Jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie i na świecie o ponad trzydziestoletniej tradycji, cieszące się niesłabnącą popularnością, goszczące rokrocznie ponad tysiąc śpiewaków z różnych krajów oraz kilkuset gości, którzy zjeżdżają się, by wsłuchać się w piękno chrześcijańskiej muzyki – oto Międzynarodowy Festiwal Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej.
Liczby tracą jednak na znaczeniu wobec charakteru przedsięwzięcia – to przede wszystkim święto chrześcijańskiej muzyki, prawdziwa muzyczna uczta dla duszy. Nadrzędnymi celami Festiwalu są popularyzacja wartości duchowo – muzycznego dziedzictwa Kościoła Prawosławnego, promocja walorów duchowych i artystycznych muzyki cerkiewnej oraz wymiana doświadczeń związana z nawiązaniem współpracy w sferze kulturalno – artystyczno - ekumenicznej wykraczającej daleko poza granice geograficzne państw.
XXXVI Międzynarodowy Festiwal Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej odbędzie się w dniach 08 – 13 maja br. Udział w Festiwalu to doskonała okazja, by wsłuchać się w piękno chóralnych pieśni w wykonaniu najlepszych chórów. Paleta dźwięków jest bardzo bogata - chóry prezentują repertuar świecki, narodowy, folklorystyczny. W Festiwalu biorą udział chóry parafialne, działające na co dzień w swoich parafiach oraz chóry świeckie – akademickie, zawodowe, zespoły muzyczne. W trakcie ponad trzydziestoletniej historii Festiwalu miasto gościło wiele znamienitych chórów z różnych stron świata m.in. z Polski, Serbii, Grecji, Rosji, Ukrainy, Rosji, Belgii, Bułgarii, Holandii, Litwy, Łotwy, Estonii, Mołdawii, Węgier, Słowacji, Finlandii, Gruzji i Czarnogóry. Organizatorom Festiwalu udało się przekroczyć granice państwowe a nawet kontynentalne – w przestrzeni prezbiterium Soboru Św. Trójcy występował nawet zespół z Ghany (Afryka). Festiwal stanowi więc doskonałą okazję do poznania zróżnicowanego charakteru muzyki chrześcijańskiej, bo wywodzącej się z różnych kultur.
W tym roku Hajnówka będzie gościć chóry m.in. z Rosji, Rumunii, Ukrainy, Białorusi, Gruzji i Polski. Każdy z nich prezentuje muzykę chrześcijańską w unikatowej aranżacji, bo doprawioną szczyptą kultury danego kraju. Przez niemal cały tydzień echo religijnej i folkowej pieśni rozbrzmiewać będzie w całym regionie Puszczy Białowieskiej oraz daleko poza jego granicami – w trakcie trwania Festiwalu odbędzie się także kilkanaście koncertów towarzyszących w różnych miejscowościach Województwa Podlaskiego i Warszawie. A 11 maja zapraszamy do amfiteatru w Hajnówce – o godzinie 18.00 wystąpią chóry z Ukrainy i Białorusi. Niezwykłych wrażeń dostarczy koncert plenerowy organizowany w starej żwirowni Ośrodka Jagiellońskie w samym sercu Puszczy Białowieskiej, gdzie po zmroku wśród blasku lśniących płomyków dziesiątek lampionów rozbrzmiewają przepiękne soprany, alty, tenory i basy. Na niezwykły muzyczne spektakl w otulinie przyrodniczego skarbu z listy UNESCO Organizatorzy zapraszają 12 maja o godzinie 20.30.
Tradycyjnie program Festiwalu rozpoczyna się koncertem Inauguracyjnym laureatów ubiegłorocznej edycji. Formuła Festiwalu ma postać konkursową. Występy poszczególnych chórów ocenia międzynarodowe jury, złożone z wybitnych znawców chóralistyki i muzyki cerkiewnej, w określonych kategoriach. Najlepsze z nich zostają nagrodzone. W haromonogram wpisane są również wspominane wcześniej koncerty towarzyszące.
Występy chórów w trakcie przesłuchań konkursowych czy koncertów odbywają się z udziałem publiczności. Udział w festiwalu to nie lada gratka dla wielbicieli chrześcijańskiej muzyki ale przede wszystkim okazja by poznać kulturę innych odległych krajów oraz stać się częścią jednego z najważniejszych wydarzeń kulturalnych na świecie.
Organizatorami Hajnowskich Dni Muzyki Cerkiewnej z błogosławieństwa Jego Eminencji Wielce Błogosławionego SAWY Metropolity Warszawskiego i Całej Polski jest powołany przez Jego Eminencję Społeczny Komitet Organizacyjny oraz Stowarzyszenie „Miłośnicy Muzyki Cerkiewnej". Nad sprawami merytorycznymi czuwa Rada Programowo-Artystyczna na czele z ks. mitratem Michałem Niegierewiczem, który jest jednocześnie dyrektorem festiwalu. Natomiast pracami organizacyjnymi zajmuje się społecznie Stowarzyszenie i Biuro Organizacyjne.
Międzynarodowy Festiwal Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej to największe przedsięwzięcie kulturalne organizowane w Hajnówce. Za tą tezą przemawia międzynarodowy charakter festiwalu, który takim jest nie tylko w sensie geograficznym ale przede wszystkim – kulturalnym. Jest to bowiem festiwal, który pokazuje, że kultura jest w stanie zatrzeć tysięcznokilometrowe granice, zaś narodowe i etniczne pochodzenie przestaje mieć znaczenie.
Katarzyna Miszczuk
PROGRAM FESTIWALU
Inauguracja Festiwalu
8 maja 2017 (poniedziałek), godz. 18.00
Koncert Inauguracyjny w wykonaniu Chóru Kameralnego „Błahowiest”, Ryga (Łotwa)
Przesłuchania konkursowe
10 maja 2017 (środa), godz. 16.00
- Zespół Stebło, Białystok (Polska)
- Chór parafii prawosławnej p.w. Śww. Równych Apostołom Cyryla i Metodego, Wołkowysk (Białoruś)
- Chór Chabry, Grodno (Białoruś)
- Dziecięcy Chór „Szyszkin lies” Parafii Narodzenia Św. Jana Chrzciciela w Hajnówce, Hajnówka (Polska)
- Chór Parafii p.w. Wniebowzięcia Pańskiego, Orzeszkowo (Polska)
- Chór Katedry Prawosławnej p.w. Świętego Aleksandra Newskiego w Łodzi, Łódź (Polska)
- Chór Szkoły Niedzielnej parafii prawosławnej pw. Św. Symeona Słupnika, Kamieniec (Białoruś)
- Chór Parafii Prawosławnej p.w. Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny, Bielsk Podlaski (Polska)
- Chór dzięcięcy Soboru Św. Trójcy, Hajnówka (Polska)
Przesłuchania konkursowe
11 maja 2017 (czwartek), godz. 16.00
- Kwintet „Dołgij Wieczer”, Hajnówka (Polska)
- Zespół „Woskliknowienije”, Hajnówka (Polska)
- Chór Classik, Mińsk (Białoruś)
- Zespół wokalny „Mnohaja Leta”, Kijów (Ukraina)
- Chór „Wozrożdzienije”, Gomel (Białoruś)
- Chór Parafii Prawosławnej p. w. Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny w Zabłudowie, Zabłudów (Polska)
- Folklorystyczny Chór szkoły sztuki, Kobuliebi(Gruzja)
- Katedralny Chór Parafii Prawosławnej p.w. Świętej Trójcy w Hajnówce, Hajnówka (Polska)
- Chór Rodzinny Parafii Przymonasterskiej Zwiastowania NMP i Ap. i Ew. Jana Teologa, Supraśl (Polska)
- Amatorski Chór Żeński Miejskiego Centrum Kultury, Nowogród Wielki (Rosja)
Przesłuchania konkursowe
12 maja 2017 (piątek), godz. 16.00
- Kameralny Chór Żeński im. Św. Lidii, Warszawa (Polska)
- Chór Katedry Prawosławnej p.w. Świętego Aleksandra Newskiego, Łódź (Polska)
- Zespół Wokalny Cantus Delicium, Pyrzyce (Polska)
- Zespół Wokalny „muzyka.cerkiew.pl”, Warszawa (Polska)
- Arcybiskupi Chór Soboru Św. Ducha, Mińsk (Białoruś)
- Chór Państwowej Mogilewskiej Szkoły Sztuk, Mogilew (Białoruś)
- Chór duchowieństa Dziecezji Grodzenskiej, Grodno (Białoruś)
- Męski Chór „Metropolita Joseph Naniescu”, Jassy (Rumunia)
- Chór Cantabile, Kamienskoje (Ukraina)
- Charkowski Chór Chłopięcy, Charków (Ukraina)
Zakończenie Festiwalu
13 maja 2017 (sobota)
godz. 13.00 – Ogłoszenie wyników (Hajnowski Dom Kultury)
godz. 15.00 – Koncert Galowy w Soborze Św. Trójcy w Hajnówce (ul. Ks. A. Dziewiatowskiego 15)
godz. 18.00 – Koncert Galowy w Cerkwi Hagia Sophia w Białymstoku (ul. Trawiasta 5)
Więcej odnośnie organizacji Festiwalu na stronie:
www.festiwal.cerkiew.pl lub Facebooku