Konferencja „IV Białowieskie Spotkania Opiekunów Zwierząt Wolno Żyjących”

Białowieski Park Narodowy oraz Polskie Towarzystwo Nauk Weterynaryjnych Oddział w Białymstoku organizują ogólnopolską konferencję „IV Białowieskie Spotkania Opiekunów Zwierząt Wolno Żyjących”.

Konferencję objął Honorowym Patronatem: Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, Główny Lekarz Weterynarii oraz Związek Pracodawców Polskich Parków Narodowych.

CEL KONFERENCJI:

Celem konferencji jest przekazanie rzetelnej wiedzy na temat zasad właściwego postępowania ze zwierzętami, w tym gatunkami chronionymi, które pojawiły się na terenie zamieszkałym przez człowieka lub zostały znalezione poza terenem zurbanizowanym i wymagają udzielenia pomocy. Organizatorzy konferencji za kluczowe zadanie uznali dwie kwestie: zapoznanie osób, w których kompetencjach leży reagowanie na sytuacje związane ze zwierzętami dzikimi z obowiązującymi regulacjami prawnymi oraz zaprezentowanie sprawdzonych praktyk obchodzenia się ze zwierzętami dzikimi, wymagającymi interwencji, jak m.in. właściwie je chwytać, unieruchamiać, transportować.

Przybliżenie tych zagadnień przyniesie efektywne działania na rzecz dobrostanu zwierząt wolno żyjących, w tym gatunków chronionych, przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa ludziom.

W programie konferencji zaplanowano m.in. przedstawienie dobrych praktyk z prowadzenia azylów
i ośrodków rehabilitacji dzikich zwierząt, w tym organizowania wolontariatu społecznego na rzecz pomocy zwierzętom; omówienia chorób zakaźnych, przenoszonych przez zwierzęta wolno żyjące.

Ponadto konferencja ma na celu wymianę doświadczeń, kontaktów i nawiązanie współpracy pomiędzy różnymi instytucjami. Jest to niezwykle ważne w sytuacjach trudnych, konfliktowych, z udziałem zwierząt dzikich, gdzie istotne jest szybkie i sprawne działanie.

ODBIORCY KONFERENCJI:

Konferencja kierowana jest do specjalistów zajmujących się ochroną zwierząt wolno żyjących,
z uwzględnieniem gatunków chronionych: pracowników parków narodowych, leśników, pracowników ośrodków rehabilitacji zwierząt, biologów, zootechników, ekologów, lekarzy weterynarii i innych pracowników Inspekcji Weterynaryjnej i Inspekcji Sanitarnej); przedstawicieli administracji państwowej.

Na konferencję zapraszamy również pracowników administracji samorządowej, którzy w ramach swoich obowiązków zawodowych zajmują się reagowaniem na zgłoszenia o problemach ze zwierzętami wolno żyjącymi.

Liczba uczestników: 150 osób.

Konferecja odbywa się dzięki wsparciu finansowemu Izb Lekarsko-Weterynaryjnych, Państwowemu Gospodarstwu Leśnemu „Lasy Państwowe”, Związkowi Pracodawców Polskich Parków Narodowych oraz licznych firm lekarsko-weterynaryjnych.

Osoba do kontaktu:
dr n. med. Michał Krzysiak – dyrektor Białowieskiego Parku Narodowego,

tel. do sekretariatu: 85 682-97-00.

Załączniki:
Szczegółowy program Konferencji.

 logotypy organizatorów