Wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku VAT (split payment)

Rachunek VAT

Bankowy rachunek VAT to rachunek, który bank lub spółdzielcza kasa oszczędnościowo-kredytowa (SKOK) ma obowiązek założyć dla prowadzonego w walucie polskiej rachunku rozliczeniowego lub imiennego rachunku w SKOK prowadzonego dla celów działalności gospodarczej.

Środki zgromadzone na rachunku VAT są środkami należącymi do ciebie. Masz jednak ograniczone możliwości użycia środków zgromadzonych na rachunku VAT.

Uznania rachunku

Na rachunek VAT mogą trafiać wyłącznie środki pochodzące z:

Obciążenia rachunku

Rachunek VAT może być obciążony, wyłącznie w celu:

Wniosek o przekazanie  środków zgromadzonych na rachunku VAT

O przekazanie środków zgromadzonych na rachunku VAT możesz się ubiegać, jeśli nie wykorzystasz ich do zapłaty za fakturę dostawcy lub do rozliczenia z urzędem skarbowym.

Kiedy powinieneś załatwić sprawę

Wniosek złóż w dowolnym momencie.

Gdzie załatwisz sprawę

Usługę można zrealizować w:

Co zrobić krok po kroku

1. Przygotuj i złóż wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku VAT

 

Dokumenty

1. Wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku VAT
Pobierz:
Dokument możesz złożyć jako:
Oryginał
2. Pełnomocnictwo szczególne PPS-1
Pobierz:
Dokument możesz złożyć jako:
Oryginał
3. Dowód zapłacenia opłaty skarbowej za pełnomocnictwo
Dokument możesz złożyć jako:
Kopia, Oryginał

Ustanowienie pełnomocnika

Jeżeli chcesz, aby reprezentował cię pełnomocnik, pamiętaj o dołączeniu pełnomocnictwa oraz dowodu zapłaty opłaty skarbowej za to pełnomocnictwo (17 zł). Nie zapłacisz za pełnomocnictwo udzielone mężowi, żonie, dzieciom, rodzicom lub rodzeństwu. Praktyczne informacje na temat pełnomocnictwa.

Termin

Wniosek złóż w dowolnym momencie.

2. Urząd skarbowy rozpatrzy twój wniosek i wyda postanowienie o zgodzie lub decyzję o odmowie przekazania środków zgromadzonych na rachunku VAT

Naczelnik urzędu skarbowego może:

  • zgodzić się na przekazanie środków – wyda wtedy postanowienie, w którym określi wysokość środków, jakie mają zostać przekazane na twoje konto rozliczeniowe
  • nie zgodzić się na przekazanie środków – wyda wtedy decyzję o odmowie przekazania środków zgromadzonych na rachunku VAT

W przypadku posiadania zaległości w VAT na kwotę niższą niż kwota wnioskowana – naczelnik wyda postanowienie o zgodzie na przekazanie części kwoty i decyzję o odmowie na kwotę odpowiadającą kwocie tych zaległości.

Naczelnik urzędu skarbowego nie wyrazi zgody na przekazanie środków z rachunku VAT, na twój rachunek rozliczeniowy, gdy:

  • masz zaległości podatkowe w podatku VAT
  • zaistnieje uzasadniona obawa, że zobowiązanie podatkowe z tytułu podatku nie zostanie wykonane (w szczególności, gdy trwale nie opłacasz wymagalnych zobowiązań podatkowych lub dokonujesz czynności, które mogą utrudnić egzekucję zobowiązania podatkowego, np. zbywasz majątek)
  • zaistnieje uzasadniona obawa, że wystąpi zaległość podatkowa VAT lub zostanie ustalone dodatkowe zobowiązanie podatkowe (sankcja)

Dokumenty

Postanowienie - zgoda na przekazanie środków finansowych z rachunku VAT

Dokument otrzymasz jako:
Oryginał

W postanowieniu naczelnik określi kwotę, jaka powinna zostać przekazana na rachunek rozliczeniowy lub imienny rachunek w SKOK prowadzony dla celów działalności gospodarczej. Informacja o postanowieniu zostanie doręczona również bankowi lub SKOK-owi, które prowadzą rachunek VAT i którzy niezwłocznie przekażą środki wskazane w otrzymanej informacji.

Ile zapłacisz

Usługa jest bezpłatna

Ile będziesz czekać

Urząd rozpatrzy twój wniosek w terminie 60 dni od dnia otrzymania wniosku.

Jak możesz się odwołać

Jeśli nie zgadzasz się z decyzją urzędu o odmowie przekazania środków zgromadzonych na rachunku VAT, masz prawo złożyć odwołanie. Złóż je do dyrektora izby administracji skarbowej za pośrednictwem naczelnika urzędu skarbowego, który wydał decyzje. Odwołanie złóż w ciągu 14 dni od daty dostarczenia ci decyzji.

Warto wiedzieć

Aby zachęcić do split payment, ustawodawca wprowadził rozwiązania dające dodatkową ochronę i korzyści finansowe.

Mimo, że nie możesz swobodnie dysponować środkami zgromadzonymi na rachunku VAT, to stosowanie split payment powoduje, że:

  • środki zgromadzone na rachunku VAT są wolne od egzekucji sądowej i administracyjnych z innych tytułów niż podatek VAT
  • do wysokości kwot zapłaconych w podzielonej płatności nie ma sankcji VAT
  • nie ma odpowiedzialności solidarnej w tych przypadkach, w których taka odpowiedzialność może być stosowana, czyli np. w obrocie paliwami
  • nie stosuje się podwyższonych odsetek (jeżeli co najmniej 95% podatku naliczonego wynika z faktur opłaconych z zastosowaniem split payment)
  • niższa kwota do zapłaty (jeśli uiścisz podatek należny w całości z rachunku VAT przed terminem zapłaty podatku, będziesz mógł zapłacić mniejszą kwotę)
  • płatność w tym systemie jest istotną przesłanką dochowania należytej staranności

Przeczytaj więcej o split paymet.

Zwrot podatku VAT na rachunek VAT w terminie 25 dni

Jeśli zdecydujesz się na zwrot podatku na rachunek VAT, zwrot otrzymasz w przyspieszonym terminie – 25 dni. 

Skrócony termin obowiązuje nawet, jeśli:

  • w danym okresie rozliczeniowym nie dokonasz płatności z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności (split payment)
  • wystawione przez ciebie faktury nie zostały zapłacone z zastosowaniem split payment

Ważne! Jeśli złożysz wniosek o zwrot na rachunek VAT, urząd nie może przedłużyć terminu zwrotu.

Wpływ na rejestry VAT i JPK

Stosowanie split payment nie wpływa na sposób prowadzenia ewidencji dla celów VAT oraz na struktury Jednolitego Pliku Kontrolnego.

Podstawa prawna

za:biznes.gov.pl