Starostwo Powiatowe w Hajnówce wraz ze Stowarzyszeniem na Rzecz Dialogu Tropinka zorganizowało w poniedziałek 23 kwietnia br. bezpłatne szkolenie "Aleje: wartość i szansa rozwoju terenów atrakcyjnych przyrodniczo." Szkolenie przeprowadziła dr inż. Marzena Suchocka, w Auli Zespołu Szkół z DNJB w Hajnówce, ul. Piłsudskiego 3.
Na szkoleniu przedstawione zostały korzyści płynące z obecności drzew przydrożnych, łącznie z ich wpływem na poprawę bezpieczeństwa ruchu oraz atrakcyjności turystycznej terenów cennych przyrodniczo. Omówione zostały proste metody diagnostyki drzew oraz liczne i skuteczne zabiegi minimalizowania ryzyka przez nie powodowanego, jako założenia zrównoważonego rozwoju, ochrony wartości przyrodniczych dla obecnych i przyszłych pokoleń oraz poprawy komfortu życia mieszkańców.
Szkolenie było okazją do dyskusji i wymiany dobrych praktyk związanych z zarządzaniem drzewami i utrzymaniem ich we właściwym stanie.
Na szkolenie zostali zaproszeni przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego i pracownicy zawodowo związani z tym tematem, przedstawiciele Rady Powiatu i Rad Gmin, przedstawiciele organizacji pozarządowych i branży turystycznej oraz wszyscy zainteresowani tematem spotkania.
Stowarzyszeniem na Rzecz Dialogu Tropinka w celu realizacji szkolenia zapewniło sponsorów: Restauracja Carska i Apartamenty, Dom na Wschodzie, Dwór Bartnika, Dworek Rousseau, Stacja Białowieża Pałac, Bike Cafe Białowieża, Firma Nina Zin.
dr inż. Marzena Suchocka, architekt krajobrazu, wykładowca w Katedrze Architektury Krajobrazu SGGW. Jest Przewodniczącą sekcji Drzew Miejskich Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego. Trener i egzaminator Instytutu Drzewa, kursu na Inspektora Drzewa oraz autor programu, trener i egzaminator kursu na Inspektora Nadzoru Dendrologicznego w Instytucie Gospodarki Przestrzennej i Mieszkalnictwa. Prowadziła badania nad wpływem prac budowlanych na żywotność drzew i oceny długoterminowego wpływu uszkodzeń, prace dotyczące oceny statyki drzew miejskich. Autorka metodyki podstawowej diagnostyki drzew opracowanej w ramach programu Drogi dla Natury, realizowanego w ramach programu Live przez Fundację Ekorozwoju. Udział w opracowaniu polskiej metody wyceny wartości drzew pod kierunkiem prof. Szczepanowskiej, obecnie będącej podstawą merytoryczną zmian w Ustawie o Ochronie Przyrody. Autorka serii monografii o ochronie drzew w procesie inwestycyjnym: „Organizacja robót na terenach zadrzewionych”, „Projekt ochrony drzew w procesie inwestycyjnym”, Inżynieryjne metody sadzenia, ochrony i poprawy warunków wzrostu drzew miejskich” (IGPIM 2016, Warszawa). Uczestniczyła w licznych wizytach stażowych w zakresie oceny statyki drzew oraz zarządzania drzewostanem opartym na metodzie VTA (Visual Tree Assessment) w Turynie oraz wielu wyjazdach stypendialnych, stażowych, i studyjnych m.in. Bordeux, Hamburg, Kornwalia, skąd sprowadzała dobre praktyki. Uczestniczyła w Europejskim programie badawczym mającym na celu badanie stresu drzew związanego z ekstremalnymi warunkami, członek Management Commitee Programu FP1106 FP COST Action STReESS - Studying Tree Responses to extreme Events: a SynthesiS
Wydział Promocji i Rozwoju