Z początkiem września 2018 roku w mieście Hajnówka rozpoczyna się realizacja „Programu szczepień profilaktycznych przeciw grypie dla mieszkańców Hajnówki po 65 roku życia”.
Program skierowany jest do osób po 65 roku życia (urodzonych w roku 1953 roku i w latach wcześniejszych), które mieszkają na terenie miasta Hajnówka. Udział w programie jest możliwy jeśli lekarz podczas badania nie stwierdzi przeciwwskazań medycznych do wykonania szczepienia. Zakwalifikowane do programu osoby wyrażają pisemną zgodę na zaszczepienie.
Program realizowany będzie w latach 2018 – 2019, w okresie od 01 września do wyczerpania szczepionek, nie później jednak niż do 30 listopada. Programem objętych zostanie 450 seniorów.
Na realizację programu miasto przeznaczy po 18 tyś. zł rocznie.
W ramach programu przewidziano:
- badanie lekarskie kwalifikujące do szczepienia i wykluczające występowanie przeciwwskazań do podania szczepionki,
- edukację każdego z uczestników programu nt. objawów towarzyszących zachorowaniu na grypę, profilaktyki grypy, roli szczepień w profilaktyce grypy, postępowania w przypadku ewentualnego wystąpienia niepożądanych odczynów poszczepiennych,
- wykonanie szczepienia,
- wypełnienie przez uczestników programu ankiety satysfakcji i jakości udzielonych świadczeń w ramach programu.
Seniorzy spełniający kryteria udziału w programie zgłaszają się do realizatora programu - Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „HAJMED” w Hajnówce, ul. Piłsudskiego 10. Do programu można się zgłosić bezpośrednio w powyższej przychodni lub telefonicznie (85) 873 14 41.
Szczepienia wykonywane będą w dniach od poniedziałku do piątku, w godzinach od 10.00 – 17.00.
Należy pamiętać że grypa jest jedną z najczęściej występujących wirusowych chorób zakaźnych i jedną z istotniejszych przyczyn zachorowań oraz śmiertelności w Polsce i na świecie. Czas trwania grypy i jej przebieg zależą od właściwości patogenu, stanu fizycznego chorego, odpowiedzi układu odpornościowego danej osoby. Na grypę można chorować wiele razy. Wirusy grypy ze względu na błędy w replikacji ciągle się zmieniają, dlatego co roku mamy do czynienia z nowymi szczepami.
Grypę od pozostałych infekcji układu oddechowego, wyróżnia znacznie wyższy wskaźnik groźnych dla życia i zdrowia powikłań, które mogą być poważniejsze w skutkach niż sama grypa, zwłaszcza u osób starszych i przewlekle chorych. Osoby starsze są bardziej narażone na powikłania i hospitalizacje wynikające z zachorowania na grypę niż osoby młodsze. Dzieje się tak dlatego, że z wiekiem układ immunologiczny osłabia się i jest mniej efektywny w walce z infekcjami, w tym także z grypą.
Najskuteczniejszą jak dotychczas metodą uniknięcia zachorowania na grypę i związanych z nią powikłań jest profilaktyka w postaci corocznego szczepienia poprzedzającego sezon zachorowań na grypę. W związku z tym najlepiej jest wykonać szczepienie jeszcze przez rozpoczęciem sezonu epidemicznego.
Do głównych czynników zwiększających ryzyko zachorowania na grypę należą:
-nieprzestrzeganie zasad higieny (niemycie lub rzadkie i niedokładne mycie rąk),
- infekcje w czasie sezonu grypowego,
- przebywanie w dużych skupiskach ludzkich, w tym w okresie zwiększonego ryzyka,
- bezpośredni kontakt ze skażonymi wirusem przedmiotami,
- bezpośredni kontakt z osobą chorą lub zakażoną wirusem grypy,
- choroby przewlekłe: płuc, choroba wieńcowa, cukrzyca – u dorosłych,
- niedożywienie lub niewłaściwa dieta,
- wiek powyżej 65 roku życia.
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w zależności od sezonu na grypę choruje ok. 5–15% populacji. Śmiertelność z powodu powikłań pogrypowych jest najwyższa wśród osób starszych. Jednym z głównych i najskuteczniejszych sposobów walki z grypą są szczepienia.
Liczne badania wskazują, że szczepienie przeciw grypie jest postępowaniem o wysokim współczynniku efektywności, szczególnie w populacji seniorów. Stosowanie szczepień ochronnych zmniejsza liczbę zachorowań i hospitalizacji oraz śmiertelność z powodu grypy i jej powikłań.
za: Urząd Miasta Hajnówka