4 października br. Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski podpisał umowę na realizację inwestycji polegającej na rozbudowie przejścia kolejowego w Siemianówce. Uroczysta inauguracja inwestycji odbyła się w obecności przedstawicieli samorządów – Starosty Hajnowskiego Andrzeja Skiepko, Zastępcy Burmistrza Miasta Hajnówka Ireneusza Kiendysia i Wójta Gminy Narewka Jarosława Gołubowskiego a także przedstawicieli Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej oraz Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego.
Przedsięwzięcie obejmuje budowę nowych budynków przejścia i lądowiska dla śmigłowców, ponadto powstaną nowe rampy rozładunkowe, wagi oraz elektroniczny monitoring torów na odcinku 10 km. Wartość podpisanej umowy opiewa na ok 23,7 mln zł, z czego ok 22 mln to dofinansowanie z Programu Polska – Białoruś – Ukraina 2014-2020, pozostała część – to środki krajowe. Współpartnerem projektu jest Państwowy Komitet Ceł Republiki Białoruś w Mińsku, wykonawcą – konsorcjum firm Dynamik i spółka Tytan Systemy Bezpieczeństwa. Prace związane z rozbudową mają potrwać do listopada 2021 r. Inwestycja umożliwi szybsze odprawy większej ilości i rodzajów towarów w bezpiecznych warunkach kontroli granicznej.
W ocenie Wojewody Bohdana Paszkowskiego inwestycja stanie się impulsem do rozwoju współpracy przygranicznej, wymiany towarowej, wzrostu gospodarczego z wymiernym efektem dla Skarbu Państwa, samorządów oraz biznesu. Mając na uwadze, że wokół Siemianówki inwestycje rewitalizacyjne linii kolejowych prowadzi także PKP PLK myślimy, że to przejście ma dużą przyszłość – stwierdził Wojewoda Bohdan Paszkowski. O wadze przedsięwzięcia świadczy fakt, iż rozbudowa przejścia w Siemianówce znalazła się wśród 10 strategicznych projektów tego typu realizowanych w kraju – poinformowała Dyrektor wydziału infrastruktury Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego Ewa Stachowicz.
Znaczenie przedsięwzięcia podkreślił także Starosta Hajnowski Andrzej Skiepko: Rozbudowa przejścia kolejowego w Siemianówce to duża inwestycja o strategicznym znaczeniu dla gospodarki regionu ale i kraju, biorąc pod uwagę fakt, iż przejście obsługuje przewóz takich towarów jak paliwo i surowce energetyczne. Rozwój infrastruktury transportowej ma kluczowe znaczenie dla Powiatu Hajnowskiego ze względu na jego przygraniczne położenie – rozbudowa przejścia w Siemianówce niewątpliwie przyczyni się do poprawy przepływu towarów i usług, tym samym ugruntuje pozycję regionu jako „okna na wschód”. Realizacja inwestycji to także nowe miejsca pracy, możliwość pozyskania inwestorów - słowem, koło napędowe dla gospodarki – powiedział Starosta Andrzej Skiepko. Jednocześnie Starosta zaakcentował konieczność modernizacji dróg dojazdowych – Aby nowo rozbudowane przejście w Siemianówce mogło w przyszłości w pełni wykorzystywać swój potencjał, niezbędna jest dobra infrastruktura drogowa. Pełniąc jeszcze funkcję Wicestarosty w IV kadencji Rady Powiatu, z ówczesnym Starostą, Panem Włodzimierzem Pietroczukiem, intensywnie zabiegaliśmy o modernizację dwóch dróg wojewódzkich: nr 687 łączącej Juszkowy Gród z Nowosadami i dalej – drogę nr 685 od Nowosad do Zabłudowa – bo komunikują przejście w Siemianówce z Hajnówką i Białymstokiem. Już wówczas podkreślaliśmy ponadregionalne znaczenie obu inwestycji. Rozbudowa drogi Nowosady – Zabłudów stała się faktem, głęboko wierzę, że nasze argumenty o konieczności modernizacji drogi w kierunku Juszkowego Grodu w dzisiejszej perspektywie, gdy postępuje rozbudowa przejścia granicznego, także spotkają się z przychylnością władz województwa podlaskiego.
Katarzyna Miszczuk