Starostwo Powiatowe w Hajnówce zakończyło realizację projektu "Bieżeństwo - historia zwykłych ludzi". Projekt edukacyjny był realizowany przez Powiat Hajnowski w okresie październik 2017 – sierpień 2018, w porozumieniu z partnerskim stowarzyszeniem Förderverein "Freunde für Hajnówka" (Hattstedt/Niemcy), a także Stowarzyszeniem Uniwersytet III Wieku w Hajnówce, Stowarzyszeniem Kulturalnym „Pocztówka” oraz Białowieskim Parkiem Narodowym. Środki na ten cel w wysokości 14 750 € zostały pozyskane z Programu Komisji Europejskiej „Europa dla obywateli”, komponent 1. Pamięć Europejska. Warto podkreślić, iż wniosek Powiatu Hajnowskiego był jednym z 286. inicjatyw z 30 krajów, które starały się o dofinansowanie – otrzymało je tylko 39 projektów z całej Europy, w tym tylko 2 projekty z Polski - projekt Powiatu Hajnowskiego oraz Muzeum Historii Żydów Polskich – mówi Starosta Hajnowski Mirosław Romaniuk.
Projekt miał na celu upamiętnienie i popularyzację wiedzy na temat Bieżeństwa wśród społeczności lokalnej regionu i na forum międzynarodowym, ale przede wszystkim – poprzez pryzmat dawnych wydarzeń, nawiązujących do problematyki uchodźstwa w czasach współczesnych, projekt miał za zadanie budować poczucie odpowiedzialności obywatelskiej a także lepszego porozumienia między narodami i pokoleniami – dodaje Lucyna Lewczuk, pracownik Wydziału Promocji i Rozwoju Starostwa Powiatowego, a jednocześnie koordynator projektu. Obserwując zaangażowanie młodzieży w poszczególne zadania, należy z całą stanowczością potwierdzić, iż wszystkie projektowe zamierzenia zostały osiągnięte.
W trakcie projektu uczniowie z trzech hajnowskich szkół średnich poznali kontekst historyczny Bieżeństwa podczas spotkań z Anetą Prymaka – Oniszk – autorką książki „Bieżeństwo 1915. Zapomniani uchodźcy”. W zrozumieniu tragedii uchodźców sprzed 100 laty pomogły także prezentacje wystaw w Zespole Szkół Zawodowych, Zespole Szkół z DNJB i Zespole Szkół Ogólnokształcących. Trudna problematyka uchodźstwa była również tematem spotkania polsko - niemieckiej młodzieży z ZS z DNJB oraz Herrendeichschule z Nordstrand, które odbyło się 20.05.2018 r. W trakcie spotkania młodzież polska i niemiecka przedstawiła prezentacje dotyczące uchodźstwa na przestrzeni XX i XXI wieku. Podczas dyskusji podsumowującej spotkanie pojawiła się wspólna refleksja wśród młodzieży, że niezależnie od czasu i miejsca przyczyny uchodźstwa tragiczny los uchodźców jest porównywalny. W obliczu problematyki uchodźstwa istotne jest to, by budować wzajemne zrozumienie i poszanowanie względem innego człowieka. Refleksja ta towarzyszyła także uroczystości podsumowania konkursu w dniu 21 czerwca br. Ogłoszony w grudniu 2017 r. konkurs „Poznaj historię swojego regionu – Bieżeństwo” od początku cieszył się dużym zainteresowaniem wśród młodych ludzi – w przygotowania zaangażowało się 50. uczniów z dwóch szkół: 37 osób z Zespołu Szkół Zawodowych oraz 13 z Zespołu Szkół z DNJB. Poziom prac jest naprawdę imponujący – skłaniają do refleksji, prezentują olbrzymią dojrzałość i wrażliwość autorów. Prace konkursowe są tematem przewodnim kalendarza na 2019 r., wydanego przez Starostwo Powiatowe w ramach projektu. Z kolei broszura oraz fotoksiążka podsumowują osiągnięte rezultaty.
Bieżeństwo to wydarzenie zasługujące na pamięć i miejsce na kartach wielkiej historii – jako historyczny fakt, jako przestroga i lekcja dla potomnych, jako pewna analogia czasów współczesnych. Ale bieżeństwo to nie tylko fragment z dziejów ojczyzny – to cząstka małej historii wielu mieszkańców powiatu hajnowskiego. Świadectwo tragicznej wędrówki Bieżeńców do Rosji – Polaków wyznania prawosławnego i katolickiego, Białorusinów, Ukraińców i Tatarów, koszmar trudów uchodźstwa z lat 1915-1917 i równie ciężki powrót do domu (często na spopielałe zgliszcza tego, co zostało z domów) był pomijany milczeniem przez prawie sto lat. A przecież mówimy o zjawisku, które dotknąło 3 mln ludzi! I dotyka nadal – niestety, pomimo upływu wieku, strumień ludzi uciekających przed wojną i strachem o życie nie ustał… Bieżeństwo dzięki wysiłkom potomków ówczesnych uchodźców, od niedawna funkcjonuje w świadomości polskiej opinii publicznej. A dzięki realizacji przez Starostwo Powiatowe w Hajnówce projektu „Bieżeństwo - historia zwykłych ludzi”, to temat znany bliżej także hajnowskiej młodzieży. Choć realizacja projektu dobiegła końca, za pośrednictwem strony internetowej zapraszamy do zapoznania się z tematyką Bieżeństwa oraz głębokiego zastanowienia się nad refleksjami, jakie płyną z tej gorzkiej historycznej lekcji.
Katarzyna Miszczuk
Konsultacja merytoryczna: Wydział Promocji i Rozwoju
Załączniki:
info_template pl - opis zrealizowanych działań
Zapraszamy do zapoznania się się z działaniami zrealizowanymi w ramach projektu: