Hajnowski szpital przyjazny dziecku

Od kilku lat hajnowski SP ZOZ w Hajnówce może poszczycić się tytułem Szpitala Przyjaznego Dziecku. W 2019 r. placówka po raz kolejny pozytywnie przeszła reocenę, w wyniku której szpital otrzymał prawo do dalszego używania tytułu na lata 2019 – 2023.

Zdobycie tytułu nie jest jednorazowym wysiłkiem. Jak czytamy na stronie Ministerstwa Zdrowia, ubiegająca się o tytuł placówka musi wdrożyć  system opieki nad kobietami rodzącymi i w połogu opisanego w tzw. 10 krokach. Proces wiąże się ze zmianą organizacji pracy oddziału położniczo-noworodkowego, wymaga m.in. przeszkolenia personelu oraz zmiany stosowanych procedur. A wszystko po to, by kobiety, szczególnie matki karmiące, miały zagwarantowaną opiekę medyczną najwyższej jakości – zgodnie z zaleceniami WHO.

Inicjatywa nadawania tytułu „Szpitala przyjaznego dziecku” powstała, aby przywrócić prawidłowy sposób karmienia dzieci na całym świecie. Powołały ją Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF). W Polsce tytuł „Szpitala przyjaznego dziecku” nadaje Komitet Upowszechniania Karmienia Piersią. Został on powołany w 1992 r. przy współudziale Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej, Polskiego Komitetu UNICEF oraz Instytutu Matki i Dziecka. Obecnie w Polsce jest 90 szpitali odznaczonych tym tytułem. Cieszy fakt, że w tym gronie znalazł się równie SP ZOZ w Hajnówce.

Uzyskany tytuł nie jest jedynym, którym może poszczycić się hajnowski ZOZ.  W ogólnopolskim rankingu Bezpieczny Szpital, placówka z Hajnówki od kilkiu lat okupuje miejsca w "złotej setce" najlepszych szpitali w Polsce. W 2019 r. ZOZ zajął 40 miejsce w kraju i 2 w województwie.

Katarzyna Miszczuk

 

Zobacz również: Poradnia geriatryczna w Hajnówce