Dmuchaj na zimne i zrób spirometrię

Lekceważymy objawy, albo nazywamy je po swojemu

Często objawy astmy i POCHP są napadowe. Pojawiają się nocą lub podczas wysiłku. Kiedy trafiamy już do lekarza, objawy mijają. Zdarza się, że kojarzymy je z alergią i kaszlem, nie wiedząc, że są to symptomy rozwijającej się astmy. Jeszcze trudniej jest z prawidłowym rozpoznaniem POCHP.

Pacjent siedzi i pali, to nie ma objawów, dopiero jak pójdzie na spacer, to pojawiają się duszności, które są najbardziej typowym objawem przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Kaszel oczywiście też jest istotny, ale są pacjenci z nasiloną rozedmą, którzy nie kaszlą, ale mają silne duszności wysiłkowe – wyjaśnia dr Dąbrowiecki.

Uporczywy kaszel tłumaczymy tzw. kaszlem palacza. To poważny błąd.

Nie ma czegoś takiego jak kaszel palacza. To jest zapalenie oskrzeli. Dlatego tak późno rozpoznajemy POCHP – stwierdza dr Dąbrowiecki.

Telefoniczna Informacja Pacjenta: 800 - 190 - 590. Teraz 24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu

Wdech i wydech x 3

Spirometria jest podstawowym badaniem pulmonologicznym. Pomaga w rozpoznaniu astmy i POCHP, czyli przewlekłej obturacyjnej choroby płuc.

Badanie jest bezinwazyjne. Wykonywane na siedząco. Nie jest specjalnie trudne techniczne. Wystarczy maksymalnie nabrać powietrza, po czym jak najmocniej i jak najszybciej wydmuchać je przez ustnik do specjalnego urządzenia zwanego spirometrem. Ważne, aby w płucach nie zostało w ogóle powietrza. Zwykle te czynności wykonujesz przynajmniej trzykrotnie, aby uzyskać powtarzalny wynik, który gwarantuje wiarygodność.

W przypadku wykrycia obturacji, każdy pacjent podczas Dni Spirometrii dostanie od nas list do swojego lekarza pierwszego kontaktu. Widząc wynik lekarz będzie wiedział, co z nim dalej zrobić – zapewnia dr Dąbrowiecki.

Spirometria: przygotowanie do badania

Zastosuj się to poniższych zasad, aby badanie dało maksymalnie precyzyjny wynik:

Spirometria: przeciwwskazania do badania

Jeśli masz poniższe objawy lub niedawno przeszedłeś poważne zabiegi nie zgłaszaj się na spirometrię. Zrób to później, kiedy okres rekonwalescencji będzie dłuższy lub objawy miną:

za: www.nfz.gov.pl