XLIII Ogólnopolski Konkurs Jakości Prac Scaleniowych

Wojewódzkie Biuro Geodezji w Białymstoku zdobyło III miejsce za projekt scalenia gruntów obiektu „Kotłówka i inne” (gmina Narew, powiat hajnowski).  Nagrodę z rąk podsekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Rafała Romanowskiego, odebrała Pani Wiesława Burnos - Członek Zarządu Województwa Podlaskiego,  Pan Andrzej Skiepko - Starosta Powiatu Hajnowskiego, Pani Magdalena Borowska - Dyrektor Wojewódzkiego Biura Geodezji w Białymstoku, Pan Mariusz Perkowski - z-ca Dyrektora oraz Pan Piotr Wróblewski - geodeta projektant scalenia.

Seminarium podsumowujące XLIII Ogólnopolski Konkurs Jakości Prac Scaleniowych zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie Geodetów Polskich na zlecenie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, , obyło się w dniach 28-29 listopada br. w Falentach k. Warszawy.

Projekt scalenia na nagrodzonym obiekcie „Kotłówka i inne” jest realizowany od 2016 r. Na mocy umowy podpisanej pomiędzy Powiatem Hajnowskim a Urzędem Marszałkowskim, na scalanie gruntów ww. obiektu samorząd pozyskał 6 569 836,93 zł. Operacja jest realizowana w miejscowościach: Kotłówka, Koweła, Łopuchówka. Powierzchnia gruntów objętych postępowaniem scaleniowym obiektu „Kotłówka i inne” w gminie Narew wynosi 834,1620 ha. Prace na przedmiotowym obiekcie zostały zakończone wydaniem decyzji zatwierdzającej projekt scalenia gruntów. Przystępujemy do realizacji II etapu, tj. zagospodarowania poscaleniowego. Pierwszym krokiem będzie zorganizowanie przetargu na wykonanie dokumentacji projektowej na modernizację dróg dojazdowych do gruntów rolnych i leśnych. Dokumentacja przetargowa pozostaje w fazie przygotowania – tłumaczy Starosta Hajnowski Andrzej Skiepko.

Powiat Hajnowski aktualnie realizuje jeszcze trzy projekty scaleniowe na obiektach:

Podsumowując, w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 Powiat Hajnowski w ciągu ostatnich trzech lat na projekty dotyczące scalenia gruntów pozyskał łącznie ponad 51 mln zł, co plasuje samorząd na pozycji lidera w zakresie realizacji projektów scaleniowych w województwie podlaskim. Scalenia gruntów są istotne z punktu widzenia gospodarki powiatu, zważywszy, że użytki rolne stanowią ok. 39 % jego powierzchni. Scalenia wpływają na eliminacje niekorzystnego zjawiska, jakim jest duże rozdrobnienie użytków rolnych, a które charakteryzuje nasz powiat. Ponadto w ramach projektu scalenia przeprowadza się prace w zakresie zagospodarowania poscaleniowego terenu, uwzględniające wymogi środowiska naturalnego - prace te obejmują m.in.  zapewnienie niezbędnych dróg dojazdowych do gruntów rolnych i leśnych – tłumaczy Starosta Hajnowski Andrzej Skiepko.

Scalenie gruntów, które najogólniej mówiąc, polega na poprawie struktury obszarowej, odgrywa istotną rolę w urządzaniu przestrzeni wiejskich, stymulując spełnianie przez te obszary swoich funkcji m.in. w sferze gospodarczej, społecznej czy środowiskowej. W wyniku zmniejszania liczby działek ewidencyjnych uzyskuje się poprawę efektywności gospodarowania poprzez zmniejszenie kosztów transportu oraz ułatwienie mechanizacji upraw polowych, zapewniając każdej z poscaleniowych działek ewidencyjnych dostęp do infrastruktury technicznej. Scalenie gruntów, realizowane jest jako zadanie z zakresu administracji rządowej, zlecane starostom oraz samorządom województw, ustawowo odpowiedzialnych za prowadzenie postępowań scaleniowych przy pomocy Wojewódzkich Biur Geodezji i Terenów Rolnych.

Katarzyna Miszczuk

Konsultacja merytoryczna: Marzena Ostapczuk, Zastępca Naczelnika Wydziału Geodezji Katastru i Nieruchomości

fot. Wojewódzkie Biuro Geodezji w Białymstoku