mDokumenty. Potwierdzaj tożsamość smartfonem

Chcesz sprawdzić tożsamość innej osoby lub potwierdzić swoją? Możesz to zrobić za pomocą darmowej aplikacji mObywatel na smartfon — wszędzie tam, gdzie do potwierdzenia tożsamości wystarczy dokument ze zdjęciem, na przykład na poczcie, w sklepie, punkcie usługowym. Nawet gdy masz stłuczkę lub podpisujesz z kimś umowę. Z aplikacji skorzystasz również w sklepach i punktach usługowych, które posługują się mWeryfikatorem. Pobierz aplikację i sprawdź, jak działa usługa mTożsamość.

Jak załatwić sprawę

mObywatel to oficjalna rządowa aplikacja na smartfony. Jest bezpłatna. Dzięki niej masz szybki dostęp do elektronicznych dokumentów i usług.

Potrzebujesz pomocy technicznej? Masz kłopot z aplikacją? Zadzwoń pod numer (+42) 253 54 74 od poniedziałku do piątku, z wyjątkiem świąt, w godzinach 7.00-18.00.

Czym jest mTożsamość

mTożsamość to usługa dostępna w rządowej aplikacji mobilnej mObywatel. Pobierzesz ją bezpłatnie na swój telefon. By ją aktywować, potrzebujesz profilu zaufanego — jeśli go nie masz, załóż online, a potem pobierz aplikację:

Dzięki niej możesz potwierdzić swoją tożsamość wszędzie tam, gdzie wystarczy:

Na przykład na poczcie, siłowni, w sklepie, a także gdy wyrabiasz kartę lojalnościową lub korzystasz z usług medycznych czy hotelarskich.

Możesz też przekazać swoje dane innym użytkownikom aplikacji mObywatel – by potwierdzić swoją tożsamość. Dane możecie wymieniać, wyłącznie jeśli macie aplikacje na smartfonach z tym samym systemem (na przykład Android – Android).

Dzięki mTożsamości możesz przekazać dane na przykład sprzedawcy usług czy recepcjoniście w przychodni. Obsługa klienta może je sprawdzić tradycyjnie (jak każdy inny dokument) lub w aplikacji mWeryfikator. Upoważniona osoba dzięki mWeryfikatorowi zobaczy na swoim smartfonie twoje:

Może też sprawdzić ważność twojej mTożsamości.

Z jakich danych korzysta mTożsamość

mTożsamość korzysta z aktualnych danych tożsamości, które znajdują się w rejestrach państwowych:

Te dane możesz w każdej chwili wyświetlić na ekranie swojego smartfona.

Przekazać komuś lub pobrać od kogoś — z telefonu na telefon — możesz tylko część tych danych:

Jeśli twoją tożsamość sprawdza osoba korzystająca z aplikacji mWeryfikator, możesz udostępnić jej wyłącznie swoje imiona i nazwisko oraz zdjęcie w niskiej rozdzielczości.Więcej informacji o bezpieczeństwie i wiarygodności danych w mTożsamości znajdziesz w sekcji Bezpieczeństwo i wiarygodność danych.

Kto może korzystać z mTożsamości

Każdy, kto jest pełnoletni i ma:

NIE MOŻESZ korzystać z mTożsamości, jeśli twój zwykły dowód jest nieważny — na przykład został zastrzeżony z powodu kradzieży.

Kiedy możesz korzystać z mTożsamości

Dzięki mTożsamości sprawdzisz tożsamość i wymienisz się danymi bez spisywania, skanowania czy fotografowania dowodu osobistego. Wymieniać się danymi możesz tylko z innymi użytkownikami aplikacji mObywatel, których smartfon ma ten sam system operacyjny co twój. Jeśli na przykład ty masz iPhone'a, a inny użytkownik telefon z Androidem — nie wymienicie się danymi.

Swoją tożsamość potwierdzisz również w sklepach, klubach sportowych lub punktach usługowych, które korzystają z aplikacji mWeryfikator — obsługa może wyłącznie pobrać twoje dane, ale nie może ich zapisać.
mWeryfikator nie pozwoli też zrobić zrzutu ekranu z twoimi danymi.

mTożsamość możesz potwierdzić wszędzie tam, gdzie proszą cię o dokument ze zdjęciem. Jednak ta usługa nie zastępuje dowodu osobistego.

Więcej tutaj

za: obywatel.gov.pl