łazy stanowią ważne ogniwo łańcucha pokarmowego w różnych ekosystemach. Jako drapieżniki regulują wzrost liczebności wielu bezkręgowców, w tym szkodliwych dla rolnictwa i leśnictwa, niektórych gatunków owadów. Jedna ropucha żyjąca w polu potrafi złowić w ciągu doby 30 stonek, a od maja do września niszczy 2 kg tych owadów z hektara. Płazy są najlepszymi obrońcami lasów, gdyż żerując mogą zjeść w sezonie nawet 5 razy więcej owadów niż polujące tam ptaki. Podobną rolę odgrywają też na łąkach, w sadach i ogrodach. Na bagnach i moczarach ograniczają liczebność nie lubianych przez ludzi komarów.
Larwy płazów żywiące się glonami i różnymi cząstkami znajdującymi się w wodzie, często pochodzenia bakteryjnego, biorą udział w oczyszczaniu wody. Skrzek, kijanki i dorosłe płazy stanowią również pokarm dla innych zwierząt, np. ryb, raków, ptaków brodzących i wodnych, ssaków drapieżnych.
Człowiek często wykorzystuje płazy w nauce, w badaniach laboratoryjnych oraz w różnych dziedzinach przemysłu, np. układ i budowa linii papilarnych łap żaby posłużyły do zaprojektowania bieżnika opon samochodowych.
Obecnie płazy to, obok gadów, jedne z najbardziej narażonych na wyginięcie zwierząt w Polsce.
W tym roku już po raz kolejny Białowieski Park Narodowy zorganizował Wiosenną Akcję Pomocy Płazom Puszczy Białowieskiej. Jednym z elementów Akcji jest konkurs poświęcony płazom. Serdecznie zapraszamy dzieci i młodzież do udziału w konkursie. Rysujcie, malujcie, fotografujcie, piszcie. Na zwycięzców czekają nagrody. Na prace czekamy do 25 maja.
Załączniki:
źródło: bpon.com.pl