jeszcze malutkim zwierzakiem, ale pomimo młodego wieku może pochwalić się mnóstwem przygód. Tym razem Tymek znajduje w lesie porzucone kukułcze jajo i postanawia je wysiedzieć. Tacie Tymoteusza bardzo się to nie podoba, ponieważ to nie zadanie dla misia. Tymoteusz nie daje za wygraną i stawia na swoim. Co dalej stanie się z jajeczkiem? Może wpadnie w ręce zgłodniałego lisa? A może się coś z niego wykluje? Żeby się o tym dowiedzieć, trzeba koniecznie zobaczyć przedstawienie!

18.00 „Objazdowe Nieme Kino – Bajki
<http://wertepfestival.pl/project/muzikanty-objazdowe-nieme-kino-bajki-pl/>” Muzikanty
/ PL (60 min., plener)
Przyczepa kinematograficzna, rodem z zaklętego lunaparku, z obsługą do złudzenia przypominającą tę, która uprowadziła Pinokia. Porywają jednak dzieci nie po to, by zmienić je w osiołki – ale, by wciągnąć w magiczny świat bajkowych dźwięków. Jak przystało na nieme kino – prezentowane obrazy nie mają dźwięku. Szalona fuzja bajek – znanych i nieznanych, do których trio Muzikantów gra muzykę na żywo w fuzji spektaklu i umuzykalniającej podróży dla dzieci. Podróży, w której widownia musi pomóc bohaterom z ekranu grając, śpiewając i aktywnie uczestnicząc w tworzeniu bajkowej onomatopei.

Na żywo, z wykorzystaniem technik live loopingu, zaangażowanej publiczności i zupełnie niespodziewanych zwrotów akcji.

19.00 „Przejście
<http://wertepfestival.pl/project/teatr-pian-przejscie-pl/>” Teatr Pian
/ PL (40 min., plener)
Spektakl o poszukiwaniu przejścia. Gdzie znajduje się ten portal, przez który można dostać się na lepszą stronę samego siebie? Jak go znaleźć i w jaki sposób przejść tam, gdzie nie będzie już naszych ograniczeń. Co zrobić, aby uwolnić się z nałożonych sobie samym niepotrzebnych pęt i zanurzyć się wreszcie w pięknie istnienia.

20.00 „Scaena
<http://wertepfestival.pl/project/le-cirque-jafarson-scaena-fr/>” Le
Cirque Jafarson / FR (30 min., plener)
Trójka tancerzy-akrobatów, trzy osobowości, trzy choreografie, jeden performance, ale za każdym razem inny. Artyści zawsze wplatają w choreografię elementy nowego otoczenia, w którym prezentują show. Ta formuła powstała z pragnienia twórców, by powrócić do formy dostępnego, czystego i wszechstronnego widowiska wrażliwego na miejsce. Spodziewajmy się spontanicznej akcji, dynamicznych akrobacji oraz spektaklu realizowanego w miejscach publicznych, który przekształca pustą przestrzeń w unikalną scenografię.

21.00 „Mewa
<http://wertepfestival.pl/project/lwowski-teatr-woskresinnia-mewa-ua/>”
Lwowski Teatr Woskresinnia / UA (60 min., plener)
Podstawę spektaklu stanowi fabuła dramatu Czechowa o tej samej nazwie. „Mewa” na pozór opowiada o chłopcu, którego cała seria niepowodzeń pisarskich oraz miłosnych doprowadza w konsekwencji do samobójstwa. Ale właściwie sztuka jest komedią o przemijaniu czasu, o młodości i idealizmie udaremnionych sarkastycznie przez starość i doświadczenie. U Czechowa nie ma niczego wprost. Zachowania postaci są wiotkie i niedookreślone. Motywacje działania trochę rozpuszczone w ogromie zjawisk towarzyszących ludzkim losom. To spektakl o młodych artystach o odmiennym spojrzeniu na życie, o starszym pokoleniu, gorliwie strzegącym swoich dawnych stanowisk, o niesłychanej miłości, o poszukiwaniu sensu życia, także w sztuce. Fajerwerki, ogień i projekcje wideo uzupełniają widowiskowość spektaklu.

Załącznik:

Opis spektakli

Kontkat

Adres urzędu

Herb Powiatu Starostwo Powiatowe w Hajnówce

ikonka adresuul. Aleksego Zina 1,

 17-200 Hajnówka

telefon ikonka  Telefon: +48 85 682 27 18

 Faks: +48 85 682 42 20

email:

sekretariat@powiat.hajnowka.pl

Administrator strony email:

redakcja@powiat.hajnowka.pl

obraz imitujący zegar  Godziny pracy:

 poniedziałek - piątek: 7:30 - 15:30

Zapowiedzi

Zapraszamy na ferie w regionie

plakat

wykrzyknik.gif

 W najbliższy weekend:

 

KONCERT NOWOROCZNY, 20.01.2018

Spacer tematyczny "Skrzydlata zima", 20.01.2018

 

 

                     Więcej zapowiedzi