Zasady prawidłowej segregacji odpadów

„Piątka za segregację” to hasło przewodnie kampanii informacyjno-edukacyjnej Ministerstwa Klimatu, mającej na celu edukację społeczeństwa w zakresie prawidłowej segregacji odpadów komunalnych. Tegoroczna edycja stanowi kontynuację działań realizowanych jesienią 2019 roku z ramienia Ministerstwa Środowiska, poświęconych Jednolitemu Systemowi Segregacji Odpadów.

Odpady komunalne powinny być zbierane w sposób selektywny w podziale na następujące frakcje:

Zobacz dlaczego tak ważne jest segregowanie śmieci:

Jakie są korzyści wynikające z selektywnej zbiórki odpadów?

Segregacja to ważny element recyklingu i działań w zakresie budowania gospodarki o obiegu zamkniętym.

Efektywna segregacja niesie za sobą wiele zalet:

Korzyści z segregacji:

Dlaczego warto segregować PAPIER?  Wrzucamy:  opakowania z papieru i tektury gazety, czasopisma i ulotki, zeszyty, papier biurowy, kartony, torby papierowe.  Co powstaje:  filtry do kawy, opakowania na jajka, klosze oświetleniowe, papier toaletowy, opakowania do np. pizz.

Dlaczego warto segregować SZKŁO? Wrzucamy:  butelki po napojach i żywności, słoiki bez metalowych nakrętek, szklane opakowania po kosmetykach.  Co powstaje:  materiały budowlane w postaci włókien szklanych, kafelki, opakowania szklane.

Dlaczego warto segregować METALE I TWORZYWA SZTUCZNE?  Wrzucamy:  butelki z tworzyw sztucznych, opakowania z tworzyw sztucznych, toreb, worki foliowe, kartony po mleku i sokach (TETRAPAK), opakowania po środkach czystości, puszki, folię aluminiową. Co powstaje:  bluzy polarowe, meble ogrodowe, opakowania metalowe.

Dlaczego warto segregować BIOODPADY?  Wrzucamy:  resztki warzyw i owoców, gałęzie drzew i krzewów, skoszoną trawę, liście, kwiaty trociny i korę drzew.  Co powstaje: nawóz dla roślin, biogaz.

Dlaczego warto segregować ODPADY ZMIESZANE?   Wrzucamy:  wszystko, czego nie można wyrzucić do pozostałych pojemników i co nie jest odpadem niebezpiecznym lub zbieranym według innych (jak np. przeterminowane leki i chemikalia, zużyty sprzęt elektroniczny i AGD, zużyte baterie i akumulatory, meble i inne odpady wielkogabarytowe, odpady budowlane i rozbiórkowe, zużyte opony).  Zostają odpowiednio zutylizowane.

PAMIĘTAJ! Segregowanie to nie wyrzucanie!