Centrum Turystyki i Promocji "Kraina Żubra" w finale finału Ogólnopolskiego Konkursu Modernizacja Roku i Budowa XXI w. Głosować można codziennie, do 10 maja! By oddać ważny głos, należy go potwierdzić klikając w link aktywacyjny, przesłany na skrzynkę mailową! Zachęcamy do głosowania: bezpośreni link (nowe okno).
Konkurs odbywa się pod patronatem Ministerstwa Rozwoju Pracy i Technologii, Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego oraz Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych.
Organizatorem Konkursu jest Stowarzyszenie Ochrony Narodowego Dziedzictwa Materialnego.
O Centrum:
Centrum Turystyki i Promocji KRAINA Żubra powstało w wyniku realizacji projektu inwestycyjnego pn. „Szlakiem bioróżnorodności Puszczy Białowieskiej”. Głównym założeniem przedsięwzięcia było zagospodarowanie parkingu Zwierzyniec przy drodze Hajnówka – Białowieża. Efekt jest imponujący – podczas gdy jeszcze dwa temu nieruchomość porastały krzaki i wysokie trawy, dziś jadących w kierunku Białowieży wita nowy budynek. Nowoczesny obiekt został w pełni dostoswany do potrzeb turystów: w budynku znajduje się informacja turystyczna, sala konferencyjna, sala edukacyjna jako miejsce wystaw, prelekcji i pokazów filmowych, zaś miejsce wokół budynku zostało uzupełnione o obiekty małej infrastruktury turystycznej – wiaty, ławki, stojaki na rowery i plac zabaw. Sam budynek został zaprojektowany z wykorzystaniem ekologicznych nowinek – energia elektryczna pozyskiwana jest za pośrednictwem instalacji fotowoltaicznej, zaś deszczówka – w celach sanitarnych.
Nowe Centrum Turystyki i Promocji jest integralną częścią szlaku bioróżnorodności – w ramach projektu, na bazie istniejącego Białowieskiego Szlaku Transgranicznego, na terenie dwóch gmin: Hajnówka i Białowieża powstała ścieżka edukacyjna opatrzona 12 tablicami informacyjnymi o tematyce bioróżnorodności Puszczy Białowieskiej. W celu połączenia Zwierzyńca ze szlakiem, Białowieski Szlak Transgraniczny zyskał ok. 3,3 km – rowerzyści bez trudu dojadą tutaj z Bud.
Inwestycja przyczyniła się do polepszenia standardów świadczenia usług turystycznych w regionie: opustoszały dotąd parking zostanie przekształcony w nowoczesne centrum informacyjno-edukacyjno-promocyjne i miejsce odpoczynku, a także punkt gdzie zbiegają się szlaki turystyczne. Z kolei opatrzony dwunastoma tablicami Szlak Bioróżnorodności uatrakcyjnia Białowieski Szlak Transgraniczny.
Projekt był realizowany w okresie VII.2018 – XII.2019, jego całkowita wartość to 2 921 006, 27 zł, z czego dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego to 2 018 330, 70 zł.
Katarzyna Miszczuk