Od 9 czerwca 2016 w galerii Hayno Muzeum Białoruskiego w Hajnówce gościmy wystawę Białostoczan- Elżbiety oraz Aleksandra Grzybków.
Elżbieta Grzybek- od ponad 30-lat aktywna twórczo na lokalnym, krajowym i międzynarodowym rynku sztuki. Prowadzi autorską galerię, organizuje wernisaże i wystawy. Zdobyła specjalizację w dziedzinie tkaniny unikatowej i eksperymentalnej. Tworzy w tradycyjnych technikach plastycznych: pasteli, malarstwa sztalugowego oraz gwaszy. Nie stroni od nowatorskich środków ekspresji plastycznej: tkanina eksperymentalna, ubiór unikatowy. Ulubiona tematyka artystki to martwa natura, pejzaż i człowiek. Projektuje i wykonuje ubiór unikatowy prezentowany na pokazach mody jak również w stylu pret-a-porter. Laureatka wielu prestiżowych wystaw krajowych i międzynarodowych.
Aleksander Grzybek - urodził się w Białymstoku, gdzie mieszka i pracuje. Uprawia rysunek i malarstwo. W 1979 roku ukończył Instytut Wychowania Artystycznego w Lublinie. Dyplom z malarstwa uzyskał w pracowni Mariana Bogusza i Andrzeja Kołodziejka. W latach 1975 -1981 wystawiał z Grupą A.S., której był współzałożycielem (1975). Na swoim koncie ma wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych. Chętnie wraz z żoną bierze udział w plenerach malarskich.
Tradycją już się stało, iż w trakcie odbywającego się Pleneru Malarskiego w Narewce uczestnicy pleneru biorą udział w wystawie organizowanej przez Muzeum w Hajnówce. W poprzednim roku gościliśmy wystawę zbiorową malarstwa Związku Artystów Plastyków Polska Sztuka Użytkowa. W tym roku prezentujemy wystawę twórczego małżeństwa Elżbiety i Aleksandra Grzybków.
Prace prezentowane na wystawie pochodzą z lat 2000- 2010. Aleksander Grzybek prezentuje charakterystyczne dla siebie prace wykonane w technice gwaszu. Głównym tematem jego twórczości jest człowiek. I tu postać ludzka zostaje sprowadzona do znaku graficznego i zmultiplikowana. Konfiguracje sylwetek obrazujące duchowe i emocjonalne strony ludzkiej psychiki i natury układają się w różne formy kompozycyjne, mniej lub bardziej ekspresyjne.
Dopełnieniem prac Aleksandra są tkaniny Elżbiety, która posługuje się tkaniną dla wyrażenia i zaprezentowania własnego widzenia świata, obserwacji. Pojawia się tu batik, tkanina wykonana metodą aplikacji, tworzy również monumentalne kompozycje o ogromnym rozmachu artystycznym z najróżniejszych materiałów o bardzo zróżnicowanej, bogatej strukturze. Wykorzystuje fragmenty materii, drucików, sznurów, drewna, monet, guzików, wplata je w tkaninę co rozwija potencjał możliwości formalnych, walorowych, strukturalnych i znaczeniowych.
Wystawa czynna będzie do 3 lipca 2016.
Projekt realizowany dzięki dotacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku.
Tekst/fot. Agnieszka Tichoniuk