Etap odpowiedzialności przedłużony do 31 stycznia

Trudna sytuacja w Europie dotycząca COVID-19 oraz wciąż wysoka liczba osób w szpitalach i pod respiratorami w Polsce powodują, że konieczne jest przedłużenie obowiązujących obostrzeń związanych z pandemią do 31 stycznia.

Dotychczasowe zasady bezpieczeństwa dotyczące zamknięcia lub ograniczenia np. niektórych branż gospodarki będą obowiązywały także po 17 stycznia – do 31 stycznia.

 

Osadzony na stronie post z Facebook Powiatu Hajnowskiego dot. utrzymania obostrzeń:

Najważniejsze obostrzenia związane z COVID-19

18 stycznia uczniowie klas I-III wrócą do szkół w ścisłym reżimie sanitarnym.

Trwa akcja szczepień przeciw COVID-19

Dysponujemy skuteczną bronią w walce z wirusem - szczepionką. Trudny czas pandemii będzie dobiegał końca z każdą kolejną zaszczepioną osobą. Dopóki duża część społeczeństwa nie zaszczepi się na koronawirusa, będziemy musieli nadal przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Obecnie nasz kraj jest w pierwszej 10 pod względem liczby wykonywanych szczepień w Unii Europejskiej. W Polsce udało się zaszczepić już ponad 200 tys. osób.

Aktualnie trwają szczepienia w tzw. grupie „zero”, czyli przeznaczone dla osób, które walczą na pierwszym froncie z COVID-19. Są to m.in. pracownicy sektora ochrony zdrowia, personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych czy pracownicy domów pomocy społecznej.

W kolejnym etapie, który rozpocznie się 15 stycznia, ze szczepień będą mogli skorzystać pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu. Tego dnia rozpocznie się także rejestracja do szczepienia dla osób powyżej 80. roku życia, która potrwa do 21 stycznia. W następnym kroku zaszczepione zostaną osoby powyżej 70. roku życia oraz służby mundurowe, w tym Wojsko Polskie oraz nauczyciele. Rejestracja pacjentów powyżej 70. roku życia rozpocznie się od 22 stycznia.

Rzetelne źródła informacji

Kancelaria Premiera uruchomiła stronę internetową gov.pl/szczepimysie, gdzie znajdują się kompleksowe i sprawdzone informacje na temat szczepionki. Dla obywateli przeznaczona jest również bezpłatna, całodobowa infolinia Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19, dostępna pod numerem 989.

Trwa także kampania informacyjna pod hasłem #SzczepimySię. W telewizji, radiu i Internecie prezentowane są specjalne spoty, a na ulicach polskich miast zawisły billboardy. Ponadto akcja #SzczepimySię obecna jest w mediach społecznościowych, gdzie możemy m.in. obejrzeć krótkie animacje oraz dowiedzieć się więcej na temat szczepień z infografik.

Szczegółowe informacje przekazujemy poprzez nasze strony (nowe okna):

za: Kancelaria Premiera

grafika poglądowa:Od 18 stycznia nauczanie stacjonarne w klasach 1-3 w szkołach podstawowych