Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej w Hajnówce oraz Związek Polskich Artystów Plastyków Polska Sztuka Użytkowa zapraszają na wernisaż wystawy, który odbędzie się 26 kwietnia 2015 w niedzielę o godz. 15.00 w Galerii Muzeum w Hajnówce.
Artyści uczestniczący w wystawie:
1. Daniel Gromacki – Ur. 1981 w Hajnówce gdzie mieszka i tworzy. Absolwent Wydziału Humanistycznego i Wydziału Artystycznego UMSC w Lublinie oraz Lubelskiej Szkoły Sztuki i Projektowania na kierunku Techniki Malarskie i Pozłotnicze. Zajmuje się pracą twórczą i pedagogiczną. Brał udział w wystawach i międzynarodowych plenerach malarskich.
2. Aleksander Grzybek- ur. W Białymstoku gdzie mieszka i pracuje. Ukończył Instytut Wychowania Artystycznego w Lublinie. W latach 1975 -1981 wystawiał z Grupą A.S., której był współzałożycielem. Współpracował przy organizacji Lubelskich Spotkań Plastycznych. Ma na swoim koncie dziesiątki wystaw w kraju i za granicą.
3. Elżbieta Grzybek- artysta plastyk i projektantka mody. Tworzy w tradycyjnych technikach plastycznych: pasteli, malarstwa sztalugowego oraz gwaszy, a także tworzy tkaninę eksperymentalną. Twórczyni galerii sztuki e-la Montparnasse w Białymstoku. Uzyskała wyróżnienie w konkursie ogólnopolskim na projekt mody „Sesja mody w stylu SMART”. Podczas Trzeciego Ogólnopolskiego Biennale Malarstwa i Tkaniny Unikatowej „Trójmiasto 2005” . Reprezentowała Region Podlasie podczas Dni Brandenburgii w Poczdamie. Była kuratorem wielu ekspozycji plastycznych, zarówno sztuki tradycyjnej jak i awangardowej (happening, performance). Jest członkiem Stowarzyszenia na rzecz Muzeum Mody i Tekstyliów „ITE”, a jej pokaz mody, który odbył się w lutym 2008 roku, zainaugurował działalność stowarzyszenia.
4. Igor Janczuk- ur. 1941 w Białymstoku. Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Związany z Klubem Politechniki Warszawskiej „Stodoła”. Uprawia malarstwo sztalugowe, grafikę, projektowanie wnętrz. Wieloletni pracownik Pracowni Konserwacji Zabytków w Białymstoku. Honorowy obywatel miasta Mullsjo w Szwecji. Aktywnie uczestniczy w plenerach oraz wystawach indywidualnych i zbiorowych.
5. Michał Janczuk – ur. 1949 r. Uprawia malarstwo sztalugowe (pejzaż, martwa natura, portrety, sceny rodzajowe, malarstwo abstrakcyjne, kopie mistrzów), rysunek, pastel, grafikę. Brał udział w wielu wystawach i plenerach malarskich (Niemcy, Austria, Wielka Brytania, Kanada)
6. Wiktor Kabac- Ur.W 1934 r. Ukończył Wydział Sztuk Pięknych UMK w Toruniu.Uprawia malarstwo olejne, pastele oraz własną technikę mieszaną z elementami rzeźby w drewnie. Głównym tematem prac jest Puszcza Białowieska. Swoją twórczość prezentował na wielu wystawach w kraju i za granicą. Ma na swoim koncie liczne realizacje pomnikowe i ikonograficzne. Wyróżniony Medalem Zygmunta Glogera oraz Querkusem-Honorową Nagrodą Burmistrza Miasta Hajnówka.
7. Radosław Maciej Kakareko- ur. W 1964 w Białymstoku. Absolwent Wydziału Architektury i Urbanistyki Politechniki Warszawskiej, studiował rysunek w Zakładzie Rysunku, Malarstwa i Rzeźby pod kierunkiem prof. Henryka Dąbrowskiego. Architekt zafascynowany technikami rysunku, pastelem i akwarelą. Współpracuje z wieloma galeriami w Polsce i Europie.
8. Apolonia Orzechowicz- Absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu i Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Uprawia malarstwo sztalugowe, grafikę użytkową, haft artystyczny. Jej prace znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą oraz w instytucjach państwowych.
9. Leszek Pilcicki- ur. W 1946 r. w Konnem (gm.Supraśl). Ukończył studia politechniczne. Tworzy w różnych technikach, jednak akwarela jest jego ulubioną techniką, w niej wypowiada się najpełniej. Tematem najczęściej jest pejzaż- las, grupa drzew, łąki, rozlewiska, słowem- natura. Uczestnik wielu wystaw w kraju i zagranicą.
10. Cecylia Sołjan – Absolwentka Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Zajmuje się malarstwem, tkaniną unikatową, renowacją tkanin i sztandarów. Prace malarskie i tkaniny wystawiane były w kraju i za granicą.
Wystawa będzie otwarta do końca maja 2015.
Serdecznie zapraszamy.