Narodowy Fundusz Zdrowia podpowiada, jak bezpiecznie żyć w czasie COVID-19

Od 2 września NFZ rozpoczął emisję cyklu filmów edukacyjnych „Bezpieczni w czasie epidemii”. Każdy z 10 odcinków dotyczy właściwych zachowań w różnych obszarach codziennego życia w dobie pandemii. Zaproszeni do projektu eksperci odpowiedzą na najczęściej zadawane pytania m.in. jak bezpiecznie się leczyć, gdzie szukać pomocy w razie nagłego zachorowania, jak podróżować, czy jak zadbać o zdrowie i kondycję. Patronami przedsięwzięcia są Ministerstwo Zdrowia i Warszawski Uniwersytet Medyczny.

Każdy z filmów dotyczy innej sfery życia, na którą wpłynęła epidemia COVID-19. W odnalezieniu się w tej niełatwej rzeczywistości pomogą eksperci m.in.: Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta; prof. Zbigniew Gaciong, rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, prof. Marcin Czech, dr Paweł Grzesiowski, a także znani dziennikarze i przedstawiciele organizacji non-profit: Ewa Błaszczyk czy Tomasz Rożek. Stałym elementem każdego filmu jest także głos pacjentów.

Wszystkie filmy będzie można obejrzeć na kanale YouTube – Akademia NFZ.

Pierwszy odcinek:

Premiera pierwszego zaplanowana jest na 2 września, kolejne będą publikowane w cyklu tygodniowym:

  1. Wiedza oparta na faktach

  2. Higiena i bezpieczeństwo

  3. Jak korzystać z podstawowej opieki zdrowotnej (POZ)?

  4. Jak korzystać z opieki ambulatoryjnej (AOS)?

  5. Jak korzystać z opieki szpitalnej?

  6. W zdrowym ciele zdrowy duch!

  7. Żywienie ma znaczenie!

  8. Podróże bez ryzyka

  9. Praca w nowej rzeczywistości

  10. Nasza odpowiedzialność

Przedsięwzięciu patronują Ministerstwo Zdrowia oraz Warszawski Uniwersytet Medyczny.

Filmy edukacyjne są kolejnym elementem edukacyjnych i prospołecznych działań Narodowego Funduszu Zdrowia w dobie COVID-19. Pierwszym z nich było wykorzystanie Telefonicznej Informacji Pacjenta - całodobowej, bezpłatnej infolinii NFZ: 800-190-590, jako z jednego z głównych i wiarygodnych źródeł informacji o postepowaniu w przypadku zakażenia koronawirusem. Fundusz prowadzi też równolegle kampanię społeczną #MaskujSię, przypominającą o konieczności zachowywania dystansu i stosowania maseczek zakrywających usta i nos. W kampanię zaangażowali się artyści, dziennikarze oraz sportowcy. Autorem hasła #MaskujSię jest znany rysownik Henryk Sawka.

źródło: sekcja komunikacji społecznej podlaskiego NFZ