Hajnowskie Spotkania z Kolędą Prawosławną 2019r.

Hajnowskie Spotkania z Kolędą Prawosławną od wielu lat znajdują się w kanonie kulturalnych imprez miasta Hajnówka. W tym roku przesłuchania odbyły się 10 i 11 stycznia. Wzięły w nich udział 692 osoby: pięćset czterdzieścioro dzieci oraz sto pięćdziesiąt dwie osoby dorosłe.

Uczestników oceniało trzyosobowe jury w następującym składzie:

- Ks. Michał Niegierewicz – przewodniczący komisji. Proboszcz Parafii p.w. Św. Trójcy w Hajnówce. Dziekan dekanatu Hajnówka położonego w Diecezji Warszawsko-Bielskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Ojciec Michał Niegierewicz od początku istnienia jest nierozerwalnie związany z festiwalem muzyki cerkiewnej w Hajnówce, a od 2002r. jest Dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej, który odbywa się od dziesiątek lat w murach Soboru p.w. Św. Trójcy w Hajnówce. Batiuszka Michał jest założycielem trzech hajnowskich instytucji: Studium Psalmistów i Dyrygentów, Warsztatów Terapii Zajęciowej oraz Domu Miłosierdzia „Samarytanin”. Ks. Mitrat mgr. Michał Niegierewicz jest m.in. laureatem nagrody Marszałka Województwa Podlaskiego w dziedzinie twórczości artystycznej (2007r.) czy też laureatem Nagrody Burmistrza Miasta Hajnówka „Quercus 2017” za działalność na rzecz społeczeństwa m. Hajnówka w kategorii „Aktywność Społeczna”.

- Pani Anna Beata Fita – absolwentka Instytutu Kultury w Równym, przepięknym mieście o bogatej historii związanej z dwustuletnim rezydowaniem rodziny Lubomirskich. (Równe jest miastem partnerskim Piotrkowa Trybunalskiego i Zabrza. Do roku 1945 mieściło się w granicach II Rzeczypospolitej, a współcześnie znajduje się 200 km od granicy polskiej na terytorium państwa Ukraina.) Absolwentka Prawosławnego Studium Psalmistów i Dyrygentów w Hajnówce. Pani Anna pracuje w Społecznej Szkole Muzycznej I stopnia w Hajnówce jako pedagog w klasie skrzypiec. Ma bogate doświadczenie i długoletnią praktykę w prowadzeniu chórów. Przez dwie dekady była dyrygentką chóru cerkiewnego w Parafii Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Bielsku Podlaskim, równocześnie podjęła wysiłek kierownictwa muzycznego nad  zespołem „Asteria” działającym przy Domu Kultury Prawosławnej w Bielsku Podlaskim i prowadziła go przez okres ośmiu lat, od momentu powstania do 2018 roku. Prowadziła także chór Matuszek Diecezji Warszawsko-Bielskiej od momentu założenia do 2018r.

- Kamil Roman Wasiluk – absolwent Prawosławnego Studium Psalmistów i Dyrygentów w Hajnówce. Przez wiele lat swoim pięknym głosem wspierał szeregi chóru młodzieżowego i katedralnego Soboru Świętej Trójcy w Hajnówce. Wielokrotnie wykonywał bardzo wymagające partie solowe w trakcie nabożeństw, koncertów i konkursów, w których brał udział Chór Soboru Św. Trójcy.  Pomysłodawca utworzenia, a zarazem kierownik i  aktywny członek kwintetu „Dołgij wieczer”. Obecnie pełni funkcję psalmisty w Soborze Świętej Trójcy w Hajnówce.

Komisja po wysłuchaniu 37 zespołów kolędniczych przyznała nagrody i wyróżnienia w sześciu kategoriach: przedszkola, szkoły podstawowe, szkoły średnie, chóry parafialne, grupy kolędnicze młodsze i grupy kolędnicze starsze. Przyznane zostały także dwie Nagrody Specjalne dla Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego z Hajnówki oraz Warsztatów Terapii Zajęciowej działających przy Parafii Św. Trójcy w Hajnówce.

Wyłonienie zwycięzców spośród tak licznej grupy uczestników było niezwykle trudnym zadaniem. Komisja po długich obradach wyróżniła następujące grono zwycięzców Hajnowskich Spotkań z Kolędą Prawosławną:

 

  1. Przedszkola:
  1. Kategoria Szkoły Podstawowe:
  1. Kategoria Szkoły Średnie:
  1. Kategoria Chóry Parafialne:
  1. Kategoria Grupy Kolędnicze Młodsze:
  1. Kategoria Grupy Kolędnicze Starsze:

Zwycięzcy zaprezentowali się szerszej publiczności 15 stycznia, na uroczystym Koncercie Galowym, który jak co roku zgromadził kilkuset słuchaczy. Wśród widzów znaleźli się m.in. tak znamienici goście jak: Radni Sejmiku Województwa Podlaskiego Panowie Mikołaj Janowski oraz Igor Łukaszuk, Burmistrz Miasta Hajnówka Pan Jerzy Sirak, Starosta Powiatu Hajnowskiego Pan Andrzej Skiepko, Wicestarosta Powiatu Hajnowskiego Pani Joanna Kojło, Wójt Gminy Hajnówka Pani Lucyna Smoktunowicz, Przewodniczący Rady Powiatu Pan Eugeniusz Saczko, Przewodnicząca Rady Miasta Pani Walentyna Pietroczuk, Przewodniczący Rady Gminy Pan Jarosław Kot, duchowieństwo na czele z Ks. Mitratem mgr Michałem Niegierewiczem oraz dyrektorzy szkół i placówek oświatowych.

Szczególne wrażenie na słuchaczach wywarł występ wolontariuszy Stowarzyszenia Kulturalnego „Pocztówka”, którzy przyjechali do Hajnówki z różnych stron świata, aby wziąć udział w Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym „Wertep” i innych działaniach artystycznych A3Teatru. Artyści z Francji (2 os.), Hiszpanii (2 os.), Ukrainy (3 os.) i Polski (1 os.) wystąpili w bajecznie kolorowych strojach przedstawiających różne postaci m.in. Anioł, Babuszka, Koza, Wilk, Niedźwiedź, Bocian, Śmierć, Diabeł. Wędrowni kolędnicy zapadli w pamięć publiczności nie tylko dzięki fenomenalnym strojom wykonanym w 100% z tkanin będących rękodziełem naszego regionu, czy też fantazyjnym malowidłom na twarzy, ale przede wszystkim zahipnotyzowali publiczność profesjonalnym przygotowaniem muzycznym. Biorąc pod uwagę, iż dla większości śpiewaków znaczenie treści śpiewanych kolęd i język był początkowo zupełną nowością, kompletnie niezrozumiałą i trudną do wyartykułowania, to efekt końcowy jaki mieliśmy możliwość podziwiać na scenie Hajnowskiego Domu Kultury w dniu przesłuchań i w trakcie Koncertu Galowego zasługuje na uznanie. Jury przyznało międzynarodowej grupie kolędniczej, debiutującej po raz pierwszy  w Hajnowskich Spotkaniach z Kolędą Prawosławną wyróżnienie – co jest niebywałym sukcesem przy tak dużej konkurencji z chórami i grupami kolędniczymi, których członkowie ze słowami i melodiami prawosławnych kolęd stykają się od najmłodszych lat.

Ks. prot. mgr Paweł Sterlingow niczym profesjonalny konferansjer poprowadził przesłuchania w dniach 10 i 11 stycznia, a także 15 stycznia Koncert Galowy wespół z Kamilem Wasilukiem.

Organizatorem „Hajnowskich Spotkań z Kolędą Prawosławną 2019r.” jest Dekanalny Instytut Kultury Prawosławnej oraz Hajnowski Dom Kultury.

Współorganizatorzy: Stowarzyszenie Miłośnicy Muzyki Cerkiewnej, Bractwo Młodzieży Prawosławnej działające przy Parafii Świętej Trójcy w Hajnówce.

Sponsorzy Festiwalu „Hajnowskie Spotkania z Kolędą Prawosławną 2019”: Parafia Prawosławna p.w. Św. Trójcy w Hajnówce, Starostwo Powiatowe w Hajnówce, Urząd Miasta Hajnówka, Urząd Gminy Hajnówka, PUK w Hajnówce, Bractwo Śww. Braci Cyryla i Metodego oraz osoby prywatne - Alina i Wiktor Maciukowie , Olga Rygorowicz, Danuta i Konstanty Sterlingowie.

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania za pomoc w przygotowaniu tak dużego wydarzenia kulturalnego sponsorom, współorganizatorom oraz wspaniałej hajnowskiej młodzieży, w szczególności uczniom z Zespołu Szkół z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego oraz uczniom z Szkoły Podstawowej nr 4 i Zespołu Szkól Zawodowych w Hajnówce.

 

Tekst: Marta Korszak

Zdjęcia: Anna Tarasiuk