Zgłoszenie budowy z projektem budowlanym

Chcesz wybudować dom jednorodzinny? A może planujesz budowę sieci, np. wodociągowej lub kanalizacyjnej? Nie zawsze musisz uzyskiwać pozwolenie na budowę. Niektóre inwestycje możesz wybudować na podstawie zgłoszenia z projektem budowlanym. Przeczytaj opis usługi i dowiedz się kiedy możesz złożyć takie zgłoszenie oraz jak to zrobić.

Jak załatwić sprawę

Sprawę można załatwić:

  • podczas wizyty w urzędzie
  • listownie
 

Co powinieneś wiedzieć i kto może skorzystać z usługi

Inwestycje, które możesz zrealizować po zgłoszeniu budowy z projektem budowlanym

Zgłosić możesz również ich rozbudowę, nadbudowę lub odbudowę.


Uwaga

Możesz zgłosić budowę lub przebudowę wolno stojących budynków mieszkalnych jednorodzinnych, jeśli ich obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane. Obszar ten określa projektant na podstawie przepisów dotyczących procesu inwestycyjnego. Jeśli projektant stwierdzi, że obszar oddziaływania wykracza poza granice działki to powinieneś wystąpić o pozwolenie na budowę. Pamiętaj, że urząd w trakcie sprawdzenia twojego zgłoszenia ustali obszar oddziaływania dla twojej inwestycji. Weźmie pod uwagę m. in. przepisy rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, a także przepisy z zakresu ochrony: środowiska, zabytków, przyrody i prawa wodnego. Obszar oddziaływania twojego budynku może wprowadzać  ograniczenia w zagospodarowaniu przyległego terenu (w tym zabudowy). Oddziaływanie może wynikać z wibracji, hałasu, zakłóceń elektrycznych albo zanieczyszczenia powietrza, wody lub gleby, bądź też pozbawienia lub ograniczenia możliwości korzystania z wody, kanalizacji, energii elektrycznej i cieplnej, środków łączności, dopływu światła dziennego. W takim przypadku urząd odmówi przyjęcia zgłoszenia budowy lub przebudowy i nakaże ci uzyskanie pozwolenia na budowę.

Pozwolenie na budowę czy zgłoszenie budowy z projektem budowlanym – sam zdecyduj

Jeśli chcesz to nadal możesz złożyć wniosek o pozwolenie na budowę zamiast zgłoszenia budowy z projektem budowlanym. Nie musisz podawać powodu swojej decyzji. Do wniosku o pozwolenie na budowę dołącz odpowiednie dokumenty wymienione w art. 33 ust. 2 ustawy – Prawo budowlane. Przeczytaj jak uzyskać pozwolenie na budowę.

Kiedy musisz uzyskać pozwolenie na budowę – zamiast zgłoszenia budowy

1. Musisz uzyskać pozwolenie na budowę, jeśli twoja inwestycja wymaga przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko lub przeprowadzenia oceny oddziaływania na obszar Natura 2000.

2. Jeśli roboty budowlane mają być wykonywane przy obiekcie wpisanym do rejestru zabytków to musisz uzyskać pozwolenie na budowę. Jeśli nie wiesz, czy obiekt wpisany jest do rejestru zabytków, dowiedz się tego w urzędzie, do którego składasz zgłoszenie, lub u konserwatora zabytków.


Ważne

Roboty budowlane wykonywane na obszarze wpisanym do rejestru zabytków, mogą być realizowane na podstawie zgłoszenia budowy z projektem budowlanym. W takim przypadku, do zgłoszenia dołącz pozwolenie wojewódzkiego konserwatora zabytków na wykonywanie robót budowlanych w otoczeniu zabytku.

Co możesz wybudować bez pozwolenia albo zgłoszenia

Niektóre inwestycje oraz rodzaje robót budowlanych możesz wykonywać bez pozwolenia na budowę albo zgłoszenia budowy lub innych robót budowlanych. Są to np.:

Zestawienie inwestycji, które nie wymagają pozwolenia na budowę albo zgłoszenia

Kiedy powinieneś załatwić sprawę

Zgłoszenie budowy złóż przed rozpoczęciem robót budowlanych. Jeśli rozpoczniesz budowę bez zgłoszenia albo zanim urząd je oceni, to urząd uzna to za samowolę budowlaną. Wtedy czeka ciebie legalizacja samowoli w nadzorze budowlanym albo rozbiórka obiektu budowlanego.

Gdzie załatwisz sprawę

Usługę można zrealizować w:

Zgłoszenie złóż do starostwa albo urzędu miasta na prawach powiatu.

Ważne

W niektórych przypadkach zgłoszenie złóż do urzędu wojewódzkiego. Będzie tak, gdy realizujesz inwestycję, np.:

Co zrobić krok po kroku

1. Złóż zgłoszenie z załącznikami

 

Dokumenty

1. Zgłoszenie budowy lub przebudowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego
2. Zgłoszenie budowy sieci albo budynku stacji transformatowej
3. Oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane
4. Projekt budowlany
5. Zaświadczenie izby samorządu zawodowego o wpisaniu autora projektu na listę jej członków
6. Decyzja o warunkach zabudowy
7. Decyzja o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego
8. Postanowienie o uzgodnieniu z odpowiednim starostą kwestii linii zabudowy, elewacji, przebiegu dróg i uzbrojenia technicznego
9. Pozwolenie ustalające lokalizację sztucznych wysp, konstrukcji i urządzeń w polskich obszarach morskich
10. Pozwolenie ustalające lokalizację kabli lub rurociągów na obszarach morskich wód wewnętrznych i morza terytorialnego oraz warunki utrzymania
11. Decyzja o uzgodnieniu lokalizacji oraz sposobów utrzymania kabli lub rurociągów w wyłącznej strefie ekonomicznej
12. Informacja uzupełniająca do wniosku o pozwolenie na budowę lub rozbiórkę, zgłoszenia budowy lub przebudowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego oraz oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane
13. Pozwolenie na wykonywanie robót budowlanych w otoczeniu zabytku
14. Dowód zapłacenia opłaty skarbowej
15. Pełnomocnictwo w sprawach administracyjnych
16. Dowód zapłacenia opłaty skarbowej za pełnomocnictwo

1. W zależności od rodzaju inwestycji złóż zgłoszenie budowy lub przebudowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego albo zgłoszenie budowy sieci albo budynku stacji transformatowej.

2. W przypadku zgłoszenia budowy:

dołącz:

Są to dokumenty wymienione w art. 23 ust. 1 i art. 26 ust. 1 oraz art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 21 marca 1991 r. o obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej i administracji morskiej.

3. Do zgłoszenia przebudowy przegród zewnętrznych oraz elementów konstrukcyjnych wolno stojącego jednorodzinnego budynku mieszkalnego dołącz:

4. Jeśli informacje dotyczące inwestorów lub pełnomocników (gdy jest ich więcej niż jeden) nie zmieściły się na formularzu zgłoszenia budowy lub przebudowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego to dołącz informację uzupełniającą do wniosku o pozwolenie na budowę i pozwolenia na rozbiórkę oraz zgłoszenia budowy i przebudowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego.

5. Jeśli roboty budowlane mają być wykonywane na obszarze wpisanym do rejestru zabytków to dołącz pozwolenie na wykonywanie robót budowlanych w otoczeniu zabytku.

6. Jeżeli reprezentuje cię pełnomocnik to dołącz pełnomocnictwo – wraz z dowodem uiszczenia opłaty skarbowej za jego udzielenie.

Termin

Zgłoszenie budowy złóż przed rozpoczęciem robót budowlanych. Jeśli rozpoczniesz budowę bez zgłoszenia albo zanim urząd je oceni, to urząd uzna to za samowolę budowlaną. Wtedy czeka ciebie legalizacja samowoli w nadzorze budowlanym albo rozbiórka obiektu budowlanego.

2. Urząd sprawdzi kompletność twojego zgłoszenia

 

Braki zgłoszenia z projektem

Jeśli twoje zgłoszenie ma braki, urząd wyśle ci postanowienie wzywające do ich usunięcia. Urząd poda w nim termin, w którym masz to zrobić. Gdy nie usuniesz braków w terminie, otrzymasz decyzję o sprzeciwie wobec budowy wymienionej w twoim zgłoszeniu.

Brak opłaty skarbowej

Jeżeli nie zapłacisz opłaty skarbowej za dokonanie zgłoszenia lub za pełnomocnictwo, urząd wyznaczy ci termin do zapłaty. Będzie to od 7 do 14 dni. Jeśli nie zapłacisz w wyznaczonym terminie, urząd zwróci ci zgłoszenie (w drodze postanowienia, na które możesz złożyć zażalenie).

3. Urząd oceni, czy możesz budować na podstawie zgłoszenia

 

Urząd sprawdzi:

Jeżeli złożone przez ciebie dokumenty nie spełnią tych wymagań, to urząd nakaże ci usunięcie wskazanych nieprawidłowości. Musisz to zrobić w terminie podanym przez urząd w postanowieniu. Jeśli tego nie zrobisz, urząd wyda ci decyzję o sprzeciwie wobec zgłoszonych robót budowlanych.

Kiedy urząd nie zgodzi się na zgłoszoną przez ciebie budowę

Dostaniesz decyzję o sprzeciwie na wykonanie robót budowlanych, jeśli:

Urząd może w decyzji o sprzeciwie nakazać ci uzyskanie pozwolenia na budowę. Będzie tak, gdy budowa lub roboty budowlane mogą naruszyć ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, decyzji o warunkach zabudowy lub spowodować:

W jaki sposób otrzymasz zgodę na budowę

Jeśli twoje zgłoszenie spełnia wszystkie wymagania, to urząd przyjmie zgłoszenie budowy tzw. milczącą zgodą. Urząd nie musi w takim przypadku wysyłać ci żadnego pisma o zgodzie na budowę. Ale może on, przed upływem terminu 21 dni, wydać ci z urzędu zaświadczenie o braku podstaw do wniesienia sprzeciwu.

4. Urząd wyda ci ostemplowany projekt budowlany, dziennik budowy oraz ewentualnie zaświadczenie o braku podstaw do wniesienia sprzeciwu

 

1. Po przyjęciu zgłoszenia milczącą zgodą, urząd wyda ci 2 egzemplarze ostemplowanego projektu budowlanego oraz dziennik budowy. Nie musisz składać wniosku o wydanie dziennika budowy. Jest on wydawany z urzędu. Ewentualnie będziesz musiał zwrócić urzędowi koszty związane z wydaniem dziennika budowy. Wysokość takiej opłaty ustala urząd.

2. Urząd może, przed upływem terminu 21 dni, wydać ci z urzędu zaświadczenie o braku podstaw do wniesienia sprzeciwu do złożonego zgłoszenia budowy z projektem budowlanym. Po otrzymaniu takiego zaświadczenia możesz rozpocząć budowę.

Dokumenty

1. Dziennik budowy
2. Zaświadczenie o braku podstaw do wniesienia sprzeciwu

5. Rozpocznij budowę

 

1. Do budowy możesz przystąpić po 21 dniach od złożenia zgłoszenia – pod warunkiem, że urząd nie wniósł sprzeciwu w tym terminie – albo po otrzymaniu zaświadczenia o braku podstaw do wniesienia sprzeciwu. Jeśli urząd nie wydał takiego zaświadczenia z urzędu – a chcesz uzyskać potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia budowy z projektem budowlanym – to złóż wniosek o wydanie zaświadczenia potwierdzającego ten fakt (zgodnie z art. 217 k.p.a.). Wniosek złóż do urzędu, do którego złożyłeś zgłoszenie.

2. Roboty budowlane muszą być rozpoczęte przed upływem 3 lat od podanego w zgłoszeniu terminu rozpoczęcia prac. W przeciwnym razie trzeba będzie ponownie złożyć zgłoszenie budowy.

3. Urząd może wnieść decyzję o sprzeciwie w terminie 21 dni od złożenia przez ciebie kompletnego zgłoszenia. Jeśli zrobi to za późno, możesz uznać to za brak sprzeciwu.

4. Zanim rozpoczniesz budowę zawiadom nadzór budowlany o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót budowlanych.

Ile zapłacisz

Opłata skarbowa za przyjęcie zgłoszenia z projektem budowlanym:

Nie płacisz opłaty skarbowej za przyjęcie zgłoszenia:

Ponadto opłaty skarbowej nie płacą inwestorzy, którzy są jednostką budżetową lub samorządową oraz osoby, które przestawią zaświadczenie o korzystaniu z pomocy społecznej z powodu ubóstwa.

Jeżeli reprezentuje cię pełnomocnik to dołącz pełnomocnictwo – wraz z dowodem uregulowania opłaty skarbowej za jego udzielenie (17 zł). Nie zapłacisz za pełnomocnictwo udzielane mężowi, żonie, dzieciom, rodzicom lub rodzeństwu.

Praktyczne informacje na temat pełnomocnictwa

Gdzie wpłacić opłatę

Opłatę skarbową za przyjęcie zgłoszenia oraz za ewentualne pełnomocnictwo zapłać w chwili złożenia zgłoszenia. Wpłać ją na konto urzędu miasta lub gminy, na terenie którego znajduje się urząd, do którego składasz wniosek.

Przykład: jeśli zgłoszenie składasz do Starostwa Powiatowego w Poznaniu, opłatę wpłać na konto Urzędu Miasta Poznania.

Ile będziesz czekać

1. Do robót budowlanych możesz przystąpić po 21 dniach od dnia złożenia zgłoszenia. Jednak tylko wtedy, gdy urząd nie wniesie decyzji o sprzeciwie. Termin 21-dniowy liczony jest od złożenia kompletnego zgłoszenia. Zatem, jeśli zgłoszenie było uzupełniane, to termin liczony jest od daty tego uzupełnienia lub od upływu terminu wskazanego w postanowieniu o uzupełnieniu zgłoszenia.

2. Urząd może, przed upływem terminu 21 dni, wydać ci z urzędu zaświadczenie o braku podstaw do wniesienia sprzeciwu do złożonego zgłoszenia budowy z projektem budowlanym. Po wydaniu takiego zaświadczenia urząd nie może już wnieść sprzeciwu. Zatem, gdy otrzymasz zaświadczenie, możesz rozpocząć budowę.


Ważne

Zwróć uwagę, że użyto określenia "urząd wniesie decyzję o sprzeciwie". Oznacza to, że urząd nie musi w terminie 21 dni doręczyć ci decyzji o sprzeciwie. Wystarczy, że urząd nada decyzję na poczcie albo wprowadzi ją do systemu informatycznego, za pomocą którego wyśle ci decyzję elektronicznie. Najlepiej, po upływie terminu zadzwoń do urzędu i dowiedz się, czy urząd przyjął twoje zgłoszenie.

Jak możesz się odwołać

Możesz odwołać się tylko od decyzji o sprzeciwie na wykonanie robót budowlanych zawartych w zgłoszeniu budowy z projektem budowlanym. Odwołanie złóż za pośrednictwem urzędu, który wydał ci decyzję. Masz na to 14 dni – licząc od dnia otrzymania decyzji. Twoim odwołaniem zajmie się:

Uwaga

Osoby które nie były wnioskodawcą, a są niezadowolone z twojego zgłoszenia (np. twoi sąsiedzi), mogą dochodzić swoich praw w postępowaniu naprawczym w nadzorze budowlanym. Taki tryb wynika z orzecznictwa sądu – wyrok NSA z dnia 14 kwietnia 2010 r. (sygnatura II OSK 665/09).

Warto wiedzieć

Po tym, jak otrzymasz dziennik budowy

1. Zwróć uwagę, czy:

2. Na pierwszej stronie otrzymanego dziennika budowy wpisz imię i nazwisko lub nazwę (firmę) wykonawcy lub wykonawców oraz osób sprawujących kierownictwo budowy i robót budowlanych, nadzór autorski i inwestorski. Podaj ich specjalności i numery uprawnień budowlanych. Osoby te potwierdzają podpisem i datą przyjęcie powierzonych im obowiązków.

Co musisz zrobić, gdy chcesz dokończyć budowę po zakupie działki z przyjętym i ważnym zgłoszeniem budowy

Jeśli kupiłeś działkę, na której trwa już budowa domu na podstawie zgłoszenia budowy z projektem budowlanym, to możesz przenieść je na siebie. Musisz złożyć wniosek o przeniesienie zgłoszenia budowy lub innych robót budowlanych.

Jak zmienić projekt budowlany

Jeśli chcesz wybudować coś innego niż masz w projekcie to zobacz, czy jest to istotne odstępstwo od projektu budowlanego. Jeśli jest, to musisz uzyskać pozwolenie na budowę.

Istotne odstąpienie ma miejsce, gdy dokonasz zmian w zakresie:

Projektant ocenia czy odstępstwo jest istotne czy nie. Jeśli uzna, że jest nieistotne to zamieszcza w projekcie budowlanym odpowiednie informacje. Będzie to rysunek i opis dotyczący tego odstąpienia. W takim przypadku nie musisz uzyskać zmiany pozwolenia na budowę.

Gdzie znajdziesz informacje o przyjętych zgłoszeniach z projektem budowlanym

Na stronach internetowych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego znajdziesz Rejestr Wniosków, Decyzji i Zgłoszeń w sprawach budowlanych. Rejestr zawiera dane (wprowadzone po 1 stycznia 2016 r.) dotyczące m.in. zgłoszeń budowy z projektem budowlanym. Rejestr zawiera wyłącznie rozstrzygnięcia wydane przez właściwy urząd w pierwszej instancji.

Ponadto urzędy zajmujące się zgłoszeniami budowy z projektem budowlanym zamieszczają w swoim Biuletynie Informacji Publicznej informację o:

Informacja powinna być zamieszczona w ciągu 3 dni od zdarzenia.

za: biznes.gov.pl