Jak zalożyć sklep internetowy?

Charakterystyka działalności
Sklep internetowy to forma prowadzenia sprzedaży z wykorzystaniem internetu. Sprzedaż z wykorzystaniem sklepu internetowego nie jest w Polsce działalnością reglamentowaną, jednak w stosunku do niektórych produktów mogą istnieć szczegółowe wymagania i ograniczenia wynikające z przepisów. Do grupy tej należą: leki, wyroby alkoholowe, broń, amunicja i materiały wybuchowe, nasiona (z wyłączeniem dostawców i producentów materiału siewnego rozmnożeniowego roślin warzywnych i ozdobnych oraz materiału szkółkarskiego wytworzonego i sprzedawanego na terenie tego samego powiatu, jeżeli jest przeznaczony na niezarobkowe potrzeby własne odbiorcy), paliwa, substancje uzależniające, środki ochrony roślin, waluty.

Wymagania wstępne
Biznes w internecie należy traktować jak każde inne przedsięwzięcie, dlatego trzeba zarejestrować działalność gospodarczą, czyli posiadać NIP, REGON, firmowe konto bankowe oraz siedzibę. Następnym krokiem jest zakup domeny oraz serwera (hosting), na którym można składować pliki składające się na sklep. Niezbędnym elementem posiadania sklepu internetowego jest również odpowiednia grafika oraz oprogramowanie sklepowe, które umożliwi dokonanie i opłacenie zamówienia. W zależności od potrzeb i posiadanego kapitału, wybierając system sklepowy, można skorzystać z trzech rozwiązań: wynajmu oprogramowania wraz z hostingiem, zakupu oprogramowania i własnego hostingu lub zamówienia oprogramowania dedykowanego, szytego na miarę.

Formy prowadzenia działalności sklepu internetowego
Sklep internetowy możesz prowadzić w formie:


Twoja firma może być zarejestrowana jako:


Jeżeli chcesz założyć działalność gospodarczą polegającą na prowadzeniu sklepu internetowego, użyj następującego numeru PKD:

Nie musisz rejestrować działalności gospodarczej w CEIDG , jeżeli:
oraz

Jeżeli wyrejestrowałeś swoją firmę przed 30 kwietnia 2017 roku, to możesz prowadzić działalność nierejestrową bez konieczności czekania kolejnych 5 lat.

Nie możesz prowadzić działalności nierejestrowej, jeśli:

Różnice między działalnością gospodarczą rejestrowaną i nierejestrową (nieewidencjonowaną) polegają na tym, że w przypadku działalności gospodarczej (rejestrowanej), musisz:

Jeżeli będziesz prowadzić działalność nierejestrową (nieewidencjonowaną, nierejestrowaną), to nie musisz :

POBIERZ PORADNIK