Elektroniczne zwolnienie lekarskie… i co dalej?

Płatnik z kolei otrzymuje szybką informację o zwolnieniu wystawionym pracownikowi, może skorzystać z prawa kontroli poprawności wykorzystywania zwolnienia lekarskiego przez pracownika dla krótkich zwolnień. Nie sprawdza pracownika czy ten dostarczył zwolnienie w terminie 7 dni od jego otrzymania. Ogromna zaleta to stały dostęp do zwolnień lekarskich pracowników i możliwość eksportu zwolnień. Na profilu na PUE ZUS płatnik widzi elektroniczne zwolnienia lekarskie swoich pracowników. Może je wyeksportować i zapisać w komputerze lub na nośniku zewnętrznym. Wyeksportowany plik będzie zawierał wszystkie dane ze zwolnienia oraz dane o elektronicznym podpisie lekarza.

Aby korzystać z dobrodziejstw, które wypierają tradycyjny przekaz informacji należy pamiętać o tym, że my również musimy się do tego systemu włączyć.

Powinniśmy założyć profil na Platformie Usług Elektronicznych.

Do wyboru są cztery sposoby rejestracji i potwierdzenia profilu na portalu PUE ZUS:

  1. Rejestracja profilu na www.zus.pl  i potwierdzenie tożsamości w jednostce ZUS.
  1. Rejestracja i potwierdzenie tożsamości za pomocą profilu zaufanego ePUAP
  1. Rejestracja i potwierdzenie tożsamości za pomocą podpisu elektronicznego
  1. Rejestracja i potwierdzenie tożsamości za pomocą bankowości elektronicznej

Wszystkie dane przemawiają za tym, że podczas choroby i wizyty u lekarza istnieje ogromne prawdopodobieństwo otrzymania zwolnienia przez internet. Podlascy lekarze do 26 marca tego roku wystawili ponad 43 tys. elektronicznych zwolnień.  To przyrost o 20,90 proc. w stosunku do listopada 2017 r. i trzecia pozycja wśród 43 Oddziałów ZUS. Na prawie 12 tys. tygodniowo wydanych wszystkich zwolnień z pracy , przekazane siecią globalną  stanowią ponad  3tys. czyli 24,45 proc.

                                                                                                                                           Katarzyna Krupicka

Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa podlaskiego