Cukrzyca to zmora współczesności - liczba chorych na cukrzycę rośnie lawinowo. Od 1980 r. do 2014 roku niemal czterokrotnie wzrosła na świecie zachorowalność na cukrzycę *. Niestety, na tym nie koniec smutnych statystyk – prognozuje się, że w 2030 roku na kuli ziemskiej będzie 550 mln diabetyków**! Winne są jakość odżywiania, stres, brak ruchu oraz geny. Bo o ile cukrzyca typu I to choroba autoimmunologiczna, to cukrzycy typu II możemy nabawić się na własne życzenie. U jej podłoża leżą bowiem nadwaga i nieprawidłowa dieta. Cukrzyca zbiera duże żniwo, ale możemy się przed nią bronić – wystarczy zmienić nawyki żywieniowe i zacząć się ruszać. Poza zdrowym i aktywnym trybem życia ważne są także badania – wychodząc na przeciw oczekiwaniom społeczności lokalnej, Starostwo Powiatowe w Hajnówce od kilkunastu lat cyklicznie organizuje akcję „Zdążyć przed cukrzycą”. W tym roku także – w ramach tego mieszkańcy regionu będą mogli bezpłatnie się przebadać oraz wziąć udział w konsultacjach z lekarzem w kierunku rozpoznania cukrzycy. Z myślą o mieszkańcach, zostaną przeprowadzone szczegółowe badania wskaźnika hemoglobiny glikowanej (HbA1c). W tym celu starostwo powiatowe zakupiło aparat do badania i paski testowe.
Na bezpłatne badania zapraszamy:
9 października br. – z możliwości badania będą mogli skorzystać mieszkańcy gminy Dubicze Cerkiewne. Dyżur lekarski odbędzie się w Gminnym Ośrodku Zdrowia w godzinach 8.00-14.00.
Z kolei w dniach 16 i 19 października br. na badania zapraszamy mieszkańców Hajnówki i okolic. Badanie odbędzie się w Starostwie Powiatowym w Hajnówce, sala nr 12, w godz. 8.00-14.00.
Samo badanie potrwa 5 minut – tylko tyle wystarczy, by zadbać o swoją zdrową przyszłość! Pomiar stężenia hemoglobiny glikowanej jest badaniem poziomu HbA1c we krwi, wykonywane w celu monitorowania leczenia cukrzycy. Poziom stężenia HbA1c we krwi informuje o średnim stężeniu cukru we krwi w ciągu 120 dni poprzedzających badanie, czyli w okresie cyklu życia krwinki czerwonej. Badanie pomaga zapobiec powikłaniom wywoływanym przez przewlekle podwyższone stężenie glukozy, takim jak: stopa cukrzycowa, postępujące uszkodzenie nerek, oczu, układów sercowo-naczyniowego i nerwowego. Badanie daje odpowiedź czy metody stosowane do wyrównywania cukrzycy są skuteczne, czy też wymagają ponownej konsultacji lekarskiej.
Szanuj zdrowie należycie, bo jak umrzesz, stracisz życie – pisał w słynnej komedii „Dożywocie” Aleksander Fredro. Aforyzm ten – choć wyrwany z żartobliwego kontekstu – niesie „na serio” ważne przesłanie. Bo zdrowie jest wartością najcenniejszą, umożliwiającą człowiekowi rozwój i godne życie. Stąd każda akcja, każda inwestycja w kierunku ochrony i promocji zdrowia jest „na wagę zdrowia”. Zapraszamy do udziału w badaniach!
Katarzyna Miszczuk
*źródło: wojezdrowie.rmf24.pl
** źródło: www.poradnikzdrowie.pl