Tydzień Książki Regionalnej - relacja

W dniach 1-7 marca 2017 roku Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. T. Rakowieckiego trwał Tydzień Książki Regionalnej.

Z tej okazji we wszystkich działach biblioteki zorganizowane zostały wystawy publikacji o tematyce regionalnej, a także książki autorstwa hajnowian i ludzi związanych z naszym regionem. Dla uczniów szkół podstawowych oraz gimnazjalistów zorganizowane i przeprowadzone zostały zajęcia biblioteczne przedstawiające historię Hajnówki w formie prezentacji multimedialnej. Wspominaliśmy również hajnowian zasłużonych dla miasta i regionu, między innymi doktora Adama Dowgirda. Ciekawą i niezwykle interesującą propozycją okazało się wspólne czytanie legend o powstaniu naszego miasta, autorstwa uczniów hajnowskich szkół, które otrzymały nagrody i wyróżnienia w konkursie literackim na „Legendę o Hajnówce”, ogłoszonym z okazji 60-lecia nadania Hajnówce praw miejskich. Głównym punktem Tygodnia Książki Regionalnej była promocja książki Ryszarda Patera „Dawna zabudowa ulic w Hajnówce”. To najnowsze wydawnictwo hajnowianina ściągnęła do biblioteki liczne grono pasjonatów historii naszej miejscowości. W trakcie spotkania z rozrzewnieniem wspominano dawną Hajnówkę, jej zabudowę i charakterystyczne dla minionych czasów miejsca. Obecni na spotkaniu koniecznie chcieli zakupić egzemplarz promowanej książki, tym bardziej, że nakład w jaki została wydana jest naprawdę niewielki.

Marcowy Tydzień Książki Regionalnej dowiódł, że zainteresowanie historią naszego regionu jest ogromne, zwłaszcza wśród dorosłych mieszkańców Hajnówki. Młodzież szkolna również z zainteresowaniem przysłuchiwała się informacjom przekazywanym w trakcie lekcji bibliotecznych. Prezentowane fotografie obiektów z dawnej zabudowy Hajnówki, które istnieją po dziś dzień, okazały się być nie lada wyzwaniem dla dzieci.  Z niedowierzaniem rozpoznawały między innymi budynek dzisiejszego zakładu Forte, czy dawną architekturę ulic Wierobieja i 3 Maja.

Cieszy nas, że nasza inicjatywa spotkała się z tak pozytywnym odbiorem, a zainteresowanie książką regionalną nieustannie rośnie.                                                                                                                                                                   

                                                                                              Joanna Kisielewicz

                                                                                              fot. Natalia Rygorowicz

zajęcia

zajęcia

zajęcia

zajęcia

zajęcia

zajęcia

zajęcia

zajęcia

zajęcia

zajęcia

zajęcia

zajęcia

zajęcia