ZUS informuje: Wyczerpał się okres zasiłkowy a zwolnienia lekarskie były na różne choroby. Czy to możliwe?

Do okresu zasiłkowego wlicza się wszystkie choroby jeżeli nie ma przerwy między nimi. Jeżeli nie ma ciągłości w niedyspozycji a choroby, na które są wystawiane zwolnienia są różne, wówczas liczymy nowe okresy zasiłkowe.

 

Okres zasiłkowy nie może trwać dłużej niż 182 dni. Jeżeli niezdolność do pracy jest spowodowana gruźlicą  lub przypada w trakcie ciąży, wówczas okres zasiłkowy wynosi 270 dni. Niezdolność do pracy spowodowana gruźlicą jest oznaczana w zaświadczeniu lekarskim kodem „D”, a niezdolność do pracy przypadająca na okres ciąży  - kodem „B”. Do okresu zasiłkowego wlicza się okresy orzeczonej niezdolności do pracy, za które przysługuje wynagrodzenie chorobowe i zasiłek chorobowy.

Wliczane są również wszystkie okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy, a także okresy poprzedniej niedyspozycji, spowodowanej tą samą chorobą, jeśli przerwa pomiędzy ustaniem poprzedniej a powstaniem nowej dolegliwości nie przekraczała 60 dni.

Do okresu zasiłkowego wlicza się okresy orzeczonej niezdolności do pracy, za które wypłacono wynagrodzenie chorobowe i zasiłek chorobowy jak i okresy, w których nie było prawa do tych świadczeń, jeżeli:

- Jeśli ubezpieczony miał  przerwę w zwolnieniu od pracy i po przerwie powstała niezdolność z innej przyczyny, ma prawo do nowego okresu zasiłkowego- wyjaśnia Katarzyna Krupicka rzecznik ZUS województwa podlaskiego.

 

                                      Katarzyna Krupicka

                                                          regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego