Białorus zakończył realizację projektu „Zespół Szkół z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego w Hajnówce – Akademią rozwoju kompetencji kluczowych”

Zespół Szkół z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego to szkoła dla każdego, kto lubi wiedzieć więcej – placówka inwestuje w ucznia, wychodząc daleko poza program nauczania (w końcu obecność w gronie 10-ciu najlepszych liceów w Podlaskiem zobowiązuje). Białorus zakończył właśnie realizację dwuletniego projektu „Zespół Szkół z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego w Hajnówce – Akademią rozwoju kompetencji kluczowych”, finansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Uroczyste podsumowanie odbyło się 15 czerwca br.

W ramach projektu zrealizowano wiele inicjatyw – m.in. pracownie przedmiotowe biologii, fizyki, chemii i matematyki zostały wyposażone  w nowoczesny sprzęt. Jego koszt to 120 tys. zł. Dzięki temu dziś podczas lekcji biologii uczniowie mogą poznawać świat w wersji mikro (każde stanowisko wyposażone jest w mikroskop), a w trakcie zajęć chemii i fizyki zgłębiać tajemnice nauki już nie tylko teoretycznie, ale przede wszystkim dzięki możliwości wykonywania doświadczeń (w końcu nic tak nie cieszy jak strzelające próbówki :)). Ale najważniejszym celem projektu było przekazanie wiedzy - uczniowie uczestniczyli w zajęciach rozwijających zainteresowania z biologii, chemii, fizyki, matematyki oraz języków angielskiego i niemieckiego, korzystali z doradztwa zawodowego, zajęć z przedsiębiorczości oraz rozwijających kreatywność. Poznali techniki szybkiego uczenia się – umiejętność ta przyda im się przede wszystkim podczas studiów.  Ale że nie suchą teorię uczeń żyje, w ramach projektu uczniowie odwiedzili placówki edukacyjne m.in. w Warszawie, Białymstoku czy Korycinie. Uczestniczyli także w zajęciach prowadzonych przez wykładowców Politechniki Warszawskiej, Politechniki Białostockiej, Uniwersytetu Białostockiego oraz edukatorów Podlaskiego Ogrodu Ziołowego.

Choć realizacja projektu dobiegła końca, jego efekty będą jeszcze długo procentować – i nie chodzi tu tylko o  nowoczesny sprzęt, służący kolejnym klasom. Nauczyciele wraz z dyrekcją zrobili wiele, by przekazać  uczniom jak największą ilość wiedzy, otworzyć ich na świat i pokazać, że nauka to nie tylko obowiązek.  Projekt zakończył się sukcesem, a jego popularność wśród uczniów sprawiła, że już planowana jest jego kontynuacja.

Więcej o tym co słychać w Białorusie, tutaj:

http://bialorushajnowka.pl

Katarzyna Miszczuk

W tekście wykorzystano materiały pochodzące ze ZS z DNJB