ZUS informuje: Wzrasta limit zarobków dla dorabiających emerytów i rencistów.

Ukończenie powszechnego wieku emerytalnego dla pracujących emerytów i rencistów wiąże się z tym, że nie muszą przestrzegać progów przychodu, które osiągają pracując. Osoby które nie osiągnęły powszechnego wieku emerytalnego, wynoszącego obecnie 60 lat dla kobiety i 65 lat dla mężczyzny, muszą pamiętać, że przy dorabianiu obowiązują ich limity.  Ich przekroczenie wiąże się z pewnymi konsekwencjami i z tego przychodu trzeba się rozliczyć. Dodatkowe zarobki mogą spowodować, że ZUS zawiesi albo zmniejszy świadczenie emeryta albo rencisty.

 - Co trzy miesiące wraz z aktualizacją wysokości przeciętnego wynagrodzenia zmieniają kwoty, które pracujący emeryci i renciści mogą dorobić. Kolejna nowelizacja  nastąpi 1 czerwca i jest uzależniona od wysokości wynagrodzenia z pierwszego kwartału 2018 r. które wyniosło  4 622,84 zł.- informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik ZUS województwa podlaskiego.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych co kwartał ogłasza kwoty przychodów dla pracujących emerytów i rencistów. Nowe progi, które wejdą w życie już 1 czerwca tego roku, będą obowiązywać przez kolejne 3 miesiące do 31 sierpnia br. Warto wiedzieć, ile wynoszą i powiadomić ZUS o wysokości osiąganego przychodu jeśli nie mieścimy się w limitach. Jeżeli z zawiadomienia o wysokości przychodu, jaki zamierzamy osiągnąć, wynika, że:

Maksymalna kwota zmniejszenia zmieniają się wraz z waloryzacją emerytur i rent od 1 marca 2018 roku wynosi:

 

Od 1 czerwca wzrośnie też kwota przychodu, jaką mogą uzyskać osoby pobierające rentę socjalną. Wyniesie ona 3 235,99zł. W przypadku tego świadczenia nie są stosowane kwoty zmniejszenia. Prawo do renty socjalnej jest zawieszane, gdy kwota przychodu przekroczy 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwarta kalendarzowy.

ZUS nie zmniejsza ani nie zawiesza świadczenia w razie osiągania przychodu w przypadku prawa do emerytury częściowej. Pełna wysokość gwarantowana jest również w przypadku renty inwalidy wojennego, z tytułu pobytu w obozie i w miejscach odosobnienia lub renty rodzinnej po tych inwalidach, jak również rent inwalidy wojskowego w związku ze służbą wojskową lub renty  rodzinnej po żołnierzu, którego śmierć ma związek ze służbą wojskową.

 

                                                                                                                                                   Katarzyna Krupicka

Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa podlaskiego