KONTAKT

Informacja turystyczna:

Centrum Turystyki Regionu Puszczy Białowieskiej

ul. 3 Maja 45, Hajnówka

tel. 85 682 43 81, fax 85 682 51 41

e-mail: turystyka@powiat.hajnowka.pl

 

Infolinia Turystyczna Polskiej Organizacji Turystycznej

+48 22 278 77 77
801 888 844
dla osób dzwoniących z numerów polskich operatorów
608 599 999 (telefon bezpieczeństwa)

konsultanci obsługują infolinię w języku polskim, angielskim i niemieckim.


 

Subskrybuj

Strona główna

Odnowione szlaki Nordic Walking Park Kraina Puszczy i Żubra

szlakIdzie lato, czas na kijki! Mieszkańcy oraz turyści z pewnością nie zgubią się na trasach, bo dzięki staraniom LOT Region Puszczy Białowieskiej, przy wsparciu samorządów – powiatowego i wojewódzkiego, odnowiono oznakowanie tras NW Kraina Puszczy i Żubra.

W ramach realizacji zadania publicznego pn. „Odnowienie szlaków nordic walking w regionie Puszczy Białowieskiej”, dokonano odnowienia szlaków nordic walking Kraina Puszczy i Żubra, o łącznej długości ok. 100 km.  Trasy zostały czytelnie oznakowane, zgodnie z ogólnoeuropejskimi standardami rekreacji NW. Przy szlakach odnowiono także tablice informacyjno-poglądowe: prace polegały na uzupełnieniu ubytków i odmalowaniu drewnianych konstrukcji.  Koszt  modernizacji sieci szlaków nordic walking to 12300 zł – z czego dotacja Urzędu Marszałkowskiego Wojewodztwa Podlaskiego – 10000 tyś. zaś Starostwa Powiatowego – 2300zł. Realizacja zadania publicznego została przeprowadzona przez Lokalną Organizację Turystyczną Region Puszczy Białowieskiej.

Nordic Walking Park (NWP) „Kraina Puszczy i Żubra” stanowi sieć 7. szlaków, gdzie trasy poprowadzone są w postaci różnej wielkości pętli i posiadają punkty wspólne, a w niektórych miejscach pokrywają się i krzyżują – także ze szlakami pieszymi. Punkty wyjścia na trasy zlokalizowane zostały w 2 miejscach: przy Parku Wodnym w Hajnówce oraz na parkingu „Zwierzyniec” – przy drodze na 689 Hajnówka – Białowieża. Trasy nordic walking „Kraina puszczy i żubra” to mieszkanka przyrody, kultury i historii regionu Puszczy Białowieskiej. Ścieżki prowadzą przez malownicze rezerwaty: Władysława Szafera (Leśna przechadzka, Krajobrazy Czerlonki), Lipny (W pobliżu Krynoczki),Głęboki Kąt (Wokół Sacharewa) i Lasy Naturalne Puszczy Białowieskiej (Trybami Puszczy Białowieskiej), a także ścieżki edukacyjne: „Szlak Dębów Królewskich i Wielkich Książąt Litewskich” (Do Starej Białowieży). Na poły legendarną, ciekawostką przyrodniczą jest  „Góra Batorego” – to jedno z najwyższych wzniesień w polskiej części Puszczy Białowieskiej (183 m n.p.m.). Ponoć to tutaj król Stefan Batory odpoczywał po trudach polowania. W Krainie Puszczy i Żubra, za leśnymi zagajnikami, kryje się także kulturowy skarb – uroczysko Miednoje zwane Krynoczką. W miejscu tym, w cieniu wielowiekowych dębów spotyka się to, co w regionie najpiękniejsze – przyroda, sacrum oraz magia. Od wieków płynęło tu święte źródło, mieszczące się przy kapliczce św. Braci Machabeuszy z 1848r.

Warto wybrać się na spacer z kijkami zwłaszcza, że nie jest to wymagający sport – nie trzeba być tytanem sportu, cieszyć się żelazną kondycją czy zdrowiem – wystarczą chęci do działania i para kijków (a te można wypożyczyć nieodpłatnie w Starostwie Powiatowym w Hajnówce, pok. nr 4 parter). I oczywiście odpowiednie towarzystwo :). Dlatego 22 lipca br. zapraszamy na rajd nordic z LOT Region Puszczy Białowieskiej i Day SPA Dotyk Natury. A 9 września widzimy się w Hajnówce na Finale ogólnopolskiego Pucharu Polski Nordic Walking! Impreza organizowana jest przez Starostwo Powiatowe w Hajnówce, Nadleśnictwo Hajnówka oraz Polską Federację Nordic Walking. Więcej szczegółów wkrótce.

Katarzyna Miszczuk