Informacja turystyczna:

tel. 85 682 43 81, fax 85 682 51 41

e-mail: turystyka@powiat.hajnowka.pl

Infolinia Turystyczna Polskiej Organizacji Turystycznej

dla osób dzwoniących z numerów polskich operatorów
608 599 999 (telefon bezpieczeństwa)

konsultanci obsługują infolinię w języku polskim, angielskim i niemieckim.

Projekcja filmu – SÓL ZIEMI, 11.12.2017

plakat*SÓL ZIEMI *

reż. Wim Wenders i Juliano Salgado; Brazylia, Francja, Włochy 2014, czas: 110′
*o filmie:

Film portretuje życie i twórczość wielkiego artysty i humanisty naszych czasów, /Sebastião/ Salgado – jednego z najlepszych fotografów świata. W jego portfolio znajdziemy zdjęcia zarówno piękne, wzruszające, jak i ciężkie, smutne, tragiczne. Odcisnął nimi piętno nie tylko na
współczesnej fotografii, ale także na sposobie postrzegania otaczającego nas świata.

*o bohaterze Sebastião Salgado:

z wykształcenia ekonomista, podróżował po świecie przez 40 lat, dokumentując historię ludzkości w okresie dramatycznych zmian. Zamiast statystyk i wykresów używał aparatu fotograficznego, a jego celem była refleksja nad przyczynami społecznej niesprawiedliwości. Był świadkiem konfliktów wojennych, ludobójstwa, klęsk głodu i przymusowych migracji. W ostatnim projekcie fotograficznym  odszedł od fotografii społecznej na rzecz dokumentowania piękna natury nietkniętej przez cywilizację.

*o reżyserze: Wim Wenders:

prezydent Europejskiej Akademii Filmowej. Jeden z najważniejszych twórców współczesnego kina autorskiego, laureat Złotej Palmy w Cannes za Paryż, Teksas i weneckiego Złotego Lwa za Stan rzeczy. Słynie z poetyckiego, melancholijnego stylu, który doskonale sprawdza się zarówno w fabułach (Niebo nad Berlinem, Lisbon Story), jak i w filmach dokumentalnych, takich jak Sól Ziemi.

*film otrzymał nagrody:

* 2015 – nominacja do Oskara za najlepszy film dokumentalny
* Festiwal Dwa Brzegi 2015 – najlepszy film dokumentalny
* Docs Against Gravity 2015 – nagroda publiczności
* César 2015 – najlepszy film dokumentalny,
* Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tromsø 2014 – nagroda publiczności;
* Międzynarodowy Festiwal Filmowy San Sebastián 2014 – nagroda
publiczności
* Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes 2014 – nagroda specjalna
jury, nagroda jury ekumenicznego

*o projekcji:*

Białowieski Park Narodowy we współpracy z Hajnowskim Domem Kultury i Docs Against Gravity przygotował seans filmu, który pokazuje i tłumaczy rzeczywistość nie tylko wokół nas, ale także w krajach odległych tak geograficznie, jak i kulturowo. Po obejrzeniu filmu „Sól Ziemi”, młodzi ludzie będą mieć szansę skonfrontowania się z trudnymi i ważnymi pytaniami dotyczącymi otaczającego nas świata

Zdjęcia i opowieści Salgado rodzą pytania, na które nie usłyszymy prostych odpowiedzi, dlatego warto jest chwilę o tym porozmawiać z uczniami na lekcjach WOS’u, historii, geografii, polskiego. Wątki do dyskusji po projekcji filmowej: pierwotna przyroda, dzika natura, ofiary
wojen i uchodźcy, wojna, cierpienie, relacje ojca z synem, odpowiedzialność.

_______________________________

11 grudnia 2017 r. godz. 10:00

Hajnowski Dom Kulturywstęp wolny

*Na seans filmowy obowiązuje potwierdzenie rezerwacji wejściówek. Zapisy do 8 grudnia 2017 r. lub wcześniej do wyczerpania miejsc mailowo:
ewa.moroz-keczynska@bpn.com.pl <ewa.moroz-keczynska@bpn.com.pl