Projekty unijne w Zespole Szkół Zawodowych

Zespół Szkół Zawodowych otrzymał dofinansowanie na realizację kolejnego projektu unijnego. Placówka ma spore doświadczenie w tym temacie – aktualnie szkoła kontynuuje realizację dwóch innych przedsięwzięć mających na celu podnoszenie kompetencji uczniów.

Zawodowe doświadczenie jest w cenieto najcenniejszy punkt w CV, wymagany przez wszystkich pracodawców. Doskonale wie o tym grono pedagogiczne i dyrekcja Zespołu Szkół Zawodowych w Hajnówce. Szkoła jest absolutnym liderem wśród hajnowskich szkół średnich w zakresie realizacji projektów unijnych. Dzięki aktywnemu pozyskiwaniu funduszy unijnych oraz intensywnej współpracy z przedsiębiorcami, uczniowie z Zespołu Szkół Zawodowych w Hajnówce jeszcze w trakcie nauki w technikum mają możliwość poznania realiów pracy w wybranej branży.  A przy okazji zarobić pierwsze pieniądze i poznać kawałek świata.  Takie możliwości stwarza projekt „Szkoła otwarta na Europę”, który będzie realizowany od nowego roku szkolnego. Uczniom starszych klas oraz absolwentom założenia przedsięwzięcia są znane –  projekt  realizowany w ramach Programu Erasmus+,  polega na zorganizowaniu  3-tygodniowych praktyk zawodowych w niemieckim Centrum Wspierania Rzemiosła w Götz dla uczniów technikum mechanicznego i budowalnego. W minionym roku szkolnym, w terminie 10-30 marca 2019 r. z takiej szansy skorzystało 32 uczniów. Natomiast trzech uczniów szkoły branżowejrealizujących naukę zawodu na kierunkach cukiernik (2  osoby) i piekarz (1 uczeń) w okresie  17.02.-02.03.2019  wzięło udział w dwutygodniowym stażu w ośrodku szkoleniowym we Frankfurcie nad Odrą. W nowym roku szkolnym kolejni uczniowie z technikum budowlanego i mechanicznego pojadą do Niemiec w  marcu 2020 r.  Wyjazd to olbrzymia szansa dla młodzieży – w trakcie stażu przyszyli mechanicy i budowlańcy zapoznają się z techniką oraz metodami pracy w swoim zawodzie, nabędą nowe praktyczne umiejętności i dodatkowo podszlifują język oraz poznają pracę w środowisku wielokulturowym na europejskich rynkach pracy. Wiedza nabyta w trakcie stażu znajdzie potwierdzanie w dokumencie Europass Mobilność, który wyszczególnia nabyte umiejętnościami w danym zawodzie. Tym samym zwiększy konkurencyjność stażystów jako przyszłych pracowników na lokalnym, krajowym i europejskim rynku pracy. Ponadto uczestnicy projektu otrzymają kieszonkowe na drobne wydatki w trakcie stażu w kwocie około 300 euro.

Płatne staże, kursy podnoszące kwalifikacje – także od przyszłego roku w ZSZ

Poza wyjazdami za granicę przyszli technicy mogą zdobywać doświadczenie zawodowe w ramach ponadprogramowych, płatnych staży. Szkoła stara się stworzyć uczniom warunki do nawiązania kontaktów z przedsiębiorstwami oraz zdobyć kolejne punkty w CV – poza wykształceniem także doświadczenie zawodowe. W tym celu pozyskano fundusze unijne  na realizację projektu pn. „Praktyczne kompetencje w moim zawodzie”. Inicjatywa realizowana jest od 2018 r., zakłada udział w ponadprogramowych stażach zawodowych 54 uczniów technikum w przedsiębiorstwach na terenie województwa podlaskiego oraz realizację staży dla 4 nauczycieli kształcenia zawodowego. W trakcie mijających wakacji, w lipcu br., doświadczenie zawodowe miała okazję zdobyć grupa 27 uczniów  z klas Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych, Mechanicznego, Budowlanego, Ekonomicznego i Logistycznego. Młodzi ludzie odbyli staż w znanych i renomowanych białostockich firmach tj. SUPON, AW Narzędzia, MPO, DAN-WOOD i Gastro Strefa. Realizując program stażu uczniowie poznali strukturę firm produkcyjnych i usługowych. Pracowali na nowoczesnych maszynach i poznali nowe technologie stosowane w przemyśle. Nabyli więc praktyczne umiejętności, które przygotowują do przyszłej pracy zawodowej. – mówi dyrektor ZSZ w Hajnówce Eugenia Karwowska.

Projekt będzie kontynuowany w przyszłym roku szkolnym, z szansy skorzysta kolejne 27 uczniów. Tymczasem grupa 62 uczniów do sierpnia br. odbywa kolejne płatne, ponadprogramowe staże w hajnowskich przedsiębiorstwach – tym razem w ramach projektu „Podniesienie jakości kształcenia zawodowego w Zespole Szkół Zawodowych w Hajnówce poprzez realizację Kompleksowego Programu Rozwojowego Szkoły”. Projekt oferujący bogaty wachlarz form wsparcia, realizowany jest od 2018 r. W minionym roku szkolnym został zakończony z imponującym  rezultatem: szkoła zakupiła dwie obrabiarki CNC: tokarkę uniwersalną oraz frezarkę uniwersalną do metalu – obie  z odczytem cyfrowym i kompletem wyposażenia. Ponadto 60. uczniów uczestniczyło w dodatkowych zajęciach językowych zakończonych egzaminem, 30stu wzięło udział w dodatkowych zajęciach przygotowujących do matury z matematyki, a kolejne 50 podniosło swoje kwalifikacje zawodowe biorąc udział w szkoleniach z zakresu obsługi specjalistycznych programów m.in. Symfonia Finanse i Księgowość, Symfonia Magazyn, Solid Edge, CNC ZERO oraz AutoCad. Na tym nie koniec – grupa 70. uczniów uczestniczyła w kursach podnoszących kwalifikacje zawodowe. Przyszli technicy mogli zdobyć kwalifikacje w specjalnościach: Spawacz TIG, Spawacz MAG/MIG, Kucharz regionalny, Carving i dekoracje stołów, Obsługa kas fiskalnych, Obsługa wózków jezdniowych oraz Obsługa żurawi budowlanych. Działania w projekcie zostały tak zaplanowane i dobrane dla poszczególnych grup zawodów, by absolwenci szkoły jak najlepiej wpisywali się w wymagania współczesnego rynku pracy i wygania przedsiębiorców. Projekt będzie realizowany także w nadchodzącym roku szkolnym – uczniowie będą mogli skorzystać z dodatkowych zajęć  z języka angielskiego, zakończonych egzaminem TOEIC, z języka rosyjskiego zakończonych  egzaminem TELC oraz z matematyki, przygotowujących uczniów do matury. Po wakacjach również odbywać się będą zajęcia z wykorzystaniem zakupionych obrabiarek.

Zespół Szkół Zawodowych od 95 lat kształci rzemieślników i techników. Realizacja projektów unijnych oraz aktywna współpraca z przedsiębiorcami, wpisuje się nowoczesne metody kształcenia zawodowego, oparte na doświadczeniu i wiedzy. Atutem szkoły jest ciekawa oferta edukacyjna, odpowiadająca na potrzeby rynku pracy. Inwestycja w ucznia oraz nacisk na rozwój kadry nauczycielskiej z pewnością zaprocentują – absolwentom szkoły, wyposażonym w doświadczenie zawodowe i solidne wykształcenie, łatwiej będzie odnaleźć się na rynku pracy.

Więcej z życia szkoły: http://www.zszhajnowka.pl/

 Katarzyna Miszczuk